asseco Aimtec murr

Projekt Scan&Go - konec front u pokladen?

Poprvé v ČR byl v září loňského roku v hypermarketu Globus v pražských Čakovicích zprovozněn projekt Scan&Go, který nabízí zákazníkům možnost naskenovat si zboží při vkládání do vozíku a u pokladny ho pouze zaplatit. Tento jedinečný způsob nakupování po třech měsících pilotního provozu využívalo již 5000 registrovaných zákazníků. 

 

Program Scan&Go je bezplatná služba samoobslužného nakupování, díky které zákazník nemusí čekat u pokladny, ani vykládat zboží na pokladní pás. Na začátku nákupu si s použitím své zákaznické karty vyzvedne u vstupu do prodejny mobilní ruční skener. Zboží naskenuje už při vkládání do vozíku a celkovou hodnotu svého nákupu má po celou dobu stále pod kontrolou. Na závěr zboží zaplatí u vyhrazených pokladen systému, aniž by vyndával zboží z vozíku. Dobu nákupu se tak zkrátí o čas ve frontě a čas strávený vykládáním zboží na pokladní pás.
Lidem zapojeným v programu projekt radikálně šetří čas a přinesl i překvapivé obchodní výsledky. „Novinka přitahuje zákazníky nejen svým netradičním pojetím nakupování, nýbrž také jednoduchostí a přehledností. Nákup v takto vybaveném hypermarketu je pro zákazníka příjemným zážitkem,“ říká Jan Šamša, ředitel čakovického hypermarketu.
Základem projektu je odolný mobilní skener Motorola MC17 s jednoduchým ovládáním. Jde o jednoduchý přenosný počítač s držákem v odolném provedení, čtečkou čárových kódů a barevným displejem. Pro plnohodnotné nakupování bylo potřeba doplnit čárové kódy na zboží, které jej standardně neobsahuje, např. u pečiva. To je vyřešeno doplňkovým štítkem s čárovým kódem na boxu, kde je takové zboží umístěno. Při nákupu pak stačí naskenovat tento kód a skener sám vybídne k zadání počtu kusů. Zboží lze samozřejmě také vrátit, např. když si zákazník rozmyslí nákup daného zboží, stačí opět naskenovat kód a patřičným tlačítkem zboží ze skeneru odebrat.
Program Scan&Go vyvinula společnost Globus ČR ve spolupráci Wincor Nixdorf ČR, který zajišťoval kompletní implementaci, německým dodavatelem pokladních programů AWEK, nizozemskou firmou Re-Vision a dodavatelem skenerů Motorola Solutions. /pk/
 

 
Publikováno: 13. 2. 2014 | Počet zobrazení: 3324 článek mě zaujal 632
Zaujal Vás tento článek?
Ano