asseco Aimtec murr

Nové trubky (nejen) pro chytré domy

S často frekventovaným pojmem technického vybavení budov se obvykle spojuje - zejména v případě smart buildings, či tzv. inteligentních budov - představa hi-tech elektroniky, bezdrátových technologií apod., ale ani nejchytřejší budova se neobejde bez „klasiky“ v podobě potrubních rozvodů vody, plynu atd. I ty zaznamenávají neustálou modernizaci. Situaci nám přiblížil David Penc, marketingový manažer firmy Wavin Ekoplastik, která se zabývá výrobou právě těchto produktů.  

 

Wavin Ekoplastik je největším evropským výrobcem potrubních systémů z polypropylenu. Vznikl v roce 2004 spojením dvou tradičních firem – českého výrobce Ekoplastik, působícího na trhu od roku 1990, a mezinárodního producenta Wavin, jehož historie sahá až do roku 1955. Co vše firma vyrábí?
Produktové portfolio společnosti Wavin Ekoplastik zahrnuje ucelené systémy pro rozvody vody a vytápění, dále kanalizační šachty, komplety pro odvodnění plochých střech či unikátní systémy pro bezvýkopovou pokládku a renovaci kanalizací, vodovodů a plynovodů. Díky spojení s výrobcem Wavin firma nyní exportuje do 53 zemí světa včetně exotických destinací, jako Chile, Brazílie nebo Saudské Arábie, přičemž výroba většiny produktů pro rozvody vody a topení je situovaná v České republice. O vysokém mezinárodním kreditu firmy a jejích výrobků svědčí i to, že v některých zemích se stala značka synonymem daných produktů a služeb. Poptává-li někdo vodovodní trubky, shání jednoduše Ekoplastik.

Na kterých trzích se vám nejvíce daří?
Vedle ČR a Slovenska hlavně ve státech bývalého Sovětského svazu. Silné postavení máme i v Saudské Arábii, Maroku, Tunisku a Bulharsku.

Pocítili jste na Ukrajině a v Rusku nějak vliv embarga, které bylo ustaveno v souvislosti s tamní krizí?
Také na to narážíme. Každá krize, nebo většina z nich, přináší posilování levnějších produktů. Protože se pohybujeme v prémiovém segmentu, je pro nás situace komplikovanější.

Čím se dá konkurenčním tlakům čelit?
Produkce polypropylenových trubek je - řečeno s nadsázkou - jednodušší než výroba leteckých motorů, ale i tak má svá úskalí. S výrobou trubek totiž možná není úplně obtížné začít, ale ne každý dokáže dlouhodobě produkovat kvalitní věci. Odlišit se tedy lze kvalitou materiálu, špičkovými technologiemi i šíří sortimentu. A právě v tom jsme silní - v současnosti využíváme pro výrobu tvarovek až 400 druhů forem, čemuž noví výrobci mohou jen stěží konkurovat.

Výzkum a vývoj si provádíte vlastní?
Ano. A s tím souvisí i naše druhá konkurenční výhoda. V prémiovém segmentu nelze bojovat cenou, ale vysokou kvalitou a tím, že přicházíme s novými výrobky. Ročně obvykle inovujeme až 20 % našeho portfolia. Jedno z vývojových center je přímo v ČR, kde se zabýváme produkty z polypropylenu. Například v loňském roce se nám podařilo celosvětově prosadit mimořádně odolnou trubkou Fiber Basalt Plus z polypropylenu PP-RCT nové generace, v níž bylo poprvé použito čedičové vlákno. Unikátní materiálové složení trubce zajišťuje vysokou teplotní a tlakovou odolnost, extrémně dlouhou životnost, nízkou hmotnost a třikrát menší roztažnost v porovnání s celoplastovými trubkami z polypropylenu. Stala se doslova hitem, a to nejen v Evropě, ale i na asijských či afrických trzích.
Vedle vývojových center máme i vlastní zkušebny, kde probíhá testování produktů. Až když projdou našimi testy, testují se v certifikačním úřadu.

