hnv murr

Věda jménem obaly

I když se to na první pohled nezdá, a většina lidí si to možná ani neuvědomuje, podstatná část průmyslové výroby závisí na obalech, které hrají významnou roli a jsou v de facto rovněž jakousi součástí finálního výrobku. A v moderním průmyslu je obalová technika skutečná věda. Věděli jste např., že speciální obaly pro elektroniku fungují jako Faradyaova klec a umožňují tak ochranu před elektrostatickým nábojem? O tom a dalších záležitostech kolem obalů, např. jak se řeší nestandardní požadavky na balení, nám poskytla informace Country manažerka společnosti Rajapack s.r.o. Mgr. Gabriela Fabianová MBA.  

 

Jakou roli hrají obaly obecně ve výrobě a distribuci průmyslového zboží a techniky?
Výroba a distribuce jsou z hlediska obalů dva diametrálně odlišné procesy, které si vyžadují samostatný přístup ve výběru obalových materiálů. Firmy v oblasti výroby dávají důraz nejen na bezpečnost balení daného produktu, ale samozřejmě i na vizuálním vzhledu kompletního obalu. Tento aspekt získává na důležitosti především u obalů, které jsou určeny pro maloobchodní prodej, jelikož se jako součást marketingového mixu podílí na přímé poptávce a prodeji produktu. Úlohou distribuce je zabezpečit vhodnou ochranu přepravovaného zboží. Při výběru obalu je důležité specifikovat nejen jeho limity, jako je např. nosnost, stohovatelnost, odolnost vůči vlhkosti, proražení atd., ale také jakou přepravní cestou popř. cestami, bude obal s produktem zaslán.

Jaké obaly jsou nejčastěji používány pro průmyslové zboží?
Průmyslové produkty jsou převážně baleny do krabic z tří a 5vrstvé lepenky. Zde platí pravidlo: Čím křehčí zboží je nutné zabalit, tím silnější lepenka (tzn. více vrstev lepenky) je nutné pro balení využít. Záleží také na hmotnosti baleného produktu – lehké zboží je možné zaslat v krabici z třívrstvé vlnité lepenky, která disponuje zatížitelností do 30 kg a těžší křehčí artikly do 70 kg doporučujeme spíše vložit do kartonů z 5vrstvé vlnité lepenky. Třívrstvé krabice s nižší nosností do cca 10 kg jsou určeny spíše pro uskladnění a nad 10 kg jsou vhodné pro přepravu. U 5vrstvých krabic je vhodné pro trasport zohlednit min. nosnost 5 kg.

Kontejnerové obaly se využívají při skupinovém balení a zasílání do zahraničí. Nejžádanějšími obaly jsou lepenkové kontejnery popř. překližkové bedny. Bedny z březové překližky jsou vhodnější pro dražší a těžší artikly, jelikož je možné jejich zabezpečení prostřednictvím kovového uzávěru, který je uzavíratelný prostřednictvím kladiva.

Jak se mění požadavky na obaly v souvislosti s vývojem průmyslového balení? Lze vysledovat např. nějaké trendy s ohledem na nároky balení různých produktů apod.? Co preferují současní zákazníci?
V průmyslové výrobě je kladen důraz nejen na ochranu produktu, ale i rychlost balení finálního zboží. Pro zvyšování této rychlosti začínají zákazníci využívat automatizované balicí linky např. stroje na lepení krabic, páskovací stroje na rychlé svázání kartonů, ovinovací stroje pro balení paletového nákladu, integrace strojů na výrobu výplňového materiálu pro vyplnění dutin v krabici přímo do balicí linky atd. Stroje na výrobu vzduchové výplně jsou preferovány převážně e-shopy a velkými internetovými obchody, kde je důležité co nejvíce snížit hmotnost a tím náklady na poštovné. Vzduchovou výplň ve formě bublinkové fólie je možné vyrábět také v antistatickém provedení. Pokud však je nutné zaslat těžké zboží, je doporučován papír. V těžkém strojírenském průmyslu se využívá nejčastěji strojově produkovaná papírová fixace. V případě křehkých průmyslových artiklů popř. zboží nesouměrných tvarů je ideální pěnová fixace, která se optimálně přizpůsobí tvaru a hmotnosti obalovaného výrobku.
Stále častěji se také setkáváme s požadavkem, kdy zákazník chce vyřešit obalení i fixaci zboží jedním obalem. Řešením jsou obaly s již integrovanou pěnovou výplní nebo krabice s kartonovým rámem, který je potažen průtažnou fólií tzv. systém Korrvu. Tato ochranná membrána v obalu spolehlivě zabrání pohybu obsahu při transportu.

Některé typy výrobků si vyžadují speciální obal (např. elektronika citlivá na elektrostatický náboj), jak řeší výrobci obalů tyto specifické požadavky, resp. do jaké míry mohou zodpovídat za záruky bezpečné přepravy takovýchto specialit?
 Ano, v elektrotechnickém průmyslu je nevyhnutelné použití antistatických obalových materiálů, jako jsou např. antistatické bublinkové fólie, antistatické etikety, pro menší komponenty jsou ideální antistatické zipové sáčky nebo metalické sáčky Highshield s úpravou ESD. Sáčky Highshield disponují několika vrstvami, jako je vnitřní a vnější lak pro odvod náboje, polyesterový nosič, hliníkovo-kovová vrstva a polyetylenový nosič. Vytvoří pravou Faradayovu klec, a tím spolehlivě ochraní vloženou elektroniku vůči statickému náboji.
Antistatické bublinkové fólie doporučujeme pro balení křehkých a elektostaticky citlivých artiklů různých tvarů a velikostí, jako jsou např. počítače, lékařské přístroje, elektrostaticky sensibilní součástky a zařízení apod.

V moderní průmyslové logistice je kladen značný důraz na standardizaci umožňující zvýšit efektivitu logistických procesů. Jak jsou do toho zapojeni výrobci a dodavatelé obalů?
Stále více vyžadují naši zákazníci potvrzení ISO 9001, ROHS nebo technické karty produktů, kde naleznou více informací o chemickém složení resp. o vlastnostech produktů. Velké podniky a firmy mezinárodního měřítka mají nastaveny vlastní standardy balení, které je nutné dodržovat. V převážné většině jde o automobilový průmysl.

Existují ale i určité produkty, které se do standardních řešení prostě nevejdou. Jak se postupuje v takovýchto případech – vyvíjejí se např. atypické obaly na základě parametrů dodaných výrobcem?
V současnosti se v sortimentu Rajapack nachází více než 4500 standardizovaných obalových řešení, které jsou dodávány do 2-3 dnů. Našim zákazníkům vycházíme vstříc každým dnem při řešení atypických obalů dle klientského zadání. Největší poptávka je po krabicích na míru, produktech z fólie na míru a balení s firemními potisky.
 

 
Publikováno: 14. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2943 článek mě zaujal 622
Zaujal Vás tento článek?
Ano