hnv murr

EMO 2015: krize skončila, svět strojírenství stojí na prahu nové éry

Již jen několik týdnů zbývá do doby, než se v italském Milánu otevřou brány výstavního areálu Fiera Milano, který letos opět po šesti letech hostí nejvýznamnější událost letošního roku v oblasti strojírenského průmyslu: veletrh EMO 2015. Redakci TechMagazínu poskytl rozhovor generální ředitel italského sdružení výrobců obráběcích strojů UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE, které tuto prestižní přehlídku pořádá, Dr. Alfredo Mariotti.  

 

Jak vypadá účast na letošním veletrhu EMO Milano před jeho zahájením?
Očekávané hodnoty pro nadcházející veletrh EMO Milano jsou asi 1500 vystavovatelů, 150 000 návštěvníků zastupujících více než stovku zemí světa a 120 000 m2 obsazené čisté výstavní plochy. Jen pro srovnání - při posledním ročníku EMO Milano činila obsazená výstavní plocha 95 000 m2. Letošní ročník tak slibuje, že bude více než kdy jindy bouřlivý a dynamický, s ohledem na očekávané zlepšení světové ekonomiky a zvýšenou spotřebu strojního zařízení (podle odhadů Oxford Economics pro Evropu a Itálii na období 2015-2017). A musím říct, že už tři měsíce před zahájením veletrhu potvrdilo svou účast na veletrh přes 1500 společností, což je více než při zahájení předchozího ročníku v roce 2009, kdy se veletrh konal v Miláně naposledy. Na vrcholu žebříčku vystavovatelů je „domácí tým" s více než 450 společnostmi, následovaný německými a tajwanskými vystavovateli. Široký a rozmanitý sortiment výrobků bude prezentován vystavovateli ze 42 zemí - v roce 2009 to bylo 39 - ve dvanácti kompletně obsazených halách. To jsou vynikající čísla, která dávají představu o tom, co bude na letošním EMO Milano.
   
Jak jste právě zmínil, veletrh EMO se po šesti letech znovu vrací do Itálie, která je jedním z předních evropských dodavatelů obráběcích a tvářecích strojů a nástrojů. Co představí italský strojírenský průmysl v letošním roce?
Jak už jsem říkal, italské společnosti bude prezentovat více než 450 vystavovatelů, kteří představují nejpočetnější skupinu mezi 42 zeměmi, které se „putovní" světové výstavy účastní. To jsou opravdu dobré číselné údaje, které ukazují důležitost tohoto veletrhu, konaném v Itálii každých 6 let. Je to datum, na které všichni výrobci čekají, aby mohli světu prezentovat své výrobky. Když se tato událost koná v Miláně, je to pro Italy samozřejmě mnohem jednodušší a také levnější, aby se tam prezentovali. Proto se italský tým představí jako skutečně pevný a velký - mnohem početnější, než když je tato skupina vystavovatelů mimo Itálii, v Hannoveru, kde například  v roce 2013, posledním ročníku veletrhu, tvořily italské společnosti asi polovinu těch, které budeme moci vidět v areálu Fiera Milano od 5. do 10. října.
Koneckonců, EMO je nejdůležitější událost pro svět zpracovatelského průmyslu; z tohoto důvodů jeho „italské vydání“, které je na scéně každých 6 let, představuje jedinečnou příležitost pro zdejší výrobce, kteří se mohou - a to doslova - představit světu, který se na šest dnů sejde v Miláně.
Svaz UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE, propagátor výstavy, pracoval velmi tvrdě, aby představil hodnoty EMO Milano 2015 institucím s důrazem na přínos a význam této události pro italské podniky. Na druhé straně, význam role, kterou hraje tato výstava v našem ekonomickém systému, dokládá oficiální účast vysokých představitelů italských institucí, kteří již potvrdili svou návštěvu veletrhu.

