asseco Aimtec murr

Je práce z domova ideální?

Patříte mezi nemalé procento „šťastlivců“, jimž brutálně nevyhovuje prostředí hromadného pracovního sálu, v němž vás umístil zaměstnavatel? Nezoufejte. Ani „home office“, neboli práce z domova, která představuje opačný trend, a bývá často snem zaměstnanců „ustájených“ v kójích společných kanceláří nemusí být úplně ideálním řešením.

 

Podle posledního průzkumu firmy Regus, která se zabývá flexibilními pracovišti, vše ukazuje na to, že domácí kancelář není zrovna ideálním pracovním prostředím. Speciálně pro práce vyžadující značné soustředění a rychlou komunikaci s kolegy. Z různých studií totiž vyplývá, že i stav, který řada lidí považuje za ideální pracovní podmínky, má své problematické stránky, např. že právě domácí prostředí často rozptyluje prováděním nepracovních aktivit, nezřídka se zaměstnanci cítí osamělí a chybí jim komunikace se spolupracovníky a také se v domácím prostředí, kde si mohou kdykoliv něco "zobnout", obávají nadváhy.
Dle průzkumu v ČR byla zajímavá zjištění, že např.: 68 % pracovníků domácí prostředí rozptyluje a motivuje je k výjezdům mimo domácí kancelář; 53 % respondentů pracuje více než polovinu týdne mimo ni; 22 % tvrdí, že jejich rodina nelibě nese přeměnu části domova na pracovní prostředí a 45 % má pocit, že rodina nebere jejich práci příliš vážně, pokud pracují z domu. Celkem 60 % chybí interakce s kolegy, přičemž 34 % se cítí vyloženě osaměle a stejné procento má také obavy z nadváhy v důsledku častější konzumace jídla.
K dosažení produktivního výkonu je také potřeba profesionální a plně vybavené pracovní prostředí a domácí kancelář ne vždy splňuje tyto požadavky. Ale nezáleží jen na technologiích - i při práci mimo hlavní kancelář se očekává vysoká pracovní morálka a výkonnost, jejichž dosažení jsou v neformálním domácím prostředí obtížně dosažitelné, a často i prakticky nerealizovatelné.
Slabinou domácích kanceláří bývá mj. i možnost pozvat si klienta či obchodního partnera do reprezentativního jednacího prostoru, což se řeší často setkáním v neutrálním místě, např. v restauraci. To ovšem přináší další náklady a riziko, že rušnější prostředí nebude tím ideálním místem pro významné jednání. Pronájem času v prostorách určených právě pro tyto účely (business salonky apod.) mohou být vhodnou alternativou, která ve finále vyjde levněji.
 

 
Publikováno: 9. 12. 2015 | Počet zobrazení: 2296 článek mě zaujal 526
Zaujal Vás tento článek?
Ano