asseco Aimtec murr

Nový PU Elastopan si poradí i s extrémy

BASF na mezinárodním veletrhu strojů a technologií pro obuvnictví, kožedělnou výrobu a koželužství SIMAC 2015 v Miláně představil polyuretanové inovace pro obuvnický průmysl v podobě nových PU systémů řady Elastopan. Tyto nové materiály umožňují vyrobit odolnou obuv pro používání ve skutečně drsném prostředí, např. do extrémních mrazů a s velkými hydrolytickými nároky.  

 

BASF nyní nabízí ve svém portfoliu ucelenou řadu polyuretanových (PU) systémů pod názvem Elastopan – mezi nimi i variantu s označením Extreme Frost určenou speciálně pro použití za velmi chladného počasí. Nejdůležitějším rysem je kombinace speciální ohebnosti při extrémně nízkých teplotách s odolností proti skluzu na mokrém a zledovatělém povrchu, nízká abraze a dobré tlumení nárazů. Tyto vlastnosti činí z PU Elastopan Extreme Frost ideální materiál pro boty do extrémního prostředí jako jsou např. arktické mrazy či sibiřské zimy. Při výrobě polyuretanu Elastopan jsou uvnitř tohoto materiálu zachyceny miliony miniaturních vzduchových bublinek. To nejen výrazně redukuje jeho hmotnost (Elastopan je o ca 40 % lehčí než guma nebo PVC), ale zároveň mu dává i vynikající izolační vlastnosti (zajišťuje např. dokonalou tepelnou odolnost až do -20 °C i více). Podrážky vyrobené z tohoto materiálu nabízejí na rozdíl od standardních materiálů lehkost a pevnost v ohybu i při teplotě -45 °C, velmi dobrou přilnavost k povrchu a výbornou izolaci, čímž zajišťují pohodlí a bezpečnost za každého počasí.
Druhou zajímavou novinkou je nový PU systém na bázi polyesteru Elastopan Hydrolysis Plus, který se v obuvnictví používá pro výrobu vysoce odolných podrážek, stejně tak i mezipodešví s různou hustotou, a je proto ideálním materiálem pro volnočasovou i bezpečnostní obuv. Nový materiál přináší podle výrobce významný pokrok v odolnosti proti hydrolýze: relativní ztráta tvrdosti při standardním testu hydrolýzy (100 % relativní vlhkost, 21 dní při 70 °C) je menší než 15 %, přičemž většina materiálů odolných proti hydrolýze, dostupných na současném trhu, v takovýchto drsných podmínkách ztrácí i více než polovinu své pevnosti v tahu. Elastopan Hydrolysis Plus je však vysoce odolný i v extrémně teplém a vlhkém prostředí. K nezanedbatelným výhodám tohoto materiálu patří i skutečnost, že
PU systém na bázi polyesteru Elastopan v obuvnických aplikacích nabízí dokonalou podporu klenby nohy a zároveň prodyšnost, což brání vzniku plísňových a bakteriálních infekcí.
 

 
Publikováno: 13. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2203 článek mě zaujal 495
Zaujal Vás tento článek?
Ano