asseco Aimtec murr

Nový pohled na svět - přes revoluční brýle

I když zřejmě největší mediální rozruch se odehrává kolem „superbrýlí“ Goggle Glass, nejsou jediným produktem svého druhu. Možná (pokud jde o jednotlivé parametry) dokonce ani tím nejlepším. Už nyní jim začínají konkurovat technologické novinky dalších výrobců. 

 

Mezi ně se řadí např. brýle pro rozšířenou realitu Ora-S AR firmy Optinvent, také korejský Samsung si nechal patentovat design brýlí, na kterých lze zobrazovat informace z chytrého mobilního telefonu. S vlastním řešením přišla firma Vuzix (zařízení M-100 a robustní průmyslové M-2000AR) i další.
Z produktů, které již jsou nebo se právě připravují na trh patří k nejzajímavějším kromě sportovních brýlí Recon Jet firmy Recon Instruments, či elegantních MetaPro startupové firmy Meta (jejichž 3D holografická HD obrazovka nabízí 15krát větší projekční plochu než Google Glass), např. brýle firmy Epson. Ta představila pod označením Moverio BT-200 první brýle s rozšířenou realitou, které přináší nový způsob nahlížení na svět. Brýle jsou ideálním pomocníkem pro vývojáře, jelikož umožňují využít neomezený potenciál technologie rozšířené reality a vytvářet tak aplikace pro spotřebitelské i firemní využití.
Nositelné technologie očekávají velkou budoucnost
Nové brýle Moverio nabízí řadu atraktivních funkcí a poskytují digitální pohled na skutečný svět. Tyto binokulární průhledné chytré brýle druhé generace mají poloviční velikost a s hmotností pouhých 88 g (bez propojovacího kabelu) jsou o 58 % lehčí než jejich předchůdce - model BT–100. Díky čelní kameře, gyroskopu, systému GPS, kompasu a akcelerometru přesně rozpoznají pohyb uživatele a dění okolo něj. Jak zdůrazňuje Hans Dummer, ředitel divize Visual Imaging, Epson Europe, jde o jediné binokulární průhledné zařízení na trhu, které promítá obsah přes celé zorné pole uživatele. Pro srovnání: Goggle Glass mají zorné pole pouhých 14o.
„Nositelná elektronika pro spotřebitele představuje segment s významným růstem a vysokým předpokládaným obratem více než 8 mld. dolarů v roce 2013. Pro rok 2017 se podle zprávy společnosti Futuresource Consulting o trhu s nositelnými technologiemi z listopadu loňského roku očekává růst tohoto mladého segmentu trhu na téměř 19 mld. dolarů.  Abychom mohli využít této rostoucí poptávky po nositelných technologiích, vyvinuli jsme produkt BT-200,“ říká Hans Dummer.
Nejen soukromé kino, ale pomůcka pro vývojáře
Brýle BT-200 lze používat nejen jako platformu pro spotřebitelské aplikace, ale také jako vysoce účinný vizuální nástroj v oblastí školení, logistiky, vědy, lékařství, zabezpečení, vzdělání atd. Brýle poskytují uživatelům obraz o vnímané velikosti až 812 cm v rozlišení qHD. Umožňují nejen maximální využití většiny aplikací rozšířené reality, ale pomocí nich lze také sledovat 2D a 3D filmy s integrovaným zvukem Dolby Digital Plus. Jak zdůrazňuje výrobce, pomocí těchto brýlí si bude možné užívat filmů, her a aplikací zcela novým způsobem. K ovládání aplikací slouží snadno použitelný více dotykový trackpad, jejich hladký chod zajišťuje rychlý 1,2GHz dvoujádrový procesor.
K internetu se s brýlemi Moverio lze připojit přes rozhraní Wi-Fi a stahovat aplikace do 8 GB interní paměti, jejíž úložnou kapacitu lze prostřednictvím SD karty rozšířit až o 32 GB. Brýle BT-200 lze také připojit k jiným zařízením, včetně chytrých telefonů, za použití rozhraní Bluetooth 3.0, DLNA a Miracast, pro něž Epson hodlá získat certifikace Wi-Fi a Wi-Fi Certified od společnosti Wi-Fi Alliance.
Na trhu by se brýle měly objevit v květnu letošního roku a pro potenciální uživatele by měla být lákadlem i cena: zhruba 700 eur, přičemž nejlevnější konkurenční produkt s podobnými funkcemi je podle výrobce dostupný za 4699 eur, tedy více než šestinásobek částky, za níž se bude nabízet Moverio.
 

 
Publikováno: 17. 3. 2014 | Počet zobrazení: 3063 článek mě zaujal 643
Zaujal Vás tento článek?
Ano