Co obecný vývoj strojírenství v Evropě a ve světě nyní, a co můžeme podle vašeho názoru očekávat jako další vývoj v tomto odvětví?
Po světové recesi roku 2009 a období výkyvů, zahájilo loni odvětví obráběcích strojů novou fázi vývoje, která bude jistě přínosem i pro letošní veletrh EMO a jeho vystavovatele. Zvýšená spotřeba obráběcích strojů v Evropě i v Itálii, kde se veletrh letos bude konat, je v podstatě reálným potvrzením údajů zpracovaných ve studii Oxford Economics: Podle analytiků tohoto institutu bude v Evropě zaznamenán vzestup spotřeby strojního zařízení o 4,9 % v roce 2015, 5,0 % v roce 2016 a 3,5 % v roce 2017.
Pokud jde o Itálii, je zajímavé sledovat data ve druhém čtvrtletí: index objednávek obráběcích strojů shromážděných italskými výrobci, zpracované společností Centro Studi di & Cultura Impresa (studie katedry a podnikatelské kultury) UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE zaznamenal 30% růst ve srovnání se stejným obdobím roku 2014, a tak rozšiřuje svůj pozitivní trend v sedmi po sobě jdoucích čtvrtletích. Výsledek byl dosažen především díky vynikajícímu obchodnímu trendu na domácím trhu (+ 46,7 %). Tato čísla potvrzují začátek nového období rozvoje spotřeby obráběcích strojů v Itálii, který se zhmotní se silnějším a silnějším růstem: o 5 % v roce 2016 a 7,4 % v roce 2017 (údaje Oxford Economics), to vše i ve prospěch EMO Milano 2015.

Objevily se v loňském roce nějaké významné výrazné trendy a inovace, které by znamenaly nový impuls, nebo by mohly mít významný vliv na obrábění a strojírenství? Budou tyto novinky prezentovány také na výstavě v Miláně?
Vystavující firmy si žárlivě střeží jakékoliv informace týkající se technologických novinek, které budou prezentovat na výstavě. Mnoho společností si připravuje pro své expozice skutečné prototypy, právě s ohledem na jejich účasti na EMO, a obvykle je prakticky nemožné přesně vědět, co mají připraveno před zahájením výstavy. Jisté je, že v celkovém pojetí bude sortiment sektoru úplný. Na druhou stranu, pokud hovoříme o technologických trendech, mohu vám říci, že ty budou na veletrhu EMO rovněž prezentovány: technologie pro obrábění nových materiálů, vysoce flexibilní technologie pro práci s různými materiály, ekologicky udržitelné stroje, výrobní systémů pro hromadné individuální úpravy - tzv. mass customization, nástroje schopné zajistit vysokou úroveň flexibility a umožňující opracovat několik různých materiálů... Vystaveny budou jistě i přeprogramovávatelné stroje a výrobní systémy koncipované podle nejpřísnějších norem ekologické udržitelnosti.
Navíc v takovémto rámci budou mít svůj debut i moderní aditivní technologie. Jako sektor v plném rozvoji, který je v důsledku toho stále ještě pod drobnohledem, si nemohl vybrali vhodnější dobu, než prezentaci ve světě zpracování kovů. Aditivní výrobě bude věnována speciální výstavní plocha: kromě strojů zde bude prezentována také řada produktů, které již byly vytvořeny pro pole mechaniky. Projekt bude završen řadou jednání, workshopů a specifických seminářů, jako například ten, který organizuje UCIMU ve spolupráci s Aita (italské sdružení pro aditivní technologie) a CECIMO (Evropská asociace strojírenského průmyslu), které pomohou provozovatelům zdůraznit konkurenční výhody vyplývající z přijetí aditivních technologií pro některé druhy obrábění a výrobní procesy.


Letošní ročník EMO je trochu výjimečný, protože se koná de facto souběžně se světovou výstavou Expo 2015 - ovlivnilo to nějak přípravu veletrhu? Nebudou si tyto dvě velké prestižní události konkurovat?
Naopak. Místo konání Expo 2015 je přímo spojeno s výstavištěm Fiera Milano Rho-Pero, dějištěm veletrhu EMO a bude nabízet účastníkům a návštěvníkům EMO spoustu atrakcí z unikátního post-programu doplňkové události ("After-EMO"), které budou moci využít po absolvování svých aktivit na EMO. Takže zážitky a zkušenosti mohou být pro účastníky letošního veletrhu opravdu a doslova nezapomenutelné, mj. právě i díky četným doprovodným akcím, které jsme pro ně připravili. Areál Expo bude otevřen každý večer do 23:00. Mezi zajímavosti prezentované na světové výstavě a zmiňované v mezinárodním tisku, patří třeba  přehlídka FOOD FAB, továrna italského vkusu, pořádaná společností Confindustria, ve spolupráci s deseti partnerskými asociacemi, mezi nimiž figuruje i UCIMU, organizátor veletrhu EMO. Jde o jeho podporu této iniciativě s cílem zdůraznit, jaký přínos zajišťují obráběcí stroje, roboty a průmyslová automatizace průmyslu pro potravinový řetězec. Účastí na FOOD FAB jsme chtěli přinést „kousek" z EMO a italského průmyslu obráběcích strojů také na Expo 2015, a využít možnost jeho zviditelnění, které světová výstava, jíž navštívily od května už miliony lidí ze všech koutů světa, nabízí.
Na druhé straně, jedinečná příležitost mít Expo jen pár kroků od našeho veletrhu, nás vedla i k tomu, že jsme učinili s jejími organizátory některé dohody, které usnadní a umožní subjektům z EMO navštívit expozice světové výstavy. Vystavovatelům na EMO tak byla například nabídnuta možnost nákupu vstupenek na Expo 2015 za speciální ceny pro osobní potřebu, nebo jako čestné vstupenky pro své zákazníky. Kromě toho je připraven i speciální večerní program organizovaný na Expu, který bude věnován institucionálním zástupcům Evropské asociace obráběcích strojů CECIMO.

