asseco Aimtec murr

Robotická policie nastupuje do služby

V kalifornském Silicon Valley vyrazily do ulic patrolovat první autonomní systém ve stylu Robocopa - automaty vybavené mikrofony, reproduktory, kamerami, laserovými skenery a senzory. 

 

Stroje vysoké 1,5 m a vážící zhruba 135 kg jsou dílem robotické firmy Knightscope a představují kombinaci laserového skenování, kodérů kol, inerciálních měření a GPS. Roboti s označením Knightscope K5 jsou naprogramováni tak, aby si všímali neobvyklého chování a poplašných signálů. Při hlídkování používají lasery k propočtu vzdálenosti a spoléhají také na GPS.
Jsou navrženi tak, aby fungovali bez jakéhokoliv lidského zásahu na základě informací z bezpečnostních kamer a senzorů, detektorů zápachu, termovize, a skenerů, které dokážou za minutu přečíst až 300 registračních značky vozidel. Robot se dívá na video, poslouchá, zda nezaregistruje rozbití skla, nebo jakýkoli hlasitý zvuk, který by mohlo způsobit vloupání. Na horní části je k dispozici i tlačítko pro lidské dotazy. Ale pokud k němu někdo není přátelský, zazní zvuk podobný hlasitému a intenzivnějšímu autoalarmu, který se bude zvyšovat s takovou intenzitou, dokud osoba nespolupracuje.
Podle výrobce jsou robotičtí strážci určeni k nasazení v hlídkových centrech, kancelářích a na sídlištích, ale i venkovních prostorách, jako jsou firemní areály, univerzity, školy, hotely, autosalony, stadiony, kasina, přístavy a letiště i open-air centra, kde mohou zastat monotónní rutinní úkoly strážníků, a ty tím pádem uvolnit pro nasazení v situacích, kdy je požadována vyšší úroveň přemýšlení.

 

 
Publikováno: 6. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2702 článek mě zaujal 620
Zaujal Vás tento článek?
Ano