asseco Aimtec murr

Česká ekonomika poroste letos více, výhled globálního růstu se mírně zhoršil

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém novém globálním výhledu zlepšil svou předchozí prognózu pro Českou republiku, která pro letošek počítala s růstem 1,5 %. Podle nově korigované předpovědi by měla česká ekonomika po loňském propadu 0,9 % v letošním roce stoupnout o 1,9 %, a pro příští rok očekávají analytici MMF mírné zrychlení růstu na 2 %.

 

Spotřebitelské ceny v ČR by podle MMF měly letos stoupnout o 1 % a napřesrok by se mělo tempo jejich růstu téměř zdvojnásobit - na 1,9 %. MMF rovněž předpověděl, že míra nezaměstnanosti v Česku letos klesne na 6,7 % z loňských sedmi a dalšího zlepšení by měla situace na trhu práce doznat v příštím roce, kdy by míra nezaměstnanosti měla sestoupit na 6,3 %.
Se zlepšující se hospodářskou situací počítá MMF rovněž na Slovensku, kde by měl růst ekonomiky v letošním roce výrazně zrychlit na 2,3 % z loňských 0,9 %, a v roce 2015 by slovenská ekonomika měla podle prognózy růst o rovná tři procenta.
Oproti optimističtějším výhledům pro ČR a Slovensko se naopak o něco hůře, než analytici MMF původně předpokládali, bude vyvíjet situace ve světě, kde naopak vyhlídky růstu globální ekonomiky nepatrně snížili. Z loňských 3 % by letos měla zrychlit na 3,6 %, přičemž v prognóze zveřejněné počátkem letošního roku MMF přitom předpovídal o desetinu rychlejší růst 3,7 %.
 

 
Publikováno: 18. 6. 2014 | Počet zobrazení: 2612 článek mě zaujal 628
Zaujal Vás tento článek?
Ano