asseco Aimtec murr

Čistý vzduch není luxus

Je známo, že prostředí má velký vliv na výkon člověka. Ve zvláštní míře to platí i pro řízení automobilu, kde je vyžadováno dlouhodobé soustředění a pohotové reakce na řadu rozmanitých vjemů. Jakýkoli nedostatek - od příliš velké zimy nebo horka až po vydýchaný vzduch nasycený škodlivými exhalacemi či dráždivými pyly - urychluje únavu a ztrátu koncentrace řidiče, což negativně ovlivňuje bezpečnost silničního provozu.

 

Podle studie společnosti Volkswagen např. stačí, když řidič kýchne při rychlosti pouhých 50 km.h-1 a ujede „poslepu“ celých 13 metrů. Nemusíme ani nedomýšlet, co všechno se za tu dobu v městském provozu může odehrát. Většinou jde o alergické reakce a reakce na prach a pod. Tomu se dá ale předejít (a tím pádem i případným tragickým následkům) pravidelnou výměnou prachového a pylového filtru. Tento filtr zbavuje vzduch, přiváděný do kabiny, všech nežádoucích nečistot. Nejde přitom jen o prach, ale i o pyly a spory, které mohou vyvolávat u citlivých osob alergické reakce.
Proto se doporučuje pravidelná výměna prachového a pylového filtru, protože postupem času se filtr zanese zachycenými nečistotami a výrazně poklesne jeho průchodnost, což velmi negativně ovlivňuje funkci ventilační soustavy. Dalším přínosem pravidelné výměny prachového a pylového filtru je minimalizace mlžení oken a ochrana klimatizace před znečištěním a následným poškozením.
Pro majitele vozů Volkswagen starších 5let připravila automobilka speciální, cenově zvýhodněnou sadu dílů s názvem Economy (až 120 položek s cenou nižší o 25 %), mezi které patří i prachové a pylové filtry splňující nejvyšší nároky na ochranu zdraví. V Economy filtrech prochází vzduch nejprve filtrační vrstvou, která zachytí - kromě prachu a sazí až 99 % pylových zrn. Poté následuje vrstva aktivního uhlí, jehož extrémně pórovitá struktura váže plynné škodliviny, ozon, mikroorganismy a nepříjemné pachy.
 

 
Publikováno: 25. 8. 2014 | Počet zobrazení: 2725 článek mě zaujal 622
Zaujal Vás tento článek?
Ano