asseco Aimtec murr

Světový unikát - mobilní mořský přístav

Ruští inženýři zkonstruovali unikátní multifunkční mořský přístav. Komplexní stavba, která zatím vyžadovala léta práce a byla pouze stacionární, je teď otázkou pouhých 25 - 30 dní a navíc mobilní. 

 

Přístav, který tvoří plovoucí kotviště a pontony určené pro různé účely, je vybaven veškerou nezbytnou infrastrukturou včetně spojovacích systémů, monitoringu a nezávislého přívodu elektřiny. Mobilní přístav je analogií stacionárního (ovšem náklady na jeho výstavbu jsou několikanásobně nižší), přičemž existují různé modifikace konstrukce. Stavba je vybavena systémy pro přežití, mj. i systémy hašení požárů a stanicemi k odčerpávání vody. Podle jeho tvůrců je přístav použitelný jako mořský i říční, v podmínkách s hloubkou od 2 až do 100 m, s nepříliš silným vlnobitím (do výše vln 6 m).
„Při vypracovávání projektu se uplatnily rozsáhlé zkušenosti z rozvoje infrastruktury v Severním ledovém oceánu, regionech Dálného východu a ve všech pro dopravu těžko přístupných územních objektech. Moderní technologie, které vše doplnily, umožnily vytvořit tyto unikátní moduly“, uvedl zástupce generálního ředitele moskevské konstrukční kanceláře Kompas Vladimir Masljuk.
Konstrukce mobilního přístavu se vytvářela v první řadě pro domácí potřeby - uplatnit se má např. při rozvoji lesního hospodářství na ostrově Sachalin, přepravě nákladů na území na pobřeží Severního ledového oceánu apod. – ale vzbudila pozornost i v řadě přímořských zemí. Zájem už projevily země BRIC, ostrovní státy jihovýchodní Asie a některé africké země. Důvodem je např. to, že mobilní přístav nevyžaduje dobře rozvinutou infrastrukturu (tu už sám obsahuje) a dá se postavit prakticky na jakémkoli nezařízeném pobřeží ve velice krátké době.
 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 3751 článek mě zaujal 660
Zaujal Vás tento článek?
Ano