Aimtec hnv murr

VŠTE zahájila poprvé akademický rok na dvou místech - vedle Českých Budějovic i v Táboře

Poprvé v historii českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická zahájila koncem září nový akademický rok 2014/15 na dvou místech. Vedle jihočeské metropole také v Táboře, kde otevřela Centrum technických studií s bakalářskou specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu. Ta je součástí oboru Strojírenství a nastoupilo na ní prvních několik desítek zájemců.  

 

Pro VŠTE jde o přelomový okamžik, neboť jako regionálně, profesně zaměřená škola posiluje své postavení v Jihočeském kraji.
Přestože jde o nejmladší veřejnou vysokou školu v Česku, založena byla zákonem v roce 2006, její popularita stále roste. Letos zájem uchazečů dva a půl krát přesáhl její možnosti. „Přijali jsme 1300 nových studentů. Víc nebylo možné. Ten zájem o naše technické obory mě velmi těší. Věřím, že i díky těmto novým talentům posuneme kvalitu výuky opět dál,“ říká rektor VŠTE Marek Vochozka. Na škole tak nyní působí celkem na 4000 studentů v pěti technických bakalářských oborech zaměřených na strojírenství, dopravu, stavebnictví, stavební konstrukce a ekonomiku podniku a jednom magisterském Logistické technologie.
Táborské Centrum technických studií VŠTE vzniklo v areálu tamní Střední průmyslové školy strojní a stavební, kde našlo potřebné zázemí, včetně moderních laboratoří a dílen.
„Průmyslovka má moderně vybavené laboratoře, jsou zde k dispozici školní dílny s veškerými stroji, včetně obráběcích. Nemusíme je tak budovat. Bez nich se ani vysokoškolská výuka strojírenství neobejde,“ popisuje Daniel Kučerka, vedoucí Katedry strojírenství VŠTE jedno z kritérií, úzce spojené se zvolenou specializací.
Podle Pavla Kaczora, ředitele Úřadu práce v Táboře, je VŠTE jedinou školou, která před svým působením ve městě konzultovala své záměry a představy s úřadem práce. „To je pro mne příslibem, že příprava absolventů bude vycházet právě z potřeb regionálního trhu práce a zdejších firem,“ poznamenal ředitel. To by absolventům mělo významně usnadnit vstup do zaměstnání a uplatnění na trhu práce.  

Spojení vzdělávání s praxí
V Česku jsou pouze dvě veřejné vysoké školy, které dávají programově přednost uplatnitelnosti znalostí před pouhým teoretizováním. A jednou z nich je právě VŠTE. Nejnovějším příkladem je společné pracoviště školy a společnosti JIKORD, která je koordinátorem veřejné autobusové a železniční dopravy v Jihočeském kraji. Vzniklo počátkem roku 2014 a představuje výjimečný projekt, který studentům především z oboru Technologie dopravy a přepravy umožňuje bezprostředně se podílet na analýze efektivnosti zavedení integrovaného dopravního systému v jižních Čechách. Tento úkol určila rada Jihočeského kraje. Právě kraj je zřizovatelem společnosti JIKORD.
Škola se stará o technické a technologické zázemí a dva zaměstnanci vedou studenty a akademiky při řešení zadání. Pilotní úkol skončí k poslednímu prosinci 2014, tak aby vedení kraje mohlo o další budoucnosti Integrovaného dopravního systému v dopravní obslužnosti území rozhodnout začátkem roku 2015. 
Další studenti se podíleli například na analýze snímků pracovního dne zaměstnanců společnosti Brisk Tábor. Právě kontakt s firmami je pro ně velmi důležitý. Proto také studijní program zahrnuje celý semestr odborné praxe, na jejímž zajištění se podílejí přední firmy regionu jako českobudějovický Motor Jikov Group, Jihostroj Velešín nebo milevská společnost ZVVZ GROUP. 
VŠTE přitom stále vylepšuje zázemí. Největší investicí nového akademického roku se stane stavba komplexu Centrálních laboratoří v českobudějovickém kampusu za zhruba 40 mil. Kč. Investice významně posílí výuku a přípravu studentů a postavení technických oborů na škole. Nové zázemí zároveň rozšíří možnosti spolupráce s jihočeskými firmami při aplikovaném výzkumu, či zavádění inovačních technologií do podnikové praxe.
 

 
Publikováno: 18. 11. 2014 | Počet zobrazení: 2244 článek mě zaujal 520
Zaujal Vás tento článek?
Ano