Dotační programy jsou oblíbené zejména u menších firem
Spolupráce s EIB umožňuje leasingovým společnostem poskytovat atraktivní podmínky i menším klientům, kteří by na ně za jiných okolností pravděpodobně nedosáhli. „V druhé polovině letošního roku 2015 však předpokládáme omezení příležitostí k čerpání prostředků z programů EU a očekáváme renesanci různých variant leasingového financování,“ uvádí Pavel Buček, obchodní ředitel Société Générale Equipment Finance.
Je leasing strojů, technologií a zařízení v průmyslu něčím specifický?
Rozhodně ano. Jednoduše řečeno není stroj jako stroj. Z pohledu leasingových společností některé typy strojů a zařízení představují ideální aktiva k financování, protože je charakterizuje široká využitelnost a dlouhodobě vysoká hodnota. Ale velká skupina strojů a zařízení se vyznačuje vysokou specifičností a rychlou technickou nebo morální amortizací. Umění rozlišit tyto dvě nesourodé skupiny tvoří významnou součást know-how každé leasingové společnosti.
Jakou roli v tomto hrají obchodní zástupci?
Rozhodující. Proto dbáme na to, aby odbornou kompetenci investičních poradců SGEF doplňovalo technické vzdělání, znalosti o financovaných aktivech i všeobecná orientace v oboru. To nás odlišuje od většiny našich konkurentů.
Leasingu strojů a zařízení se SGEF věnuje již téměř 20 let. Jaký za tu dobu sledujete vývoj v přístupu vašich klientů k nebankovnímu financování?
Nejvýraznější změnu vidím v posílení pozice zákazníka ve vztahu k financujícím společnostem, za čímž stojí dva faktory. Na rozdíl od samotných počátků dnes již všichni klíčoví hráči mnohem lépe chápou rozdíly v hodnotě jednotlivých druhů financovaných aktiv, což je důležité z pohledu kvality zajištění leasingových nebo úvěrových transakcí. Druhým neméně významným faktorem je vyspělost a zkušenost zákazníků s finančními produkty, kalkulacemi splátek, který ústí v požadavky na komplexní servis, kvalitu a spolehlivost.
Loňský výsledek SGEFu je nejlepší od roku 2009. Znamená to, že krize je za námi a firmy se nebojí nových investic?
Situace v tzv. „předkrizových letech“ a v současnosti je v mnohém jiná, ale zároveň i podobná. Jiná v tom, že různá odvětví zažívají zcela odlišný tržní cyklus. Například automobilový průmysl se silniční přepravou zboží se nachází v úplně jiné tržní fázi než stavebnictví. Stejným zůstává rostoucí konkurenční boj mezi financujícími společnostmi, což se projevuje ve výši úrokových sazeb i ve větší ochotě podstupovat kreditní rizika.
SGEF intenzivně spolupracuje s EIB, aby svým klientům mohla nabídnout úrokové zvýhodnění. Jak klienti na tyto nabídky reagují?
Jsme rádi, že máme možnost s těmito produkty naše zákazníky oslovovat. Například v loňském roce jsme otevřeli zcela nový program EIB Mládí zaměřený na podporu zaměstnávání mladých lidí. Na tyto nabídky „slyší“ zejména klienti z řad menších firem, což se projevuje i v celkově rostoucím podílu úvěrů v našem portfoliu. Pro velké nadnárodní instituce jsou často důležitější interní pravidla a koncernové preference. Často je pro ně rozhodující bilanční neutralita dle mezinárodních účetních standardů, čemuž SGEF umí vyjít vstříc. /kn/