asseco Aimtec murr

První pomoc v mobilu

Lékařské příručky a encyklopedie patří dnes již k běžnému inventáři domácností. Ovšem ne vždy je příslušná kniha po ruce právě, když by byla zapotřebí, např. při úrazu na ulici apod. 

 

Zato mobil má dnes u sebe každý, včetně dětí - a právě ten může být pohotovým zdrojem potřebných informací. Kromě toho, aby posloužil k přivolání odborné lékařské pomoci, může poskytnout základní informace ještě do doby, než zdravotníci dorazí. Český červený kříž vydal k tomuto účelu speciální aplikaci První pomoc v mobilu.  Je určena pro telefony s OS Android a Apple iOS, a lze ji stahovat i na SD karty. Aplikace První pomoc je českou verzí programu Universal First Aid App americké společnosti Červeného kříže a je plně přizpůsobena českým podmínkám. Obsahově odpovídá Standardům první pomoci vydaným ČČK v roce 2012 i IFRC International First Aid and Resuscitation Guidelines 2011.
Členění v přehledné grafice určují tři základní záložky: Naučte se, V nouzi a Připravte se, které obsahují rychlou navigaci k informacím, jak zvládnout různé situace vyžadující zdravotnický zásah - od srdečního infarktu přes zlomeniny, až po běžné drobné záležitosti, jako je přisáté klíště. Aplikace poslouží nejen jako příručka první pomoci, ale dá se využít i jako praktický rádce pro chvíle, kdy jde o každou sekundu - součástí jsou postupy urgentní první pomoci krok za krokem, včetně krátkých videí. Tísňovou linku lze vytáčet přímo z aplikace stisknutím jediného tlačítka. Uživatelé najdou i praktické rady, jak se chovat při mimořádných událostech typu povodní, extrémního počasí, nebo třeba při chřipkové epidemii. Jak však upozorňují její tvůrci, studium aplikace nenahrazuje účast na kurzu první pomoci, neboť neposkytuje možnost praktického nácviku, a proto je uživatelům doporučováno, aby takovýto kurz absolvovali. Mobilní aplikace jim k tomu poslouží jako užitečná pomůcka.

 

 
Publikováno: 13. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2166 článek mě zaujal 525
Zaujal Vás tento článek?
Ano