Aimtec hnv murr

Aliance, která spojuje české dodavatele

Už v letošním září se 14 významných českých podniků spojilo do Aliance české energetiky, aby zvýšilo své šance na úspěch v mezinárodních tendrech. Nově vzniklá aliance bude fungovat jako koordinátor exportu českých dodávek pro jaderné elektrárny. 

 

Jejím cílem je rozsáhlejší účast českých dodavatelských firem na dodávkách konvenčního ostrova a vedlejších provozů pro nové jaderné bloky nejen v Evropě. Z nedávných mezinárodních tendrů na energetická zařízení je patrné, že investoři v zájmu bezpečnosti, spolehlivosti a ekonomické výhodnosti vyhledávají dodavatele s kompletní způsobilostí. Avšak většina dodavatelů jaderného ostrova se soustředí na svůj hlavní byznys, tj. jaderný ostrov, a pro dodávku konvenčního ostrova (sekundární okruh a další nejaderné části jaderného bloku) sama hledá spolehlivého subdodavatele. Podobně i dodavatelé parních turbín dodávají pouze parní turbínu, nebo turbínový ostrov, ale nechtějí být zodpovědní za celý konvenční ostrov. Ve výsledku se na dodávku kompletního konvenčního ostrova zaměřuje minimální počet dodavatelů a vzniká tak velká díra na trhu, kterou chce zaplnit nově založená aliance.

Sdružené společnosti
Aliance české energetiky sdružuje společnosti, které v minulosti dodávaly komponenty a zařízení pro české i zahraniční jaderné elektrárny. Patří mezi ně Škoda Praha, která působila jako generální dodavatel technologie pro všechny české a slovenské jaderné elektrárny. Tato firma byla ustanovena do vedení aliance, aby koordinovala dodávky dalších společností.
Mezi ně patří Škoda JS, která dodává systémy primárního okruhu a palivového hospodářství včetně zpracování kompletního prováděcího projektu, Doosan Škoda Power, dodavatel parních turbín s více jak 110letou historií. Další strojírenské firmy jsou Vítkovice Holding, dodavatel tlakových zařízení primárního i sekundárního okruhu, Královopolská RIA, zaměřující se na pomocné a havarijní systémy jaderných elektráren, a Alta, která se kromě obchodu a inženýringu v oblasti strojírenství zaměřuje také na jaderné palivo. S ruskou palivovou společností Tvel založila společný podnik Alvel, který je zaměřen na lokalizaci služeb v oblasti palivového cyklu jaderných elektráren na území EU, a to včetně výzkumné a vývojové činnosti.
Dále zmíníme společnosti Sigma Group, MSA a I.B.C. Praha, což jsou významní čeští výrobci čerpadel a armatur, a Modřany Power, dodavatele potrubních systémů pro energetiku. Součástí aliance je i ZVVZ Group, dodavatel kompletních vzduchotechnických a filtračních systémů pro české a slovenské JE. V alianci nechybí ani ZAT, jeden z mála evropských dodavatelů řídicích systémů vlastní konstrukce pro jadernou energetiku, OSC, dodavatel simulátorů blokové dozorny a Elektro Kroměříž, výrobce rozvaděčů pro jadernou energetiku.
Z uvedené velmi stručné charakteristiky jednotlivých společností je patrné, že se soustředí především na domácí typy jaderných reaktorů, tedy ruské VVER. Své zkušenosti s výrobou pro jadernou energetiku, která klade vysoké nároky na kvalitu, si osvojily na českých a slovenských jaderných elektrárnách, jejichž výstavba probíhala na základě ruského projektu, avšak většina zařízení byla vyrobena v Česku a na Slovensku.

Potenciální projekty
Aliance se chce i nadále, avšak ne výhradně, zaměřovat na projekty reaktorů VVER a v nových projektech svou účast výrazně posílit. Z minulosti jde např. o reaktory VVER-1000 v čínské elektrárně Tchien-wan a indickém Kudankulamu, které postavila ruská společnost Atomstrojexport a kam Vítkovice Holding dodaly vysokotlaké ohříváky páry a parogenerátory a Sigma Group svá čerpadla.
Působnost Aliance české energetiky nebude pouze v oblasti té jaderné, ale také obecně. V souvislosti s Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky v ČR, který v červnu 2015 přijala česká vláda, je důležité udržení a zvýšení kompetence domácích společností při přípravě výstavby nových jaderných bloků v Česku. Toho chce aliance dosáhnout účastí v projektech výstavby nových jaderných elektráren v maďarské Pakši, finském Hanhikivi, tureckém Akkuyu a jordánské Qasr Amra. Ve všech případech jde o pokročilé jaderné reaktory typu VVER generace III+ s řadou inovativních bezpečnostních systémů.
Ve většině ze zmíněných elektráren budou stát reaktory VVER-1200, jejichž demonstrační blok dokončuje Rosatom v ruské Novovoroněžské JE II. Jedná se o reaktory evolučně vyvinuté z VVER-1000 stojících v indickém Kudankulamu, které mají posílenou roli pasivních bezpečnostních systémů. Tyto systémy zálohují standardní systémy na okamžité odstavení reaktoru a na dlouhodobé odvádění tepla z reaktoru a zahrnují také pojistku pro nejzazší případ, kdy by při velmi vážné havárii došlo k roztavení jaderného paliva. Jde o lapač taveniny, který za všech okolností zajistí bezpečnou izolaci roztaveného jaderného paliva od životního prostředí.
Tyto inovativní bezpečnostní systémy jsou společně s vysokou efektivností výroby elektřiny a použitím nejmodernějších technologií důvodem k tomu, proč jsou reaktory VVER-1200 nejrozšířenější z pokročilých reaktorů generace III+. A ze stejného důvodu také jejich předchůdci, reaktory VVER-1000 v indické JE Kudankulam, zaujaly redaktory nejstaršího amerického odborného energetického časopisu Power Engineering, a to až natolik, že byly prohlášeny za druhý nejlepší jaderný projekt roku 2014. Umístily se za reaktorem VVER-1000 v íránské elektrárně Búšehr, který také postavil Atomstrojexport.
 

 
Publikováno: 19. 2. 2016 | Počet zobrazení: 2107 článek mě zaujal 426
Zaujal Vás tento článek?
Ano