asseco Aimtec murr

Tlak pod kontrolou

Jak už jsme psali v minulém vydání, od 1. listopadu letošního roku musí být každý osobní automobil prodávaný na území EU vybaven systémem pro sledování tlaku v pneumatikách TPMS (Tire Pressure Monitoring System). Díky těmto novým předpisům EU získají řidiči všeobecný přístup k pneumatikám typu run-flat, které lze používat výhradně ve vozidlech se systémem sledování tlaku v pneumatikách.  

 

Pneumatika run-flat se svým vzhledem vůbec neliší od běžné pneumatiky, rozdíl spočívá ve vnitřní konstrukci. Po ztrátě tlaku je hmotnost vozidla nesena zesílenými bočnicemi a vyztuženou oblastí patky. Pneumatika se díky tomu deformuje jen minimálně a řidič nepociťuje změny při řízení vozidla.  Proto je u pneumatiky run-flat nutný systém sledování tlaku v pneumatikách, neboť řidič, který jede na těchto pneumatikách, poškození prakticky nezpozoruje. Ale s poškozenou pneumatikou není možné překonávat velké vzdálenosti a rychlost jízdy by neměla být příliš vysoká. Technologie run-flat (RFT) umožňuje bezpečnou jízdu s poškozenou pneumatikou do vzdálenosti až 80 km a rychlosti do 80 km.h-1.
Výhodou RTF je, že se řidiči nemusí obávat poškození pneumatiky, ani ztráty kontroly nad vozidlem v případě poškození pneumatiky. Tato technologie zaručuje pneumatice větší odolnost a vyšší bezpečnost při jízdě.  Současná třetí generace pneumatik RFT se vyznačuje vyšším jízdním komfortem, nižší hmotností a menším valivým odporem.
První generace pneumatik run-flat byla vyvinuta firmou Bridgestone koncem 80. let se záměrem dodávat je jako výbavu vozidel pro hendikepované osoby a prvním sériovým vozidlem s pneumatikami run-flat bylo Porsche 959 z roku 1987.
Jízda na podhuštěných pneumatikách vede k nadměrné spotřebě paliva a předčasnému opotřebení pneumatik. Z průzkumů vyplývá, že dvě třetiny řidičů v Evropě jezdí na pneumatikách s příliš nízkým tlakem. To znamená více než 200 mld. litrů zbytečně spotřebovaných pohonných hmot a 4,8 mil. tun dodatečných emisí CO2.
 

 
Publikováno: 6. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2481 článek mě zaujal 590
Zaujal Vás tento článek?
Ano