hnv murr

Leasing je ideální pro financování mobility, ale má perspektivu i ve zdravotnictví

Financování investičních záměrů nabírá po převážně úsporném období minulých let opět svou dřívější dynamiku, ale začínají se objevovat i změny v dosavadních trendech. Poslední vývoj ve světě leasingu u nás nám přiblížil z pohledu své společnosti Ing. Josef Rosenkranz, místopředseda představenstva a výkonný ředitel pro obchod ČSOB Leasing.   

 

Jak hodnotíte loňský rok z pohledu Vaší leasingové společnosti?
Loňský rok byl rokem velmi příznivým. Na trhu byla poměrně velká chuť investovat, a to v rámci všech segmentů trhu, kde jako leasingová společnost působíme. Vývoji těchto trendů odpovídala také příprava a následná nabídka našich produktů. Například jsme se loni výslovně trefili s naší mimořádně úspěšnou kampaní HITKREDIT v oblasti financování osobních a užitkových vozidel, jejímž cílem bylo přesvědčit klienty, že na trhu není atraktivnější formy financování pořízení nového auta než prostřednictvím leasingové společnosti. V oblasti financování podnikatelů byl velmi zákazníky žádaným náš program financování ve spolupráci s Evropskou investiční bankou, jehož smyslem byla podpora a usnadnění pořízení nových technologických zařízení, které jsou šetrné vůči životnímu prostředí a které podporují tvorbu nových pracovních míst. Speciální nabídka, kterou ČSOB Leasing v srpnu spustil za podpory Evropské investiční banky, byla určena pro malé a střední firmy a kromě zvýhodněné úrokové sazby 1,9 % zahrnovala také „all risk pojištění“ od 0,8 % z ceny financovaného předmětu. 

Jak jste si obchodně vedli na trhu v meziročním srovnání? Dosáhli jste meziročně nárůstu? Jaký byl podíl tradičního finančního leasingu?
Objem nových obchodů ČSOB Leasing dosáhl 13,4 miliard Kč, což znamená meziroční nárůst ve výši 26 %. ČSOB Leasing tak obhájil nejen svou pozici jedničky mezi leasingovými společnostmi, ale byl v roce 2014 také největším nebankovním poskytovatelem financování v ČR vůbec. Čistě leasingovými produkty jsme poskytli klientům cca 5,7 miliardy Kč, zbytek připadl na k leasingu komplementární úvěrové podoby financování. Prostřednictvím tradičního finančního leasingu jsme poskytli českým podnikatelům o 33 % více finančních prostředků než v roce 2013. 

Kde byl na trhu o leasing největší zájem? Mění se to v čase z pohledu nějakých trendů?
Největší zájem byl z průmyslových oborů, zejména strojírenství, kovo a zemědělství. ČSOB Leasing například financoval výrobu a dodání razicího štítu Viktorie pro společnost Metrostav. Pro stroj vážící 1800 tun využila stavební firma speciální strukturu leasingového financování. Šlo svým způsobem o unikátní zakázku, a to jak rozsahem, tak i způsobem financování. Jsme přesvědčeni o tom, že právě takové financování předmětů vyšších hodnot tzv. „na míru“ je naší silnou stránkou.
Typově financujeme předměty prakticky ze všech výrobních oborů a služeb, takže se nedá říci, že by byl zájem soustředěn pouze na nějaký jeden typový výrobek. Trendově byl vyšší zájem např. o manipulační techniku, obráběcí stroje či těžší kolovou techniku. V oblasti vozidel jsme zaznamenali větší poptávku po autobusech.

Dopadly výsledky trhu celkově podle Vašeho očekávání? Oživilo se financování i v rámci stavebnictví?
Trh dopadl trendově podle očekávání pozitivně. Celkově narostl podle našich výpočtů o cca 12,5 % co do výše objemů nových obchodů (objem financování). Ano, potvrzujeme, že podle našich informací a statistik se stavebnictví zvedá, a to je pro ekonomiku dobře. Pozitivní vývoj jsme zaznamenali i v dalších oborech.

Jsou na trhu nějaké nové trendy, nástroje financování, které získávají na oblibě?
Zcela novým trendem na trhu je produkt operativní leasing pro spotřebitele. ČSOB Leasing, česká leasingová jednička, uvedla oficiálně na trh tento nový produkt pod značkou MOBILITA + na podzim loňského roku. Jde o prémiový operativní leasing se službami resp. full service leasing pro fyzické osoby, produkt budoucnosti. Dřívější potřeba vlastnit automobil, což bylo výrazem společenského statusu člověka, postupně trendově ustupuje důležitější potřebě být mobilní. Nový produkt má ambici uspokojit nově a jinak tuto dávnou lidskou potřebu člověka, dostávat se z míst do míst, ale tentokrát už opravdu pohodlně, bez zbytečných starostí, při přenechání obvyklých potíží a starostí o provoz a stav svého vozu specialistům. A protože většina lidí hledá před pořízením vozidla první informace na internetu, tak se i na internetu mohou dozvědět, že existuje opravdu velmi zajímavá alternativa k pořízení vozidla a tou je nově Mobilita +. Pro snazší výběr vozu i orientační výpočet ceny pronájmu ČSOB Leasing spustil speciální web mobilitaplus.csobleasing.cz, na kterém si zákazníci mohou vybrat vůz přesně podle svých požadavků i osobního vkusu. A pokud jim zde uvedená nabídka nevyhovuje, mohou si jednoduše zažádat o nabídku přesně podle vlastního vkusu a potřeb. Na rozdíl od konkurence ČSOB Leasing jako první na trhu půjčuje auta na operativní leasing fyzickým osobám téměř všech značek, včetně luxusních modelů.

Má podle vás leasingový trh potenciál růstu? 
Potenciál dalšího růstu trhu odhadujeme na úrovni dvouciferného čísla.

Dosáhl už leasingový trh úrovně např. západních zemí, třeba co se jeho velikosti týče, nebo ještě ne?
Objemově je český trh již těsně na úrovni západních zemí.

Co čekáte na leasingovém trhu v letošním roce?
Pokud se bude české ekonomice dařit a bude pokračovat chuť českých podnikatelů investovat do obnovy svých výrobních kapacit apod., tak očekáváme, že český trh leasingových společností ještě oproti roku 2014 dále poroste. Pokud se na to podíváme očima zákazníků, vzhledem k parametrické atraktivitě leasingových produktů je leasing jednoznačně výhodnou volbou pro financování pořízení užívání všeho, co se pohybuje po kolech. Oborově bychom rádi, aby se leasing prosadil i např. ve zdravotnictví, tam je teoreticky potenciál opravdu vysoký.

Ing. Josef Rosenkranz
Zkušený manažer a obchodní stratég pracuje již od roku 2000 ve skupině ČSOB, kde během své pracovní kariéry zastával řadu vysokých manažerských pozic, vedl např. společnost ČSOB Leasing na Slovensku, nebo byl ředitelem útvaru Řízení lidských zdrojů ČSOB. Od konce roku 2010 zastává pozici místopředsedy představenstva a výkonného ředitele největší leasingové společnosti v ČR - ČSOB Leasing.
 

 
Publikováno: 1. 4. 2015 | Počet zobrazení: 4586 článek mě zaujal 614
Zaujal Vás tento článek?
Ano