asseco Aimtec murr

Budeme recyklovat CO2 do plastů?

Nedávný vývoj, který rozvířil svět plastového průmyslu naznačuje, že by bylo možné výrazně snížit emise CO2 a učinit plasty ještě více “Eco-friendly”, než kdy jindy. Plastový výlisek šetrný k životnímu prostředí se zdá díky novým technologiím být dosažitelným cílem. 

 

Nový proces urychluje rychlost reakce pro vytvoření karbonátových polymerů polypropylenu (PPC). Tyto polymery obsahují z více než 40 % hmotnosti CO2 a mohou být použity v široké škále výrobků. Výzkum, částečně financovaný sekcí fosilních paliv amerického ministerstva energetiky Novomer, ve spolupráci s Albemarle Corporation, testoval tuto novou katalytickou technologii s velmi slibnými výsledky. Změny mohou být využity prakticky u všech typů plastů, což znamená, že už v relativně blízké budoucnosti by se mohly objevit skutečně ekologické plasty.
V současné době využívají proces jejich výroby fosilní paliva, ale s novým procesem bude možné polovinu fosilních paliv nahradit CO2, přičemž výrobní náklady by měly zůstat stabilní. Indicie přitom naznačují, že tyto nové výrobky prokazují větší pevnost a nosné schopnosti, než produkty vyráběné na bázi fosilních paliv. Lepidla a povlaky, které budou lépe odolávat počasí a nabízet ochranu před UV a odolnost proti vodě, signalizují nástup éry odpovědných plastových výrobků.
Společnost Bayer MaterialScience, výrobce polymerů a high-tech plastů, používá CO2 již od roku 2011 a má v úmyslu uvést na trh již brzy svůj první produkt s použitím nových postupů: matrace na bázi flexibilní pěny z oxidu uhličitého. Firma Newlight Technologies vyrobila plasty z odpadních metanu, který se nachází na farmách a skládkách. Její výzkumníci vyvinuli biologický katalyzátor pro polymeraci uhlíku, který je 10krát účinnější než to, co je k dispozici dnes. Brzy hodlá uvést řadu vlastních produktů, při jejichž výrobě bude využita nová technologie, jako např. židle, potravinové obaly a autodíly, které dokazují, že se podařilo překonat nové hranice.
Skutečně přeměna „odpadu na poklad", a šance na významné snížení znečištění bude pokračovat s tím, jak budou na ekologicky příznivější varianty převáděny další výrobky z plastů a zaváděny nové technologické procesy. Jak konstatuje Superior Plastics, jedna z firem zapojených do těchto výzkumných aktivit: pracujeme na tom, jak přeměnit úžasné zprávy na úžasné plasty...
 

 
Publikováno: 13. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2183 článek mě zaujal 533
Zaujal Vás tento článek?
Ano