asseco Aimtec murr

Tiger • tec Silver „se leskne“ i při obrábění

Nový vysoce výkonný řezný materiál Tiger • tec Silver od specialisty na karbidy, společnost Walter AG, je pro zákazníky velký hitem. Zprávy ze společností, které použily tyto nástroje, potvrzují předpovídané zlepšení výkonu: Životnost nástroje nebyla nikdy tak dlouhá.   

 

Vedoucí vývoje řezných materiálů ve společnosti Walter, Jörg Drobniewski nám vysvětlil zvláštní vlastnosti „stříbrných zubů“.

Walter se odkazuje na své nejnovější řezné materiály reklamním heslem „ideální materiál pro řezné nástroje“, jako tomu bylo v případě zavedení produktové řady s PVD povlakem Tiger • tec a nyní opět u řady Silver? 
Chcete-li odpověď na tuto otázku, musím nejprve vysvětlit několik věcí podrobněji. Tvrdokovové vyměnitelné břitové destičky jsou potaženy buď povlakem CVD nebo PVD, v závislosti na použití. Vzhledem k nižší teplotě procesu při výrobě se břitové destičky s PVD povlakem vyznačují vynikající houževnatostí, avšak už ne tolik odolností vůči opotřebení při vysokých teplotách obrábění. U CVD povlaků jsou tyto vlastnosti obrácené. Vynikající odolnost vůči opotřebení při vysokých teplotách je kompromisem pro nižší míru houževnatosti. Důvodem jsou vyšší procesní teploty. Obecným cílem našeho vývoje řezných materiálů je vytvořit PVD povlaky stabilnější při vysokých teplotách a CVD povlaky houževnatější. Takže s oběma typy povlaku směřujeme k tomu, co my nazýváme „ideální řezný materiál“. Tento materiál pro řezné nástroje, samozřejmě, existuje pouze teoreticky, jedná se o kombinaci extrémní tvrdosti se stejnou mírou houževnatosti. Ve skutečnosti se samozřejmě můžeme k tomuto ideálnímu konceptu pouze přiblížit. V tomto ohledu jsme dosáhli vynikající úspěch s „PVD Tiger“ povlakem na bázi oxidu hlinitého. Opotřebení, kterého bylo dosaženo při vysokých teplotách obrábění, je zatím zcela unikátní mezi tvrdokovovými břitovými destičkami s PVD povlakem. Tiger • tec Silver je odpovídající protějšek na straně CVD povlaků. Žádný jiný CVD řezný materiál, který byl doposud vyroben, nemůže poskytnout srovnatelnou míru houževnatosti.

Jaké konkrétní technologické vlastnosti jsou podstatou výroby Tiger • tec Silver?

Dokonce i současné řezné materiály z produktové řady Tiger • tec mají povlaky s vylepšeným zbytkovým pnutím na povrchu. S technologií Tiger • tec Silver jsme postoupili ještě o krok dál. Řezný materiál byl výrazně vylepšen, pokud jde o náchylnost k praskání a lámání, aniž by došlo jakémukoli negativnímu dopadu na jeho teplotní vlastnosti. Tohoto jsme dosáhli díky zcela nové technologii povlaku a povrchové úpravy.

Jaké výhody Tiger • tec Silver přináší pro uživatele?
S řeznými parametry dnešních řezných materiálů Tiger • tec Silver poskytuje výrazně delší životnost nářadí a vyšší úroveň procesní spolehlivosti. Vysoká úroveň houževnatosti také produkuje větší odolnost proti tepelným šokům. Tato vlastnost činí náš nový řezný materiál vhodný pro mokré obrábění. To je velmi důležitý fakt, protože mnoho uživatelů dává přednost mokrému obrábění z důvodů souvisejících s chlazením a rozměrovou stálostí.

Dostali jste už nějakou zpětnou vazbu od uživatelů?

Již jsme obdrželi velké množství zpětné vazby od zákazníků, kteří pracují v široké škále různých aplikací. Uvádí se v průměru přibližně 95 % nárůst životnosti nástrojů, ve většině případů o faktor 2. Výsledky proto plně potvrzují testy provedené v našich vlastních laboratořích.

Zatím byla k dispozici pouze kvalita WKP35S. Co jiného můžeme očekávat od Tiger • tec Silver?

Již jsme podnikli první krok vpřed a udělali jsme hodně pro další rozšíření produktové řady. Na začátku byly k dispozici pouze dva tvary vložky pro rohové frézy a 8hranné břitové destičky, ale nyní může být fréza Xtra • tec osazena Tiger • tec Silver. Vedle WKP35S budou postupně následovat další kvality. Vyrábíme také vyměnitelné břitové destičky pro soustružení a vrtání. Celý rok 2011 bude „rokem Tiger • tec Silver“.

Stříbrný Tiger v reálném použití:

Ve srovnání s jinými aktuálně nejlepšími řeznými materiály Tiger • tec Silver jasně dominuje v dané oblasti pro měkké oceli a legované oceli a rovněž pro litinu. Žádný jiný CVD řezný materiál, který byl doposud vyroben, nemůže nabídnout srovnatelnou míru houževnatosti.

 

 

www.walter-tools.com
 

 

 

 
Publikováno: 17. 4. 2011 | Počet zobrazení: 4512 článek mě zaujal 1030
Zaujal Vás tento článek?
Ano