hnv murr

Soumrak mezistátního roamingu: EU požaduje zrušení poplatků

Konec jednoho ze zlatých dolů operátorů a noční můry uživatelů volajících ze anebo do zahraničí je na dohled, volání v rámci EU bude levnější. Brusel splnil jeden ze svých rozumných záměrů, a zdá se, že dotáhl do úspěšného konce proklamované úsilí o eliminaci dosavadních drahých poplatků, účtovaných operátory za mezistátní volání, tzv. roaming.

 

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku na svém zasedání 18. března schválil zrušení poplatků za volání do a ze zahraničí přes hranice členských států EU. Pokud toto opatření posvětí i plénum europarlamentu (což by se mohlo stát ještě během dubna letošního roku) a následně i členské státy, zrušení tzv. roamingu bychom se měli dočkat již ke konci příštího roku.
„Zrušení poplatků se týká hlasových služeb, datových služeb i posílání sms zpráv,“ vysvětluje český europoslanec Jan Březina.
Pokud vše půjde podle plánu, od 15. prosince 2015 by se tak Evropané měli přestat obávat vysokých účtů za telefon ze služebních cest či dovolených a také začít bez obav na svých mobilních telefonech využívat internet i v zahraničí.
Úplné zrušení roamingu v rámci EU ale musí ještě posvětit plénum Evropského parlamentu, poté přijde následně na řadu jednání se členskými státy. „Dle dosavadní praxe lze očekávat, že plénum Evropského parlamentu na svém dubnovém zasedání dnes přijaté návrhy potvrdí a s podporou Evropské komise v zádech je prosadí i v jednání se členskými státy,“ domnívá se europoslanec Jan Březina.
Na nutnost změny pravidel telekomunikačního trhu upozorňoval kromě evropské komisařky pro digitální agendu Neelie Kroesové i předseda Evropské komise José Manuel Barroso s tím, že pro evropské strategické zájmy a hospodářský pokrok je zásadní výrazný pokrok na cestě k jednotnému evropskému trhu telekomunikací, který, přestože EU již provedla několik reforem, jež upravily způsob poskytování telekomunikačních služeb, stále z podstatné části funguje na bázi 28 vnitrostátních trhů. Žádná telekomunikační společnost neposkytuje služby v celé EU, a poskytovatelé i spotřebitelé se tak musí vyrovnávat s různými cenami i pravidly. Navrhovaná opatření tedy prosazovala, aby společnosti buď nabídly zákazníkům tarify platné v celé EU, nebo jim umožnily vybrat si pro roamingové služby jiného operátora, který nabízí levnější tarif. Společnosti by také v budoucnu nesměly účtovat za hovor v rámci EU více než za běžný dálkový hovor a cena hovoru z mobilního telefonu by v rámci celé EU neměla překročit 0,19 eur za minutu.

 

 
Publikováno: 12. 5. 2014 | Počet zobrazení: 3080 článek mě zaujal 761
Zaujal Vás tento článek?
Ano