asseco Aimtec murr

Extrémní výkon z hlubin „nebeského jezera

Necelý půlrok poté, co Intel představil první 14nm čipy Broadwell pro stolní počítače, uvedla firma na trh i duo zatím nejvýkonnějších zástupců nové generace 14nm procesorů s novou architekturou Skylake. Jsou jimi dva čtyřjádra Core i5-6600K a Core i7-6700K.  

 

Nejmodernější intelovské odemčené procesory, poprvé oficiálně představené na srpnovém veletrhu GamesCon, jsou určené pro socket LGA 1151, obsahují shodnou integrovanou grafiku (HD 530) a integrovaný paměťový řadič podporující dvoukanálové zapojení operační paměti obou standardů: DDR3L (s frekvencí až 1600 MHz) nebo DDR4 (na frekvenci 2133 MHz), což umožňuje využít v nových sestavách i paměti starší generace. Procesor Core i5-6600K běží na základní frekvenci 3,5 GHz (v režimu Turbo 3,9 GHz) a má integrovanou grafiku 9. generace Intel HD 530 (GT2, 24 EU), a na rozdíl od svého výkonnějšího bratříčka nedisponuje možností zpracovávat více vláken současně (HyperThreading). Model Core i7-6700K pracuje na frekvenci 4 GHz (Turbo ji zvýší až na 4,2 GHz) a oproti Core i5-6600 nabízí plnou podporu HyperThreading, takže je schopen zpracovat až 8 vláken zároveň.
Detailnější informace o nové architektuře Skylake (což v překladu znamená „nebeské jezero"), kterou budou využívat všechny nové procesory Intelu, prozradila firma netradičně až s odstupem po oficiálním uvedení procesorů - na tradičním vývojářském summitu IDF 2015 v San Franciscu.
Výkon speciálního grafického čipu Iris, který budou mít nové procesory ve své výbavě, mu umožňuje pracovat najednou až s trojicí 4K monitorů (Broadwell zvládá jen jeden) při 60Hz frekvenci. Integrovaná grafika, kromě vyššího výkonu, disponuje řadou nových technologií. Grafické čipy Iris podporují (i při rozlišení 4K) technologie DirectX 12, OpenCL 2 a OpenGL 4.4, a obsahují tranzistory určené přímo pro dekódování a kódování 4K videa HEVC (H.265) a částečně i VP9. Na druhou stranu už se však nové procesory definitivně rozloučily s podporou VGA grafiky.
K vylepšením došlo i u samotného logického procesoru - čipy Skylake jsou vybaveny funkcí Speed Shift, umožňující efektivně zvýšit výdrž baterie pomocí inteligentního přepínání stavu napájení. Procesory jsou celkově úspornější ve srovnání se svými předchůdci.
Intel rovněž zveřejnil plány nabídnout „K“ verzi procesoru Core 6. generace pro notebooky (půjde o vůbec první odemčený „K“ čip pro přenosné počítače) a uvedl, že vyvinul – jako první čip svého druhu vůbec – i zcela nový procesor Xeon vhodný právě pro notebooky.
Na IDF Intel rovněž oznámil přípravu nové technologie Optane, která přijde na trh příští rok a bude kombinovat revoluční technologii energeticky nezávislé paměti médií 3D Xpoint  s vlastním pokročilým systémem regulace paměti, hardwarovým a IP softwarem. Poprvé bude nasazena u nové řady vysoce výkonných SSD disků a také modulů DIMM určených pro příští generace datových center Intel.
 
Za hranice extrému
Výkonnost nových procesorů, zanedlouho po jejich tehdy ještě neoficiálním uvedení, dokumentoval amatérský fanoušek, jemuž se podařilo nový nejvýkonnější 14nm čtyřjádrový čip Intelu – Core i7-6700K s novou architekturou Skylake přetaktovat s pomocí vzduchového chlazení z původní frekvence 4 GHz na 5,2 GHz a s využitím dusíkového chlazení a zvýšeného napájecího napětí 2,032 V dokonce až na 6,5 GHz, a to bez vypnutí některého z jader procesoru či HyperThreadingu, jak je u těchto experimentů běžné.
Zanedlouho potom si mohl Intel zaznamenat ještě další rekord - na přetaktovaném procesoru i7-6700K se podařilo dosáhnout frekvence 7 GHz (6 998,88 MHz), což je trojnásobek originální základní frekvence čipu. Kromě rekonfigurace základní desky (ASRock Z170 OC Formula) na extrémní nastavení - byla na procesoru vypnutá tři ze čtyř jader i funkce HyperThreading a původní napájení 1,2 V bylo posíleno na téměř 2 V (1,888 V) - uplatnilo se i chlazení kapalným dusíkem, jak je patrné z dokumentační fotografie.

 

 
Publikováno: 9. 12. 2015 | Počet zobrazení: 2514 článek mě zaujal 490
Zaujal Vás tento článek?
Ano