asseco Aimtec murr

ČVUT: místo, kde se tvoří budoucnost mladých

Každým rokem studenti z IAESTE ČVUT Praha pořádají Veletrh pracovních příležitostí iKariéra pro více než 100 firem. Samotná organizace této akce vyžaduje spoustu volného času dobrovolníků, kterým jsou odměnou „pouze“ nově nabyté zkušenosti a pocit z dobře odvedené práce. Letošní 21. ročník veletrhu se bude konat 4. března v areálu ČVUT v pražských Dejvicích.  

 

Koordinátorem 21. ročníku veletrhu je Senta Vítková, která se v organizaci IAESTE dlouhodobě věnuje komunikaci s partnery. „Můj tým veletrhu se nyní skládá z 20 lidí a postupně roste, jak přibývají úkoly. Máme už zamluvené prostory a firmy se registrují do registračního systému. Kromě zajištění vystavovatelů propagujeme akci mezi studenty,“ popisuje část úkolů Senta Vítková.
Na stáncích budou firmy představovat, jaké pracovní pozice a témata diplomových prací nabízí, zkušení personalisté předají užitečné rady a tipy, jak při pracovním pohovoru udělat co nejlepší dojem. „Studentům doporučuji si vzít s sebou několik kopií životopisu. Nejeden student si na veletrhu iKariéra našel práci,“ radí Senta. Po celý den bude také doprovodný program v podobě seminářů a prezentací firem. Můžete se také těšit na panelovou diskuzi, která bude po roce opět součástí veletrhu.

Studenti dostanou možnost poznat firmy

Firmy přijedou na veletrh iKariéra hledat talenty a spolupracovníky. V přípravách jsme zastihli koordinátorku akce Sentu Vítkovou, které jsme položili několik otázek ohledně 21. ročníku veletrhu.

Co se skrývá pod názvem Veletrh iKariéra?
Velerh iKariéra je akce, která se koná přímo v kampusu ČVUT v Praze. Máme přihlášených přes stovku firem a jejich zástupci budou studentům a hlavně budoucím absolventům představovat své programy a možnosti uplatnění po škole.
 
Jak Vás napadlo tuto akci koordinovat?
Mám velmi ráda organizování akcí již od střední školy a veletrh takového rozměru je pro mě výzvou. Je to sice velmi náročné, ale člověka to naučí spoustě věcí, které jsou v praxi velice užitečné. A lepší, než jen teorie z knížky je praktická činnost.
 
Veletrhy iKariéra jsou na více univerzitách. Organizujete je také?
Ne, úplně stačí tento jeden..(smích). V rámci IAESTE ČR máme různá centra a tak každé pořádá ten svůj veletrh, tedy když je např. veletrh v Brně, mají ho na starost členové lokálního centra v Brně. Tím si v praxi může organizaci vyzkoušet více lidí a firmy tak mohou oslovit mnohem více studentů.
 
Co všechno veletrhu předchází? Co je potřeba zařídit?
No, kdybych se měla zmínit o všech detailech, asi byste v rámci tohoto čísla mohli vydat celou knihu. Veletrhu předchází půlroční přípravy. Je to od domlouvání prostor se školou, jednání s dodavateli stánků, přes komunikaci se zástupci firem, či vedení výběrových řízení na tisk až po propagaci mezi studenty. Časově nejnáročnější je komunikace s firmami, protože jich je hodně a my se snažíme co nejvíce všem vyjít vstříc.

Na které firmy se mohou letos návštěvníci těšit?
V letošním roce máme potvrzenou účast firem, které s námi spolupracují dlouhodobě, jako Škoda Auto, ČEZ, HP, Procter and Gambel, či Deloitte. Přihlásily se nám ale i firmy nové, menší, povětšinou z oboru IT. Stejně jako v předchozích letech studenti dostanou možnost poznat firmy z různých odvětví.

Jak se mohou studenti na takovouto akci připravit?
Aby studenti z veletrhu získali co nejvíce, je dobré si projít naše webové stránky a facebookovou událost, kam od začátku února vkládáme seznam vystavujících firem. Jednou za čas také zmíníme, koho firmy hledají. Zde si tedy student může udělat představu, co vše firmy požadují. Je vhodné si na veletrh přinést svůj životopis, který zde může s personalisty prodiskutovat, účastnit se soutěží nebo ho věnovat firmě, u níž má zájem o pracovní pozici.
 
Co bude letos novinkou na veletrhu?
Jako v roce 2013, budeme i letos vystavovat v Národní technické knihovně. Zde najdou návštěvníci především firmy z oboru IT. K tomuto opatření jsme museli přistoupit kvůli probíhající výstavě závěrečných prací studentů v atriích budovy Fakulty architektury a Fakulty informačních technologií ČVUT. Budeme pořádat panelovou diskuzi, které se zúčastní velké osobnosti personalistiky. Dokonce i pan Petr Konvalinka, rektor Českého vysokého učení technického v Praze, nám potvrdil svou účast. Velkou novinkou může být účast startupů, o které v tuto chvíli uvažujeme. V letošním roce se soustředíme hlavně na to, co bylo do roku 2014 možné změnit.

Má IAESTE nějaké podobné akce?
IAESTE pořádá mnoho personalistických projektů. Dalším po tomto veletrhu je Katalogi iKariéra, kde firmy prezentují většinou stáže, které mají pro studenty přes léto. Vydáváme také Průvodce prváka a Diář studenta, což jsou tištěné materiály, které rozdáváme přímo studentům. Dále to jsou potom různé konference, na kterých se naši členové učí organizace, firmy se mohou prezentovat před studenty a studenti získávají informace, většinou personalistického rázu.

 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2898 článek mě zaujal 593
Zaujal Vás tento článek?
Ano