asseco Aimtec murr

Olympus: Zaostřeno na ultrazoomy

Od září se mohou příznivci supervýkonných kompaktních přístrojů s extrémním ohniskovým rozsahem těšit na další novinku: Olympus SP-810UZ Ultra Zoom s 36násobným optickým zoomem. Podle výrobce jde o vůbec nejmenší fotoaparát na světě s optickým výkonem přesahujícím 30-ti násobný zoom.   

 

Světelný širokoúhlý objektiv 1:2,9-5,7 s ohnisky 24 – 864 mm kombinuje duální stabilizátor obrazu a zvýšenou citlivost ISO pro dokonale ostré fotografie a prakticky žádné rozostření ve videu. Obrazový snímač s rozlišením 14 Mpx nabízí velkorysý výkon ve fotografiích i v HD videu, obrazový procesor TruePic III+ zajišťuje ideální reprodukci barev a nízkou hladinu šumu.


Pro dynamické záběry přijde vhod zaostřovací režim AF-Tracking, který dokáže sledovat zaostřený objekt, a to i pokud se na chvíli vytratí ze záběru. K dalšímu vybavení patří např. pokročilá detekce tváří a technologie korekce stínů pro portréty v tom správném světle, režim Beauty pro dokonalou pleť s použitím digitálního make-upu, detekce domácích mazlíčků pro automatické zaostření psů nebo koček, když se podívají do objektivu, scénické režimy pro automatické nastavení expozice podle snímané situace (např. ohňostroj, západ slunce apod.). Na fotografie i videa lze aplikovat 10 uměleckých filtrů, včetně novinek s označením Miniatura (dodá záběrům vzhled miniaturního modelu, jakési makety s velmi malou hloubkou ostrosti, sytějšími barvami a větším kontrastem) a Odlesky (simuluje paprskovité odlesky od všech velmi jasných, svítících objektů).
V režimu 3D spojuje SP-810UZ dvě fotografie stejného objektu pořízené ze dvou různých úhlů do jednoho trojrozměrného snímku. 3D snímky pak lze prohlížet na televizorech s 3D funkcí (k nimž lze přístroj připojit pomocí HDMI) a s 3D brýlemi. Dalším atraktivním prvkem je panoramatický režim, umožňující vytvořit širokoúhlé panoramatické scenérie pouhým stisknutím spouště a otáčením fotoaparátu kolem dokola. Přímo v přístroji pak dojde ke spojení tří snímků do jednoho širokoúhlého.
Eliminací všech manuálních nastavení umožňuje SP-810UZ fotografovi soustředit se na to nejdůležitější: zachycení správného okamžiku. Inteligentní automatický režim rozpozná 5 nejčastěji fotografovaných scén a podle nich následně zvolí správná expoziční nastavení, provede zaostření, případně zvolí režim blesku.


Od srpna uvedl Olympus na český trh další novinku: elektronický hledáček VF-3, kompatibilní s kompaktním fotoaparátem XZ-1 a fotoaparáty řady PEN (kromě prvního modelu E-P1). Nabízí jasný VGA displej s rozlišením 920 000 bodů se 100% pokrytím záběru pro přesnou kompozici i za nepříznivého světla. Je vybaven očnicí pro pohodlné přiložení k oku s dioptrickou korekcí v rozsahu od -3 do +1, takže jej mohou používat i nositelé brýlí, a lze ho vyklápět až o 90°, což usnadňuje fotografování z různých úhlů, od pasu, ze země apod. Zámek s aretačním tlačítkem drží hledáček pevně uchycený k fotoaparátu, aby při neopatrném zacházení nemohl vypadnout z uchycovacích sáněk. /pr/
 

 

 
Publikováno: 18. 10. 2011 | Počet zobrazení: 3770 článek mě zaujal 914
Zaujal Vás tento článek?
Ano