asseco Aimtec murr

Průlomová technologie zahájila novou éru kontaktních čoček

Legendární vynález, kterým český vědec Otto Wichterle světu doslova otevřel oči, se od dob svého vzniku dočkal řady vylepšení. K nejvýznamnějším patří praktická zjednodušená forma tzv. jednorázových kontaktních čoček vyžadujících minimální, v podstatě nulovou údržbu, které nyní prošly další zásadní inovací.  

 

Jednodenní kontaktní čočky jsou oblíbená a bezpečná forma nošení kontaktních čoček - jsou vhodné pro ty, kteří nechtějí ztrácet čas péčí o klasické kontaktní čočky nebo je používají jako doplněk k brýlím. Ideální jsou na cestování, sport, volnočasové a společenské aktivity. Nevyžadují žádné čištění nebo prostředky péče o ně. Uživatel si každý den vezme nový pár čoček, který na konci dne jednoduše vyjme a vyhodí. Jednodenní čočky jsou také upřednostňovány pro citlivé nebo alergické oči (sezónní alergie nebo alergie na čisticí roztok).
K těmto běžným produktům přibyla nyní pozoruhodná novinka, která zvyšuje komfort jednorázových čoček a posouvá je o významný kus dále. Společnost Alcon uvedla na český trh pod označením Dailies Total1 nový typ kontaktní čočky. Jde o první kontaktní čočky s proměnným obsahem vody vykazující nárůst obsahu vody z 33 % v jádru čočky na více než 80 % na povrchu čočky. Tyto inovativní čočky vykazují nejvyšší lubricitu (kluzkost) povrchu a propustnost pro kyslík ze všech jednodenních kontaktních čoček a zajišťují výjimečný komfort přetrvávající po celý den. Obstály na výbornou v klinických studiích, kdy je více než čtyři pětiny nositelů označovaly za natolik pohodlné, že je při nošení v oku ani necítí.
„Naše oči mrknou asi 14 000 x za den, což znamená, že se víčka přesunou přes přední část rohovky (a kontaktní čočky) zhruba jednou za 6 sekund. Lubricita pomáhá minimalizovat tření mezi kontaktní čočkou a jemnými tkáněmi oka,“ říká MUDr. Beránek z Centra zrakových vad v Praze Motole. Unikátní konstrukce umožňuje vysokou lubricitu kontaktních čoček a zároveň i jejich výjimečnou prodyšnost. Čočkou tak může procházet více kyslíku, což je důležité pro jejich zdravé nošení.

Technologie kontaktních čoček Dailies Total1 s proměnným obsahem vody:
- Jádro čočky
Jádro čočky obsahuje 33 % vody, což umožňuje vysokou prodyšnost čoček. Vzhledem k hodnotě Dk/t = 156 (Dk/t @ -3,00 D) mají tyto kontaktní čočky nejvyšší propustnost pro kyslík ze všech jednodenních kontaktních čoček.
- Povrch čočky
Na povrchu mají unikátní kontaktní čočky obsah vody vyšší než 80 % (měřeno in vitro na nenošených čočkách) – tj. téměř stejný obsah vody jako na povrchu rohovky. Vysoce smáčivý a trvale kluzký povrch pomáhá minimalizovat tření s jemnými tkáněmi oka.
 

 
Publikováno: 23. 10. 2014 | Počet zobrazení: 2625 článek mě zaujal 596
Zaujal Vás tento článek?
Ano