asseco Aimtec murr

Kosmické čipy

Prakticky všechny vysoce kvalifikované projekty evropské kosmické agentury ESA závisejí v konečném důsledku na objektech, jako je tato unikátní hi-tech „oplatka“, pečlivě zabalená v ochranném antistatickém a protinárazovém pěnovém obalu. 

 

Každý takovýto wafer - křemíkový plátek s vyleptanými integrovanými obvody, určenými pro kosmické mise, byl vyroben ve stejné 254ks dávce, o hodnotě přes dva miliony eur. Wafer o průměru 20 cm obsahuje 35 kopií pěti různých prostorových čipů určených pro vyslání do vesmíru. Každý z nich obsahuje až 10 mil. tranzistorů nebo základních obvodů spínačů, umožňujících inteligentnímu mikročipu vykonávat určenou vesmírnou misi, a různé specializované úkoly, jako je zpracování dat, komunikační procesy, kontrolu výšky apod. Celkově tedy drží ruce na obrázku koncentraci více než 1,75 mld. tranzistorů.
Aby se ušetřily vysoké náklady na zpracování, jsou různé čipy navržené různými firmami a určené pro různé projekty ESA, umístěny na stejném křemíkovém waferu, vyleptány na své určené místo ve specializovaných výrobnách polovodičů – v tomto případě ve francouzské firmě LFoundry (dříve Atmel). Jakmile jsou čipy otestovány z hlediska funkčnosti, wafer je rozřezán a čipy zabaleny do obalu z antistatické pěny chránící před nárazy pro použití a připojeny k integrovaným obvodům na deskách plošných spojů pro propojení s jinými mikroelektronickými součástkami na palubě družice.

Foto: ESA-Guus Schoonewille
 

 
Publikováno: 12. 5. 2014 | Počet zobrazení: 3040 článek mě zaujal 680
Zaujal Vás tento článek?
Ano