asseco Aimtec murr

Leveraxe: skandinávská dřevorubecká hi-tech

Tradiční sekera je založena na těžkém klínu, který rozráží dřevo, ale díky tomu je i velmi nebezpečná - při nárazu s plnou silou má hlava sekery hodně kinetické energie, a je těžké ji kontrolovat (často dřevo úplně mine), může se odrazit nebo proniknout slabší částí dřeva a pokračovat ve své výkyvné trajektorii při vysoké rychlosti. 

 

Často se stává, že sekera pronikající do dřeva nemá dostatek energie, aby ho rozdělila - důvodem je to, že velké tření při pronikání klínu do dřeva, které se snaží rozdělit, spotřebovává energii sekery, jež často uvízne uvnitř a dá se jen obtížně vytáhnout. Tyto problémy tradiční sekery by měla eliminovat novinka finského vynálezce Heikki Kärnä, kterou pod názvem Leveraxe uvedla na trh firma Vipukirves. Jde o excentrickou, speciálně tvarovanou sekeru, která má těžiště po straně rukojeti a mimo linii úderu. Po nárazu na horní část dřeva sekera do něj mírně pronikne a přední hrana sekery začne zpomalovat. V případě, že ostří sekery rozšiřuje zásek prudce, zastaví pronikání sekery její tvar. Nicméně hmotnost sekery má stále kinetickou energii a vyosené těžiště ji nutí se otáčet excentricky směrem do dřeva. Tento rotační pohyb způsobí, že ostří, nebo jeho ostré hrany začnou fungovat jako páka, která si vynucuje rozdělení dřeva se vší silou kinetické energie sekery, vynásobené pákovým efektem na její hlavě. Rozšíření hrany čepele pomáhá předcházet uvíznutí sekery ve dřevě.
Výroba speciálního tvaru nové sekery není tradičními metodami možná, takže sekera musí být přesný odlitek. Při výrobě je homogenně temperována, aby byla dosažena její mimořádná tvrdost – podle výrobce dosud nedošlo v historii Leveraxe k žádnému případu zlomení sekery. Rukojeť je z finské břízy, což je materiál, který tlumí účinek nárazu do rukou tím, že absorbuje vibrace. Vosková úprava rukojeti zvyšuje její životnost a umožňuje snadnou rotaci v ruce.
 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 4146 článek mě zaujal 673
Zaujal Vás tento článek?
Ano