asseco Aimtec murr

To tu ještě nebylo: elektrický Harley-Davidson

Pod tlakem doby se pustila do světa elektrických vozidel i značka Harley-Davidson a představila pod označením LiveWire koncept svého vůbec prvního elektrického motocyklu. Ovšem i elektromobily musely učinit ústupek tradicím a bezhlučná vozidla si pořizují umělý zvuk motoru.

 

Je samozřejmé, že tak kultovní záležitost jako je Harley-Davidson se v tomto případě nemůže spokojit s něčím obyčejným a tak výrobce slibuje velmi charakteristický projev a zvuk, který by měl znít „jako stíhačka startující z letadlové lodi“. A v duchu tradice značky výrazně odlišovat elektrický Harley od všech motocyklů na trhu. Štíhlá sportovní motorka, u které se nemusí řadit, je vybavena třífázovým indukčním elektromotorem disponující výkonem 54,43 kW a 70 Nm točivého momentu. Zrychlit  dokáže z nuly na 100 km.h-1 za čtyři sekundy. Problém (který ovšem trápí nejen konstruktéry HD) je ovšem zatím výdrž a nabíjení baterie, zvláště u stroje, který si zakládá na výkonu. Vyžaduje nabití zhruba po 210 km a doplnění energie je záležitostí půl- až jedné hodiny.
Po oficiální premiéře nového modelu v New Yorku firma zahájila testovací jízdy s desítkami jezdců. Letos chce navštívit více než 30 měst v USA a příští rok přiveze Harley-Davidson koncept LiveWire do Kanady a do Evropy.
 

 
Publikováno: 25. 8. 2014 | Počet zobrazení: 2874 článek mě zaujal 618
Zaujal Vás tento článek?
Ano