asseco Aimtec murr

Chyby řidiče motocyklu v zatáčkách může napravit stabilizační systém

Dnešní trend směřuje k bezpečnostním technologiím pro motocykly a proto také byl stabilizační systém pro motocykly MSC (motorcycle stability control) od společnosti Bosch označen v Bruselu za druhou nejlepší inovaci při takzvané „Večeři pro vítěze“ (Dinner for Winner) v kategorii bezpečnost. MSC nabízí motocyklistům nejlepší možnou podporu díky neustálé adaptaci na řidičovo brzdění a akceleraci vůči povrchu vozovky a náklonu.  

 

Na porotu, složenou z renomovaných automobilových odborníků, zapůsobila komplexní podpora, kterou systém nabízí v téměř každé jízdní situaci. MSC je stejně citlivý jako elektronický stabilizační program (ESP) v automobilu. Systém předchází jakémukoli nebezpečí prokluzu či zablokování kol. Zvyšuje bezpečnost při brzdění a akceleraci dokonce i tehdy, když se jezdec naklání do zatáčky. Systém vypočítává optimální rozložení brzdné síly mezi oběma koly. Kromě toho lze k systému přidat další funkce, jako je regulace točivého momentu nebo asistent pro rozjezd do kopce. MSC je založen na protiblokovacím systému s přidanými senzory měření úhlu. V závěru roku 2013 byly tímto systémem poprvé vybaveny sériové modely motocyklů KTM 1190 Adventure a KTM Adventure R. Teprve nedávno bylo potvrzeno, že MSC bude také u nového modelu KTM 1290 Super Adventure. Podle údajů databáze nehod GIDAS (German In-Depth Accident Study) může MSC zabránit dvěma třetinám nehod motocyklů v zatáčkách, ke kterým došlo následkem chyby řidiče.
Ocenění při tzv. „Večeři pro vítěze“ jsou udělovány ve třech kategoriích a udělují je společně německý odborný časopis Automobil Produktion, Německý svaz automobilového průmyslu (VDA) a Evropské sdružení dodavatelů automobilového průmyslu (CLEPA).
 

 
Publikováno: 6. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2334 článek mě zaujal 565
Zaujal Vás tento článek?
Ano