asseco Aimtec murr

Brusel povolil elektroniku v letadlech, Amerika se mobilům na palubě brání

Americký úřad pro letectví (FAA) i Evropská agentura (EASA) rozhodly povolit používání elektroniky na palubách letadel a testují možnost používat během celého letu všechny funkce mobilů včetně telefonování. Aerolinky pak budou mít na výběr, zda nová pravidla zavedou nebo částečně zůstanou u starších, přísnějších předpisů. 

 

Od letošního roku už nebude nutné v letadle vypínat mobily a laptopy – tedy aspoň u evropských leteckých dopravců. Evropská agentura EASA rozhodla povolit používání všech běžných elektronických zařízení na palubách letadel. Mobilní telefony, tablety a další přístroje tak už nemusí být během pojíždění, vzletu a přistání vypnuté, ale pouze přepnuté do módu „letadlo“. Nový předpis se týká všech přenosných elektronických přístrojů, které ale nesmí být připojené k žádné síti.
Podmínky jsou nastaveny, rozhodnutí závisí na dopravcích
EU očekává, že evropské aerolinky nová pravidla začlení do svých předpisů, konkrétní termíny a podmínky, za kterých bude možné přístroje používat, závisí na rozhodnutí jednotlivých společností - ty mohou ovšem nechat v platnosti i dosavadní, přísnější pravidla. Čeští dopravci ČSA a Travel Service se už dříve vyjádřili, že používání elektroniky během celého letu povolí, jakmile to Brusel umožní.
Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas se nechal slyšet, že současná změna je jen začátkem, příští rok by mohlo následovat uvolnění pravidel pro telefonování za letu a datová připojení. Testování probíhá na letech některých britských aerolinek, nicméně ověřování si vyžádá určitou dobu. Používat datové připojení je možné už nyní v letadlech vybavených příslušným palubním systémem, ovšem až po dosažení cestovní hladiny - na zemi, během startu a přistávání stále platí zákaz.
Konzervativní Američané: raději vše při starém
V říjnu loňského roku pravidla používání elektronických zařízení uvolnila i americká vládní agentura FAA, která rovněž zvažuje povolit telefonování, posílání textových zpráv a připojení k internetu během všech fází letu. Nicméně realita může být zcela jiná: i když FAA nakonec používání všech funkcí mobilních telefonů povolí, možnost telefonování za letu narazila na odpor samotných aerolinek. Například Southwest Airlines a Delta Air Lines, které patří mezi největší americké i světové letecké dopravce tuto novinku zavádět nehodlají. Delta Air Lines už dříve uvedly, že telefonování nepovolí, Southwest provedly průzkum mezi cestujícími, který ukázal, že 60 % dotázaných je „zcela proti“ telefonování za letu. Také American Airlines a United Airlines se budou rozhodovat na základě názoru svých zákazníků. A těm se, jak ukázal průzkum agentury AP, nemusí používání mobilů za letu líbit – proti se vyslovila téměř polovina (48 %) Američanů, pro jen necelá pětina (19 %) dotázaných.
 

 
Publikováno: 13. 2. 2014 | Počet zobrazení: 2877 článek mě zaujal 649
Zaujal Vás tento článek?
Ano