asseco Aimtec murr

První plynem izolovaný rozvaděč pro stejnosměrný proud

Až o 95 % procent méně prostoru zabere nový rozvaděč izolovaný plynem oproti dosavadním vzduchem izolovaným rozvaděčům. První na světě plynem izolovaný 320 kV rozvaděč pro stejnosměrný proud představila nedávno firma Siemens. 

 

Prostorově úsporná technologická novinka má zásadní význam hlavně pro konvertorové plošiny, které na pevninu vyvádí elektrickou energii z přímořských větrných parků. Vzduchem izolované rozvaděče vyžadují vzhledem k relativně nízké izolační schopnosti vzduchu velký prostor - a ten je zase klíčovým faktorem z hlediska nákladů, bez ohledu na to, zda se rozvaděč nachází ve městě nebo na moři. Například vzduchem izolované stejnosměrné rozvaděče, které Siemens využívá na svých konvertorových plošinách v Severním moři pro tamní větrné parky, potřebují 4000 m3 prostoru a tedy haly vysoké až 10 m. Nový rozvaděč se stejnou kapacitou vyžaduje pouze 200 m3, umožňuje tedy úsporu místa až o 95 %. V případě použití na konvertorových plošinách může být celá instalace díky tomuto řešení zmenšena o 10 %, což v této oblasti představuje zásadní finanční úsporu.
Nový rozvaděč vyráběný v berlínském závodě Siemens má však kromě kompaktních rozměrů i další výhody. Veškeré části pod napětím jsou hermeticky uzavřeny, což zajišťuje vysoký stupeň spolehlivosti i v nejnáročnějších podmínkách. Modulový systém je velmi flexibilní a umožňuje maximálně ekonomickou přepravu. Kompaktní rozvaděč nabízí i nízké náklady na údržbu.
Přenosové ztráty u stejnosměrného proudu o velmi vysokém napětí (HVDC) jsou nižší než u střídavého proudu. Stejnosměrné napětí má několik set tisíc voltů. Čím je napětí vyšší, tím nižší jsou ztráty při přenosu a tím více elektřiny lze vedením přenášet. Při přenosu technologií HVDC jsou ztráty obvykle o 30 až 50 % nižší než u srovnatelného nadzemního vedení střídavého proudu. Například u 2500 MW přenášeného výkonu na 800 km nadzemního vedení je ztráta u běžného vedení střídavého proudu o napětí 400 kV 9,4 %, při přenosu HVDC o napětí 500 kV je to jen 6 % a při přenosu HVDC o napětí 800 kV je ztráta pouhých 2,6 %.

 

 
Publikováno: 3. 3. 2015 | Počet zobrazení: 2156 článek mě zaujal 553
Zaujal Vás tento článek?
Ano