asseco murr

BASF bojuje proti vandalům

Problémy se streetartovými umělci a vylepovači nejrůznějších plakátů trápí řadu měst, postiženy jsou hlavně všechny světové metropole - jen v Praze investují ročně městské části na odstranění škod desítky milionů korun.  

 

Velké částky za vandaly poničený majetek vydává každý rok i pražský Dopravní podnik, který za odstranění nelegálních výlepů v metru zaplatí ročně zhruba 1,5 mil. Kč, další miliony pak spolknou náklady na čištění tramvají, autobusů a zastávek. Odstranění 1m2 polepené plochy stojí přibližně 300 Kč.
Jednou z možností jak se proti nežádoucí „výzdobě“ veřejných prostor bránit, jsou speciální ochranné nátěry. Řešení přináší např. speciální nátěr firmy BASF, určený pro kovové, resp. vodivé podklady, (jelikož se aplikuje a zatvrzuje horkem, není tedy vhodný pro fasády domů či zdí), který zabraňuje znečištění a snižuje náklady na následné čištění. Přípravek na bázi polyuretanu díky svému nepřilnavému povrchu zabraňuje nalepování nejrůznějších předmětů a chrání tak veřejný majetek před pouličními „umělci“. Díky svým charakteristickým vlastnostem nabízí i chemickou odolnost a vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům.
Nátěr RELEST Powder PUR Anti-Sticker má unikátní vlastnosti a širokou škálu využití. Díky své chemické odolnosti a odolnosti proti poškrábání je speciálně vhodný k nanášení na místa s vysokou mírou opotřebení, jako jsou lavičky, stožáry osvětlení, sloupy dopravních návěstí, autobusové zastávky či panelové skříně elektrických jističů. Materiál vytváří mírně zdrsněný povrch, plakáty ani samolepky na něm proto nedrží a graffiti jde snadno odstranit běžnými rozpouštědly, která reagují na složky obsažené v lacích, kterými bylo graffiti vytvořeno.
Projekt vývoje speciálního anti-graffiti nátěru podpořila před několika lety i Evropská komise s cílem ochránit historické památky, které jsou často z porézních materiálů, do něhož barva sprejerů snadno proniká a často se nedá odstranit šetrným způsobem. Na trhu sice existují různé impregnační a ochranné nátěry, které budovy před graffiti chrání tím, že brání penetraci barvy a usnadňují její odstranění, ale žádný z nich není zcela vhodný pro historické památky. EK proto podpořila projekt GRAFFITAGE, v jehož rámci vznikl prototyp anti-graffiti nátěru podle potřeb památkářů. Je založený na silikonovém polymeru, který je podle laboratorních testů odolný vůči UV záření a dešti a jeho chemické složení nepoškozuje životní prostředí. Nátěr dobře přilne k porézním povrchům a po aplikaci není pouhým okem viditelný. Na projektu se podílel i Fraunhoferův institut pro aplikovaný výzkum polymerů (IAP) z Postupimi, jehož vědci vyvinuli ve spolupráci s Polskou akademií věd speciální prodyšný polymerový nátěr pro ochranu historických budov, zabraňující proniknutí barev (ale i dešťové vody apod.) do materiálu. Samotný ochranný film však lze pomocí speciálního roztoku, který mění jeho chemické složení snadno odstranit.
Účinný ochranný systému proti graffiti založený na nanotechnologiích vyvinuli i výzkumníci z mexické Nezávislé národní univerzity v Santiago de Querétaro. Klíčovou složkou produktu s názvem Deletum 5000 jsou speciální nanočástice oxidu křemičitého, které mají repelentní účinek na vodu i oleje, což jsou hlavní složky barev používaných sprejery. Navázáním na nanočástice oxidu křemičitého vystoupí tyto materiály na povrch, na kterém ovšem nedrží a poté, co barva zaschne, je lze odstranit kartáčem či smýt. Ochranný nátěr a jeho funkčnost vydrží podle jeho tvůrců nejméně 10 let.
 

 
Publikováno: 5. 2. 2015 | Počet zobrazení: 2232 článek mě zaujal 558
Zaujal Vás tento článek?
Ano