asseco Aimtec murr

Soudy bojují proti insolvenční šikaně

Podle výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství jsou jedním z největších problémů, s nimiž se nyní potýkají české soudy, falešné či šikanózní insolvenční návrhy. 

 

Insolvenční mafie zvýšily aktivitu a situace dospěla až do stavu, kdy někteří podnikatelé dokonce kvůli stavu právního prostředí opouštějí se svým byznysem Česko. Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu zákona, která má zabránit šikanózním návrhům. Insolvenční soudy by podle návrhu měly do jednoho dne od podání rozhodnout, zda jde o skutečně podložený návrh na insolvenci, případně jej odmítnout. Novelu ale kritizují jak soudci, tak část politiků.
Nicméně už současná právní úprava umožňuje se do značné míry šikanózním návrhům bránit, jak ukazuje např. nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu, který řešil případ šikanózního insolvenčního návrhu na brněnskou právnickou kancelář Tomáše Krejčího, jež podal kvůli obchodním sporům manažer firmy Europé Integrée. Soud ale po deseti dnech insolvenční řízení zastavil s tím, že údaje nejsou pravdivé a návrh byl podán účelově. Manažer, který insolvenční návrh podal, byl odsouzen k 34 měsícům vězení podmínečně za vydírání a pomluvu, a musí také advokátu Krejčímu zaplatit 100 000 Kč za újmu, kterou mu svým návrhem způsobil. Proti soudnímu rozhodnutí se však ještě obrátil na Ústavní soud, který nyní případ posuzuje.
Nicméně rozhodnutí nejvyššího soudu, který je ve sporných případech uznávanou autoritou zní, že insolvenční návrh podaný na základě smyšlených či zkreslených informací je závažným porušením zákona, a vážně poškozuje pověsti podnikatelů a firem, na něž jsou účelové insolvenční návrhy podávány. „Z těchto důvodů je lze považovat za vážnou újmu ve smyslu trestního zákoníku,“ uvedla předsedkyně senátu Nejvyššího soudu Milada Šámalová s tím, že za takové jednání mohou soudy poslat obviněné až na rok do vězení, uvádí deník E15, který informoval o této kauze.
 

 
Publikováno: 6. 10. 2015 | Počet zobrazení: 2840 článek mě zaujal 536
Zaujal Vás tento článek?
Ano