asseco Aimtec murr

Nová ocel z Ostravy se uplatní zejména v energetice

Huť ArcelorMittal Ostrava vyvinula a zahájila výrobu nové speciální oceli s vysokou přidanou hodnotou. Materiálová novinka vykazuje vlastnosti, díky nimž se uplatní i v oblastech, kde běžná standardní ocel nevyhovuje – jednou z nich je např. nasazení v aplikacích pro energetiku.  

 

„Ocel lze použít pro parní potrubí, výměníky tepla i potrubí určená pro transport horkých látek. Dále je vhodná do kotlů a strojů pracujících za zvýšených teplot. Kromě toho vyniká velmi dobrou svařitelností při použití standardních metod,“ říká Zdeněk Vašek vedoucí oddělení výzkumu.
Ocel jakosti 16Mo3 patří mezi nízkolegované oceli se zvýšenou tepelnou odolností a odolností proti vysokoteplotní korozi a tečení. Při zvýšených teplotách vykazuje v porovnání s běžnými typy oceli nadstandardní pevnost. Díky těmto vlastnostem se výrobky z této oceli uplatní zejména v teplárenství a energetice.
Svých speciálních vlastností dosahuje tato ocel především díky přidání molybdenu, který zajišťuje její zvýšenou odolnost proti vysokým provozním teplotám až do 500 °C. Právě díky těmto specifickým vlastnostem je ocel této jakosti vhodná především pro energetiku, spalovny a teplárenství. Ostravská huť vyrábí tento nový typ oceli ve formě profilů, kruhových a plochých tyčí, ale i bezešvých a svařovaných trubek a plochých výrobků.
 

 
Publikováno: 13. 5. 2015 | Počet zobrazení: 3894 článek mě zaujal 568
Zaujal Vás tento článek?
Ano