Co patří vedle zmíněné trubky Fiber Basalt Plus k vlajkovým produktům vašeho sortimentu?
Jednoznačně plastové kanalizační šachty disponující integrovanými výkyvnými hrdly. Patří k technologicky nejvyspělejším výrobkům a poskytují nám výraznou konkurenční výhodu. Během 30letého vývoje a používání šachet v rámci realizací nejrůznějších kanalizačních systémů se nám je podařilo zdokonalit tak, že nyní představují moderní, ekologickou a provozně levnou alternativu těžkých, objemných a na údržbu náročných konstrukcí z betonu. V současnosti jsme schopni nabídnout celé spektrum mimořádně kvalitních a především diferencovaných výrobků speciálně pro dané potřeby. Velkou výhodou je, že šachty se dodávají jako stavebnice, což umožňuje kombinovat sestavu jednotlivých komponent podle konkrétního požadavku. Díky konstrukci a provedení je možné šachty použít i v lokalitách s vysokými nároky na těsnost systému. Základní částí šachet Wavin je šachtové dno, které má díky výrobě metodou vstřikování do formy výborné hydraulické vlastnosti a vysokou samočisticí schopnost. Šachtová dna kanalizačních šachet Tegra jsou navíc opatřena tzv. integrovanými výkyvnými hrdly, která nabízejí velkou volnost už při tvorbě samotných projektů. Výkyvná hrdla umožňují přizpůsobit úhel napojení potrubí až o 7,5° v každém směru, a tím eliminovat nepřesnosti při pokládce kanalizačního potrubí. U průtočných den je možné díky výkyvným hrdlům vytvořit jakýkoli úhel.

Kromě potrubí prezentoval Wavin Ekoplastik v nedávné době i několik dalších zajímavých novinek, můžete ty hlavní přiblížit trochu podrobněji?
Není to tak dávno, co jsme představili trubky Fiber Basalt Clima, které jsou díky svým vlastnostem vhodné především pro rozvody klimatizace a chlazení. Jde o třívrstvé trubky z polypropylenu nové generace vyztužené vysoce pevným čedičovým vláknem. Trubky jsou velmi lehké a disponují vysokou tlakovou odolností a minimální délkovou roztažností. O tom, že Fiber Basalt Clima má velkou perspektivu jak v rámci průmyslových rozvodů, rozvodů chladicí vody a stlačeného vzduchu, tak hlavně pro klimatizace a zajištění lokálního chlazení, nás nyní přesvědčují velmi slibné ohlasy především z jižní Evropy a severní Afriky.
Zkušenosti s použitím PP-RCT nás utvrzují, že právě polypropylenu nové generace patří v našem oboru budoucnost, a my proto v současné době intenzivně pracujeme na jeho dalším využití v rámci nového produktu.

Produkty, o kterých byla řeč souhrnně představuje nové školicí středisko, které funguje od jara letošního roku. Když se firma rozhodne investovat do něčeho takového, tak už si musí být jistá, že to má smysl...
Školicí centra podobného charakteru jsou dnes v rámci skupiny Wavin tři: v Turecku, v Itálii a u nás, v Rudči u Prahy. Jde o unikátní místo, kde se lze na ploše 230 m² seznámit s průřezem celého sortimentu společnosti, a to jak prostřednictvím statických ukázek, tak i díky praktickým demonstracím funkcí vybraných výrobků.
Kromě potrubí pro rozvody vody, topení, vnitřní kanalizace a inženýrské sítě jsou tu předváděny i šachty, které se napojují na potrubí, ale třeba i odvody vody ze střech a produkty pro hospodaření s dešťovou vodou, zasakovací systémy, apod.
Nejde ale jen o ukázku výrobků, ale i možnost jejich praktického odzkoušení, proto jsou tady pracovní stoly s napojením na svařování, takže instalatéři si mohou přímo vyzkoušet svařování trubek. Další důležitá funkce centra, která je stále více využívána, je možnost online školení nebo webinářů, které lze přes web přenášet do jakékoliv země. Tímto způsobem máme možnost ukázat práci s našimi produkty či řešit technickou podporu.

Zmínil jste i specializovaný software pro projektanty – o co jde?
Ano, projektantům staveb nabízíme bezplatný specializovaný software, který zahrnuje programy pro ucelené návrhy venkovních inženýrských sítí i vnitřních instalací vody a vytápění.
Výhodu těchto programů je, že jsou pravidelně aktualizovány, jsou plně kompatibilní s komerčními verzemi a pracují s kompletním sortimentem produktů potřebných pro realizaci těchto projektů. Zároveň z nich lze exportovat data pro technickou zprávu, výkaz výměr a samozřejmostí je i kompatibilita s AutoCADem. Velmi ceněné jsou především nástroje umožňující odečet souřadnic ze situační mapy vytvořené v prostředí AutoCADu s následným automatickým generováním podélného profilu kanalizace anebo praktické statické posouzení různých typů potrubí včetně výstupů ve formě rozpočtového protokolu. /ml/

 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 3153 článek mě zaujal 613
Zaujal Vás tento článek?
Ano