asseco Aimtec murr

Nastal čas zimních pneumatik

Všeobecně již u nás platí, že od 1. listopadu do 31. března by motorová vozidla měla přezout na zimní pneumatiky, nebo pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Dávat si je potřeba také na vybrané úseky pozemních komunikací, kde je osazená značka Zimní výbava, tam je v uvedením termínu bezpodmínečná povinnost zimních pneumatik.

 

Není tedy zcela nutné mít přezuto od listopadu do konce března na zimní pneumatiky. Vše záleží na individuálním zvážení, pokud je teplota nad 4 °C a není předvídatelné, že se povětrnostní podmínky zhorší, tj., že napadne sníh nebo bude mrznout, pak zimné pneumatiky není potřeba řešit. Ale pozor na vybrané úseky, kde je značka C 15a - Zimní výbava, tam, byť je venku nad 4 °C, musím být vozidlo přezuto na zimních pneumatik.
Zákon č. 133/2011 Sb. o provozu na pozemních komunikacích je platný pro všechna motorová vozidla na silnicích všech tříd. Pokud by řidič plánoval cestu do Německa či Rakouska, kde mají podobnou regulaci, je dobré se nejdřív na tuto skutečnost připravit.
Jaké je minimální hloubka dezénu zimních pneu? Dle zákona je rozdílná hloubka dezénu zimních a letních pneumatik. U zimních pneumatik obutých na vozidle do 3,5 t je stanovena výška dezénu minimálně 4 mm, nad 3,5 t už musí být 6 mm. V případě, že se musí použít rezervní kolo na nouzové dojeté, lze použít letní pneumatiku.
Dle doporučení Ministerstva dopravy jsou pro výměnu pneumatik rozhodující zejména teplotní a povětrnostní podmínky. Vhodná doba přezutí na zimní pneumatiky je zpravidla v době, kdy průměrná teplota klesá pod 7 °C.
 

 
Publikováno: 29. 12. 2014 | Počet zobrazení: 3071 článek mě zaujal 579
Zaujal Vás tento článek?
Ano