asseco Aimtec murr

Fillamentum doplňuje trh vysoce kvalitními strunami pro 3D tisk

Společnost Parzlich, která se zabývá produkcí extrudovaných hadic, trubek a profilů z polymerních a biopolymerních materiálů, rozšířila své portfolio o vysoce kvalitní struny pro technologii 3D tisku. Důvodem, který k tomu vedl, byla nedostatečná nabídka kvalitních materiálů na trhu, firma se proto rozhodla vstoupit na trh aditivních polymerů s vlastní obchodní značkou Fillamentum.  

 

Poprvé se značka oficiálně představila veřejnosti na jaře loňského roku v rámci pražské výstavy 3D expo. Její návštěvníci se prostřednictvím přednášek, které se tematicky opíraly právě o technologii a nové trendy v 3D tisku seznámili s aktuálním vývojem v oboru a kromě cenných informací si mohli odnést i několik vzorků filamentů čerstvě uvedených na trh. Nicméně ačkoliv je značka Fillamentum na trhu teprve od loňského roku, v plastařském oboru není výrobce rozhodně žádným nováčkem - vývojem a výrobou vysoce kvalitních strun pro 3D tisk se firma Parzlich zabývá již několik let a své produkty distribuuje do více než 10 zemí světa. Poptávka po nich přitom stále roste - zákazníci i prodejci oceňují vysokou kvalitu a barevnou pestrost dodávaného filamentu, která je pro firmu Parzlich hlavním kritériem, kterým se odlišuje od konkurence.

Polymer, který zní jako dřevo
Tím nejzajímavějším byl jistě Timberfill, který je tvořen jemnými dřevěnými pilinami a polymerní matricí. Výsledkem je pak biodegradabilní, 100% přírodní materiál, který vykazuje podobné mechanické vlastnosti jako ABS nebo PLA, ale hlavně lze jeho prostřednictvím tisknout modely, které jako dřevěné nejen vypadají, ale jako dřevěné se i chovají. Svou kvalitou přesvědčil tento unikátní plast i designerský ateliér Akemake, který byl původně po zkušenostech s konkurenčním materiálem k těmto novinkám poměrně skeptický. Výsledky s Timberfillem byly však přesvědčivé, a projekt dal vzniknout zajímavé spolupráci, jejímž výsledkem je pozoruhodný spirálovitý reproduktor Spirulida. Ten si zájemci mohou stáhnout ze stránek Akemake a vytisknout si ho doma na své 3D tiskárně. Systém je unikátní i tím, že jde o vůbec světově první „dřevěnou“ reprosoustavu vytištěnou na 3D tiskárně. Kvalitu Timberfillu podtrhuje i fakt, že byl zařazen do světové databáze inovativních materiálů Material Connexion.

Na vývoji spolupracují i vědci
Doménou firmy Parzlich je především výroba pro chemický a automobilní průmysl, pneumatické rozvody, dopravní systémy a různé speciální aplikace (jedním z klíčových segmentů je např. výroba trubek ze speciálních polymerů pro použití v chemickém průmyslu, ale i pro náročné aplikace v energetice, strojírenství, či elektrotechnickém průmyslu). Mimo zmíněného Timberfillu lze tak v portfoliu značky Fillamentum samozřejmě nalézt další více či méně známé materiály jako jsou ABS, PLA, Elastic, HIPS, ASA nebo PVA. Firma však, v duchu svého motta, stále intenzivně pracuje i na vývoji dalších inovativních materiálů. Filamenty jsou nabízeny v široké škále barev - např. PLA je k dostání v téměř čtyřech desítkách různých barevných provedení a rozměrech 1,75 a 2,85 mm s přesností na 0,05 mm. Na vývoji nových plastových materiálových novinek firma úzce spolupracuje i s různými dalšími partnery, mezi nimiž nechybí ani řada významných vědeckých pracovišť, jako je např. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, nebo brněnský CEITEC.
 

 
Publikováno: 3. 3. 2015 | Počet zobrazení: 2162 článek mě zaujal 533
Zaujal Vás tento článek?
Ano