asseco Aimtec murr

Vytisknete si boty - na 3D tiskárně

Nemůžete na sebe sehnat v konvenčních prodejnách obuv, která by vám „seděla“? Ani lidé s tímto problémem v budoucnu nepřijdou zkrátka - díky moderním technologiím už není problém si perfektně padnoucí obuv vyrobit přesně na míru sami.  

 

Jako první na světě představila už v roce 2013 boty vyrobené s využitím 3D tiskárny firma Nike - kopačky s názvem Vapor Laser Talon mají podrážku vyrobenou pomocí selektivního laserového spékání (SLS) a i design syntetického svršku vytvořený pomocí tzv. fly-wire konstrukce je unikátní - bota díky tomu váží pouze 16 dkg, tzn. zlomek toho, co tradiční kopačka. 
Po ní se pustila do netradiční výroby obuvi i firma New Balance, která předvedla totální přizpůsobení se nositeli a představila boty vyrobené na 3D tiskárně. Podobně jako Nike uplatnila rovněž technologii SLS, využívá i biomechanické data, motion capture, vysokorychlostní videa, pokročilé algoritmy, speciálně vytvořený software a senzory umístěné v botách spolu se zkušenostmi špičkových sportovců, např. olympioniků, kteří jsou také hlavními uživateli této unikátní obuvi. Své 3D tištěné boty však chce firma rozšířit i mezi běžné spotřebitele.
A jak budou možná vypadat superpohodlné a lehké boty budoucnosti, naznačuje další koncept firmy Nike s názvem FootStickers - produkt, který přesně odpovídá svému názvu: jde v podstatě o jakési „nálepky“ na nohy chránící citlivé či zatěžované části chodidel. Takže obuv (pokud lze ovšem ještě vůbec takto zmíněný systém nazývat) je lehká, vzdušná a pohodlná tak, že to lépe snad už ani realizovat nejde.
 

 
Publikováno: 24. 2. 2016 | Počet zobrazení: 2544 článek mě zaujal 524
Zaujal Vás tento článek?
Ano