asseco Aimtec murr

Hi-tech solární WC pro rozvojové země

Revoluční, sluncem poháněné WC, který je vyvíjeno na Coloradské Boulderově univerzitě (CU - Boulder) na pomoc některým z 2,5 mld. lidí na celém světě, jimž chybí bezpečná a udržitelné sanitace, bylo představeno 22. března v Indii v rámci projektu Výzva ke znovu vynalezení toalety. financovaného Nadací Billa a Melindy Gatesových. 

 

Potraviny a voda zkažená patogeny z výkalů mají každý rok na svědomí smrt zhruba 700 000 dětí. Soběstačný chemický záchod, navržený a postavený za použití grantu 777 000 dolarů týmem vedeným profesorem Karlem Lindenem, umožňuje spalovat lidský odpad při dostatečně vysoké teplotě, aby se sterilizoval a vytvořil vysoce porézní biouhlí. "Půdní směs obsahující 10 % biouhlí může pojmout až o 50 % více vody a zvýšit dostupnost živin pro rostliny. Kromě toho může být použito jako palivo, které poskytuje energii srovnatelnou s kamenným uhlím," řekl Linden.
Vynález se skládá z osmi parabolických zrcadel, která koncentrují sluneční záření na místo ne větší než poštovní známka, na tyči z křemenného skla připojenou k 8 svazkům kabelů z optických vláken, z nichž každý se skládá z tisíců propletených vláken. Vyrobená energie se přenese do optického vlákna systémem podobným z přenosu dat. Vedení může zahřívat reakční komoru na více než 600 F k sanitaci odpadního materiálu, dezinfekci patogenů jako jsou výkaly a moč, a vytváření biouhlí.
Zatímco nápad na soustředění sluneční energie není nic nového, přenášet ji pomocí optických kabelů je unikátní aspekt tohoto projektu, který financovala Nadace Billa a Melindy Gatesových. Testy ukázaly, že každý z 8 optických kabelů produkuje 80 - 90 W, takže celý systém může dodávat až 700 W energie do reakční komory, umožňující snadno vařit vodu a účinně karbonizovat pevný odpad. Zatímco současný záchod byl vytvořen, aby sloužil 4 - 6 lidem denně, větší zařízení by mohlo sloužit několika domácnostem najednou. Nyní tým zkoumá další technologie, které mohou zvýšit užitečnost a funkčnost toaletního systému, např. k využití vysokoteplotních kapalin, které mohou shromažďovat, uchovávat a dodávat teplo.
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 3149 článek mě zaujal 741
Zaujal Vás tento článek?
Ano