asseco Aimtec murr

Námořní obr bude převážet kontejnery mezi Evropou a Asií

Koncem loňského listopadu se vydala na svou první plavbu se z čínského Tianjinu největší kontejnerová loď na světě - CSCL Globe. Svou velikostí odpovídá kolos dlouhý 400 a široký 58,6 m velikosti čtyř fotbalových hřišť.

 

Postaven byl korejskou firmou Hyundai Heavy Industries (HHI) pro čínskou rejdařskou společnost Shipping Container Lines (CSCL) v Šanghaji, a je první z pěti objednaných plavidel tohoto typu. Unese náklad 19 000 lodních kontejnerů standardu Twenty-foot Equivalent Unit (TEU) přepravní kontejnery.
Přesto, že je stejně dlouhá a o 40 cm užší, než dosavadní rekordní cargo plavidlo z kategorie kontejnerových lodí Maersk Triple třídy E, které mají kapacitu 18 270 TEU, může CSCL Globe přepravovat o 730 TEU více. Je to díky návrhu o 30,5 m většího nákladního prostoru. Ani jedno z těchto kontejnerových plavidel však nedosahuje rozměrů monstrózní lodi Prelude FLNG, která je vlastně námořní výrobnou zkapalněného zemního plynu a největším plavidlem na světě.
I přes svou obří kapacitu je CSCL Globe úsporná loď – motor o výkonu 56 800 kW má systém elektronického řízení, který automaticky upravuje spotřebu paliva v závislosti na rychlosti a plavebních podmínkách, což umožňuje lodi spotřebovat až o pětinu méně paliva na jednotku TEU než loď s kapacitou 10 000 TEU.
 

 
Publikováno: 4. 3. 2015 | Počet zobrazení: 3059 článek mě zaujal 641
Zaujal Vás tento článek?
Ano