murr Schunk

V ČR je už přes 5 milionů aut

Podle údajů Sdružení automobilového průmyslu počet osobních vozidel v první polovině roku historicky poprvé překonal 5milionovou hranici, takže obyvatelé desetimiliónové ČR tak vlastní už přes 5 milionů aut, tzn., že na dva lidi připadá jeden vůz. Statisticky to není tak špatné, pokud jde o ukazatel vyspělosti země ohledně vybavení jejích obyvatel.  

 

Tou horší zprávou je, že český autopark nepatří k nejmodernějším v Evropě - většina registrovaných aut je starší deseti let. Průměrný věk osobních aut na českých silnicích se zvýšil proti konci roku 2014 o čtvrt roku na 14,73 roku. Na stárnutí mají vliv auta vyřazované z provozu i dovoz přestárlých ojetin ze zahraničí.
„Vysoký průměrný věk osobních automobilů registrovaných v ČR a podíl vozidel ve věku nad 10 let, kterých je 66 %, svědčí o dlouhodobě nedostatečné obměně vozového parku,“ uvedl ředitel sdružení Antonín Šípek.
Sdružení automobilového průmyslu uvádí, že se v Česku v první polovině roku  množství registrovaných osobních aut zvedlo o 167 000 na 5,06 mil. Pokud jde o podíl jednotlivých automobilek, téměř devět desetin (87 %) vozového parku osobních automobilů v ČR tvoří zástupci 15 hlavních značek. V registru je nejvíce zastoupená značka Škoda s více než 1,73 mil. aut. Za ní následuje Volkswagen se 400 000 vozy a Ford s 388 000 vozy. Na dalších místech jsou značky Renault, Peugeot, Opel, Citroën, Fiat, Hyundai a Audi. Některé automobilky však poukazují na to, že statistiky registrací neodrážejí skutečný stav automobilového trhu, který zkreslují registrace prováděné samotnými prodejci, ne koncovými uživateli vozidel.
Během letošního prvního pololetí se rovněž zvýšil počet registrovaných užitkových vozidel o 15 500 aut na 708 000 vozů, přičemž převážnou část nárůstu zaznamenala kategorie lehkých užitkových aut do 3,5 t. Mezi užitkovými vozy je nejvíce zastoupená značka Ford, Škoda a Volkswagen.
Češi si v uplynulých měsících podle statistik SAP ČR pořizovali také víc motorek – jejichž celkový počet se zvýšil o 43 200 na 1,049 mil. registrovaných motocyklů v průměrném věku 32,8 roku, přičemž ani tady nepřevažují mladší stroje – na 80 % v Česku registrovaných motocyklů bylo vyrobeno před víc než deseti lety. Nejvíce jsou zastoupeny značky Jawa, ČZ a Honda, následuje Yamaha a Simson.
K mírnému snížení naopak došlo v počtu registrovaných autobusů, a to samé platí i o věku českého autobusového parku, který se rovněž snížil. Polovina z nich je starších deseti let - průměrný věk autobusů je u nás nyní 14,54 roku.
 

 
Publikováno: 11. 11. 2015 | Počet zobrazení: 2174 článek mě zaujal 390
Zaujal Vás tento článek?
Ano