SPS AMPER 2019 Schunk EuroBlech Murrelektronik

Průlomová technologie zahájila novou éru kontaktních čoček

Legendární vynález, kterým český vědec Otto Wichterle světu doslova otevřel oči, se od dob svého vzniku dočkal řady vylepšení. K nejvýznamnějším patří praktická zjednodušená forma tzv. jednorázových kontaktních čoček vyžadujících minimální, v podstatě nulovou údržbu, které nyní prošly další zásadní inovací.  

 

Jednodenní kontaktní čočky jsou oblíbená a bezpečná forma nošení kontaktních čoček - jsou vhodné pro ty, kteří nechtějí ztrácet čas péčí o klasické kontaktní čočky nebo je používají jako doplněk k brýlím. Ideální jsou na cestování, sport, volnočasové a společenské aktivity. Nevyžadují žádné čištění nebo prostředky péče o ně. Uživatel si každý den vezme nový pár čoček, který na konci dne jednoduše vyjme a vyhodí. Jednodenní čočky jsou také upřednostňovány pro citlivé nebo alergické oči (sezónní alergie nebo alergie na čisticí roztok).
K těmto běžným produktům přibyla nyní pozoruhodná novinka, která zvyšuje komfort jednorázových čoček a posouvá je o významný kus dále. Společnost Alcon uvedla na český trh pod označením Dailies Total1 nový typ kontaktní čočky. Jde o první kontaktní čočky s proměnným obsahem vody vykazující nárůst obsahu vody z 33 % v jádru čočky na více než 80 % na povrchu čočky. Tyto inovativní čočky vykazují nejvyšší lubricitu (kluzkost) povrchu a propustnost pro kyslík ze všech jednodenních kontaktních čoček a zajišťují výjimečný komfort přetrvávající po celý den. Obstály na výbornou v klinických studiích, kdy je více než čtyři pětiny nositelů označovaly za natolik pohodlné, že je při nošení v oku ani necítí.
„Naše oči mrknou asi 14 000 x za den, což znamená, že se víčka přesunou přes přední část rohovky (a kontaktní čočky) zhruba jednou za 6 sekund. Lubricita pomáhá minimalizovat tření mezi kontaktní čočkou a jemnými tkáněmi oka,“ říká MUDr. Beránek z Centra zrakových vad v Praze Motole. Unikátní konstrukce umožňuje vysokou lubricitu kontaktních čoček a zároveň i jejich výjimečnou prodyšnost. Čočkou tak může procházet více kyslíku, což je důležité pro jejich zdravé nošení.

Technologie kontaktních čoček Dailies Total1 s proměnným obsahem vody:
- Jádro čočky
Jádro čočky obsahuje 33 % vody, což umožňuje vysokou prodyšnost čoček. Vzhledem k hodnotě Dk/t = 156 (Dk/t @ -3,00 D) mají tyto kontaktní čočky nejvyšší propustnost pro kyslík ze všech jednodenních kontaktních čoček.
- Povrch čočky
Na povrchu mají unikátní kontaktní čočky obsah vody vyšší než 80 % (měřeno in vitro na nenošených čočkách) – tj. téměř stejný obsah vody jako na povrchu rohovky. Vysoce smáčivý a trvale kluzký povrch pomáhá minimalizovat tření s jemnými tkáněmi oka.
 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 1109 článek mě zaujal 213
Zaujal Vás tento článek?
Ano