Z ekonomického pohledu, aneb “co říkají čísla” - je již z údajů výroby a prodeje průmyslu obráběcích strojů patrné, že poslední globální krize, která postihla svět v posledních letech, je opravdu u konce?
Tento ročník EMO Milano bude bezpochyby těžit z "Faktoru 2015". Globální hospodářské oživení v letošním roce, které začalo v roce 2014, skutečně výrazně posílilo odvětví obráběcích strojů a zahájilo novou fázi vývoje, které se jistě odrazí v tom, že zvýší i úspěšnost veletrhu EMO Milano 2015 a vystavujících firem. Právě obor obráběcích strojů se zásadním způsobem podílel na nalezení východiska z celosvětové finanční a hospodářské krize. Celosvětová zvýšená spotřeba obráběcích strojů je vlastně potvrzením údajů zpracovaných na základě odhadů Oxford Economics, které uvádějí konstantní růst spotřeby výrobních systémů mezi roky 2015 a 2017, kdy by letošní celosvětová spotřeba měla dosáhnout objemu 60 000 000 000 eur, v příštím roce 2016 až 63 miliard (+ 5,2 %) a 66 mld. v roce 2017 (+ 4,8 %).

Kdybyste měl inspirovat odbornou veřejnost a profesionály z průmyslového sektoru k návštěvě letošního veletrhu EMO, co byste doporučil jako hlavní téma či lákadlo?
S výstavou EMO Milano 2015 a jejími stroji, které "budují budoucnost", jak zní ústřední heslo a motto veletrhu, čeká Itálie na návštěvu nejvýznamnějších osobností s nákupní rozhodovací pravomocí a utvářejících hlavní vlivy mezinárodního zpracovatelského průmyslu, od automobilového přes letecký a kosmický průmysl, od energetiky po biomedicínské obory, od elektrických spotřebičů až po různé mechanické sektory, které budou stanovovat nákupní a investiční plány v příštích letech. Je to příležitost pro aktualizaci investičních záměrů, kde lze na vlastní oči vidět technologický pokrok v odvětví, který má více než jakýkoli jiný faktor vliv na rozvoj a konkurenceschopnost průmyslového systému. Veletrh EMO byl vždy ideálním místem setkání pro odborníky a manažery (generální ředitelé, vrcholový management, vlastníci), z oblasti výroby, kteří se zajímají o vyhodnocování a plánování nových investic do strojního vybavení. Koneckonců, profesní profily návštěvníků, kteří se tradičně účastní výstavy ukazují, že většinou patří k nákupu, řízení firmy či výroby, výzkumným a vývojovým oddělením - a tito významní lidé se sejdou právě na EMO Milano 2015.

Dr. Alfredo Mariotti
generální ředitel italského sdružení výrobců obráběcích strojů UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE vede toto sdružení, reprezentující špičku italského strojírenského průmyslu od roku 1992, v jeho čele tedy stojí úctyhodných 23 let. V období 2013 - 2014 působil rovněž jako generální sekretář italské Národní federaci Asociací výrobců zboží pro průmyslovou a řemeslnou výrobu.
 

 
Publikováno: 5. 10. 2015 | Počet zobrazení: 3214 článek mě zaujal 548
Zaujal Vás tento článek?
Ano