asseco Aimtec murr

O výhodnou licenci přišla první solární elektrárna

Nejvyšší státní zastupitelství podalo celkem 22 správních žalob, jimiž napadlo udělení licencí v rámci tzv. solárního boomu v závěru roku 2010. V polovině června padnul první verdikt, kterým přišla o licenci solární elektrárna Solar CD v Českém Dubu na Liberecku. 

 

Rozhodl o tom brněnský krajský soud. Jako důvod jsou však podle dostupných informací uvedeny vady v řízení, a nikoliv nesplnění podmínek pro získání licence. Rozsudek se očekával již počátkem května, kdy však krajský soud jen přerušil řízení a doporučil ERÚ, aby licenci znovu prověřil. Státní zastupitelství však v podobném postupu spatřovalo průtahy a úspěšně požádalo Nejvyšší správní soud (NSS) o stanovení lhůty k rozhodnutí, a ten následně nařídil krajskému soudu konat,“ řekl státní zástupce Václav Kotas.
Licenci, kterou získala firma Solar CD na Silvestra 2010, což bylo poslední možné datum pro výhodnější výkupní ceny elektřiny, musí opět řešit Energetický regulační úřad (ERÚ). Problém je v tom, že v době udělení licence ke svému provozu ještě podle NSZ nebyla elektrárna dokončená, což odporovalo příslušným předpisům, a revizní zpráva neodpovídala skutečnosti. Nejvyšší státní zástupce v žalobě uvedl, že rozdíl ve výnosech společnosti Solar CD v závislosti na termínu vydání licence činil přes 400 mil. Kč.
Solar CD nyní musí o licenci zažádat znovu, ovšem s tím, že ji může získat až k letošnímu roku, takže se na ni už nebudou vztahovat podmínky z roku 2010, tedy možnost nároku na státní podporu a tím výhodnější ceny energie, nebo bude muset vracet dotace, které za vyrobenou elektřinu od státu doposud dostala. Jak zastupitelství uvedlo na začátku května, za elektrárnu stát platí na podpoře zhruba 21 mil. Kč ročně.
Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky úřad nyní zřejmě zruší svoje rozhodnutí o udělení licence z roku 2010. „Budeme o tom informovat operátora trhu s elektřinou, který bude žádat o vrácení podpory, což je v tomto případě asi 40 milionů korun ročně,“ uvedl Chvojka. Elektrárna bude nejspíš odpojena od sítě.
 

 
Publikováno: 25. 8. 2014 | Počet zobrazení: 3142 článek mě zaujal 757
Zaujal Vás tento článek?
Ano