hnv murr

Ojetým vozům kralují moderní technologie

Kromě prodejů nových aut, které loni zaznamenaly podle statistik výrobců mimořádně příznivý rok, tvoří podstatnou část českého automobilového trhu také obchod s ojetými vozy. A na našich silnicích představují významný podíl automobilového parku vozidla, která mají původ právě v některém z autobazarů. Jaký byl uplynulý rok z pohledu této branže, nám prozradila Kateřina Topolová, generální ředitelka AAA Auto Praha, největšího obchodu s ojetými vozy v ČR.

 

Jak si skupina AAA Auto vedla v roce 2014 na trhu s ojetými automobily?
Již těsně po polovině listopadu 2014 jsme vyrovnali počtem 56 646 prodaných aut náš prodej v roce 2013 a nakonec jsme v loňském roce prodali 63 606 automobilů, čímž jsme překonali náš plánovaný meziroční růst a tyto výsledky jednoznačně můžeme označit za náš velký úspěch. Kromě těchto kvantitativních úspěchů jsme v loňském roce pokračovali i ve zkvalitňování služeb, otevřeli jsme několik nových poboček v České republice a na Slovensku a expandovali jsme do Maďarska.

Zajímají se řidiči více o benzínové nebo dieselové vozy? A jak si vedou v oblibě různé značky?
Trend je v posledních několika letech stabilní, mění se nejvýše v řádu desetin procenta. V současné době tak přes polovinu prodejů 51,5 % představují vozy na čistě benzinový pohon, dieselové vozy tvoří 46,5 % naší nabídky, a zbytek připadá na automobily s kombinovaným pohonem na benzin a LPG, což jsou necelá 2 %, hybridy a CNG jsou zastoupeny pouze zlomkem procenta, pohybují se zatím prakticky v počtech jednotlivých kusů.
Pokud jde o značky, v průzkumu, který jsme si provedli, vede výrazně tuzemská Škoda, dalšími nejoblíbenějšími vozy českých řidičů jsou pak Ford a Volkswagen.

A co prodeje do zahraničí?
Od roku 2013, kdy došlo ke změně kurzu koruny, jsme začali zaznamenávat zhruba třetinový nárůst prodejů vozů do zahraničí, tj. na export, a na rozdíl od dosavadního převažujícího přísunu vozidel ze západu k nám se tak začal výrazněji měnit trend prodejů ojetých vozů opačným směrem, tedy ze střední a východní Evropy na západ.

Kromě tradiční návštěvy autobazaru se prodej nyní stále častěji odehrává i s pomocí moderních technologií, např. internetu, přes mobil, apod. Jaké technologie používáte vy a na jaké skupiny zákazníků se s jejich pomocí zaměřujete?
Moderní technologie jsou pro zákazníky velkým přínosem, šetří totiž spoustu času a usnadňují výběr. O jejich oblibě svědčí statistiky jejich využívání. Naše call centrum ročně vyřídí kolem 350 000 hovorů, webové stránky navštíví více jak 7,5 milionu unikátních uživatelů a zaznamenají přes 42 milionu návštěv. V únoru loňského roku jsme spustili aplikaci pro chytré telefony a jen za první týden od jejího spuštění si ji stáhlo 5000 uživatelů.

Jakou roli hraje prodej přes webový portál, resp. lze např. říci, jaký podíl aut se prodává přes internet ve srovnání s klasickým prodejem (inzerce, doporučení apod.)? Internet umožňuje i porovnání různých možností, případně výpočet financování, využívají klienti AAA Auto těchto možností? Jaké s tím máte zkušenosti?
Nákup vozů přes internet je zatím možný pouze pro naše stálé odběratele v zahraničí. Ti zpočátku nakupovali osobně, ale když si ověřili, že náš popis stavu aut přesně odpovídá skutečnosti, zjistili, že osobní kontrola není nadále nutná. Pro zájemce z řad jednotlivců na tuzemském trhu tuto možnost nákupu plánujeme v dlouhodobějším výhledu, trh na to podle nás ještě není připraven. Lidé u nás si stále chtějí ojeté vozy osobně prohlédnout a řádně vyzkoušet při testovací jízdě, což je samozřejmě i naše doporučení pro výběr kvalitního vozu bez vad. Nicméně výběr vozu z našich více než 7000 aut probíhá zhruba z 90 % na internetu, teprve potom lidé kontaktují call centrum a domlouvají si schůzku na pobočce. Možnost porovnání několika automobilů je rozhodně nejvyužívanější funkcí našeho webového portálu. Hodně navštěvované jsou však i recenze ojetin, kde se lidé mohou dozvědět řadu cenných informací.

Velké autobazary spustily i podporu mobilních aplikací, AAA Auto nevyjímaje. Jak se vám tato podpora prodeje osvědčuje?
Zejména pro mladší generaci je to oblíbený nástroj a naše statistiky ukazují, že je hojně využívaný. Jeho síla je jednoznačně v jeho jednoduchosti a možnosti rychlé orientace v naší nabídce, která celoročně činí více jak 7000 automobilů.

Připravujete pro příští rok nějaké další novinky v oblasti prodeje pomocí nových technologií?
Nepovažujeme se za jedničku na trhu pouze, pokud jde o prodeje ojetých automobilů, ale i v používání nejnovějších technologií a určování trendů. Proto bedlivě sledujeme technologické novinky a snažíme se o jejich co nejrychlejší uvádění do praxe. Na letošní rok chystáme řadu nových služeb, například pro vybrané retailové zákazníky připravujeme online prodej pod značkou Mototechna. /vj/
 

 
Publikováno: 3. 3. 2015 | Počet zobrazení: 2854 článek mě zaujal 605
Zaujal Vás tento článek?
Ano