asseco Aimtec murr

Profesionální zbraně z tiskárny jsou tady

Když před nedávnem vzbudila rozruch zpráva o první zbrani vytisknuté z 3D tiskárny, šlo ještě o relativně neškodnou plastovou záležitost s problematickou životností. Nicméně bylo jen otázkou času, kdy se objeví skutečná kovová zbraň vytvořená pomocí těchto moderních technologií. 

 

A stalo se: historické prvenství si v tomto směru zřejmě připíše americká firma Solid Concept, která vyrobila tímto způsobem na profesionální 3D tiskárně reálnou kovovou pistoli - proslulý Colt 1911. Prakticky všechny díly zbraně byly vytvořeny pomocí metody laserového sintrování. Zpracování kovů spékáním práškových materiálů a slitin není novinkou (viz str. 11), a např. NASA tímto způsobem vytvořila funkční testovací trysku raketového motoru, která dokázala odolat teplotě několik tisíc stupňů po dobu téměř jedné minuty.
Z 3D modelu lze tímto způsobem vyrobit i díly s velmi složitou vnitřní strukturou, což mj. dokumentuje i to, že při výrobě zbraně tiskárna vytiskla hlaveň včetně vnitřních drážek. „Zbraň dokazuje, že laserové sintrování může splnit přísné výrobní tolerance,“ stojí v oficiálním komuniké firmy.
Firma už získala licenci pro výrobu zbraní, takže může své produkty prodávat a nabízí dokonce zákaznickou výrobu: pokud si zájemce navrhne vlastní zbraň a dodá příslušná data pro počítačový model, firma ji během několika dní vytiskne.
 

 
Publikováno: 13. 2. 2014 | Počet zobrazení: 3353 článek mě zaujal 748
Zaujal Vás tento článek?
Ano