asseco Aimtec murr

Inteligentní potisk obalů pro zdravotnictví

Inkjet tiskárna JetSet je speciálně navržena pro použití v „Thermoforming“ balicích strojích. Thermoforming je proces, kdy je plastová folie v jednom hladkém návinu na roli vsunuta pod nahřáté formovací raznice, které z folie vytvoří vaničky. Pro jejich uzavření se používá zdravotnický papír nebo Tyvek, na který je pak potřeba tisknout požadované údaje. 

 

Thermoforming se používá hlavně u vysoké produkce balení zdravotních materiálů nebo potravin, setů apod. Zástupcem z mnoha balicích strojů jsou Multivac, Tiromat, Dixi, Ulma, Eropack a další. Nejrychleji se rozvíjející oblast tiskových technologií je HiRes DOD inkjet, která je podporována firmami, jako jsou XAAR, Seiko, Kyocera, Toshiba a další.
Vývojový tým tiskárny JetSet společnosti Leonardo technology použil kompaktní tiskové hlavy od společnosti XAAR. Plynulý chod tiskárny bez častých zásahů obsluhy zajišťuje centrální inkoustový systém. Ten nabízí také snadnou výměnu tiskové náplně v průběhu tisku. Po celou dobu provozu tiskárny je prováděno on-line monitorování nízkého stavu tiskové náplně. Centrální ovládací systém řídí 8 tiskových hlav, každá s velikostí tisku 52 mm, s flexibilním softwarovým řešením, což zajišťuje vysokou spolehlivost a ekonomický provoz. V případě poruchy tiskové hlavy se mění jen jeden tiskový modul. Při proplachu se aktivuje pouze jedna tisková hlava. Filtr inkoustového systému je zcela přístupný a tedy i snadno vyměnitelný. Software je vybaven automatickým upozorněním obsluhy s požadavkem na provedení servisních úkonů.
Vlastní řídicí elektronika je konstruovaná na základě zkušeností společnosti Leonardo technology a je tvořena třemi procesory, které se navzájem podporují a komunikují mezi sebou. Vlastní ovládání tiskárny je prováděno přes dotykový displej s InteliTouch, podobného zařízení, jaký je používán u tabletů. Uživatel tak má na jednom místě kompletní informace o celém tiskovém systému, jako je on-line monitoring, aktuální cena tisku, počet výtisků apod. Tím, že Leonardo technology je výrobcem celé tiskárny, má pod kontrolou veškeré části, jak elektronické, inkoustové, softwarové, tak i mechanické a dokáže garantovat jejich kvalitu. Díky tomu může poskytovat až tříletou záruku na elektroniku.
Potisk na jeden průběh celé šíře obalového materiálu a to za pohybu, tedy při odvinu, nezastavuje ani nezpomaluje produkci. Centrování jednotlivých potisků se provádí softwarově, přes dotykový terminál tiskárny a odpadá tak veškeré mechanické nastavení tiskových hlav. Jednoduchost je dána taky při tvorbě tiskového návrhu a to díky software, v kterém uživatel pracuje s jednou tiskovou plochou bez ohledu na počet tiskových hlav. Připojení tiskárny k výrobním ERP, MES a dalším systémům zákazníka je velmi snadné. Výrobce vytváří pro své zákazníky aplikace na klíč.

Nový JetSet nahradí starý potisk s termotransferem
Zdravotnický provoz s vícehlavou termotransferovou tiskárnou, která tiskne na vaničky v thermoforming balicí lince je velmi povedenou variantou potisku, nicméně obsahuje karbonovou termotransferovou pásku, která má několik nevýhod. Její délka nezabezpečí stálý chod a je nutné ji vyměnit, k čemu je nutné zastavit linku. Vytisknutá páska vyžaduje její likvidaci a tím pádem je zde další odpadový materiál. Vlastní potisk není zcela levný, počítáme-li i opotřebení tiskových hlav a jejich následnou výměnu. Termotransferová tiskárna obsahuje mnoho pohyblivých částí a vyžaduje připojení na tlakový vzduch.
Naproti tomu tiskárna s vysokým rozlišením JetSet disponuje úspornými tiskovými hlavami XAAR, inkoust lze doplnit bez zastavení tiskárny, nejsou tedy způsobené prostoje. Cenová relace porovnáním inkoustu vs. potiskovaná plocha je mnohem nižší jak při použití termotransferové pásky. Tiskárna neobsahuje pohyblivé části, tiskové hlavy jsou statické, nepohybují se a pouze se odsouvá obalová papírová folie pod tiskovou hlavou.
Tiskárna JetSet má vlastní windows driver, což ji umožní připojit ke stávající síti bez velké změny jak etiket, tak vzorů pro tisk. Náhrada za stávající termotransferovou tiskárnu je tak velmi jednoduchá a nevyžaduje předělávání všech etiket. Ovládací dotykový displej obsahuje velmi velké ikony a je tak snadné jej ovládat i v provozech, kde se vyžaduje používání hygienických rukavic. Obsluha neomylně stlačí správné tlačítko a nezpůsobí tak chyby.
Ovládací terminál disponuje USB konektorem pro připojení paměti jako zálohového systému pro data. Díky podrobnému LOG souboru je možné sledovat jak chod tiskárny a její stavy, tak i zásahy obsluhy.

Tyvek materiál
Je netkaná textilie lisovaná v horkém prostředí bez lepidel a je nejběžnější materiál používaný ve zdravotnickém průmyslu jako obalový materiál. Různé typy Tyvek materiálu se vyznačují velkou plošnou prodyšností, ale nepropustností pro bakterie. Výrobcem je například Du-Pont. Tento materiál lze oboustranně potiskovat právě tiskárnami s vysokým rozlišením Leonardo JetSet. Inkoust se nestírá, je stabilní na materiálu obalu a má dostatečný kontrast a rozlišení.
Tiskárny Leonardo Jet Set s velkým uživatelským komfortem obsluhy a minimalizující údržbou přinesly velkou úsporu do potisku obalu v módu Single Pass - tisk na jeden průběh. Náhrada staré termotransferové tiskárny přinesla prokazatelnou úsporu v potisku obalového materiálu. Leonardo technology je výrobcem single pass tiskáren JetSet pro thermoforming balicí linky. Nabízí individuální přístup a jedinečná řešení ke všem projektům.
 

 
Publikováno: 13. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2663 článek mě zaujal 496
Zaujal Vás tento článek?
Ano