hnv murr

CES 2014: nejen chytré mobily a televize, ale i auta

Ve dnech 7. - 10. ledna byla americká pouštní Mekka zábavního průmyslu, Las Vegas, tradičně dějištěm prestižní přehlídky hi-tech z oblasti spotřební elektroniky a počítačů, mezinárodní výstavy CES 2014. V rámci letošní show se prezentovalo zhruba 20 000 produktů od více než 3000 vystavovatelů a vedle novinek technologických gigantů budily značný zájem inovativní produkty, které za sebou mají premiéru na serverech jako je Kickstarter apod., kde se na realizaci projektů „skládají“ sami potenciální uživatelé.

 

První dny nového letopočtu se zde představují novinky, které obohatí světový trh či v podobě konceptů naznačují trendy budoucího vývoje. Co tedy naznačil letošní ročník veletrhu CES? Dominovaly samozřejmě televizory a smartphony v nejrůznějších podobách a technologickém provedení, ale podle obsahu expozic a představených novinek lze letos asi největší rozmach očekávat u nositelné elektroniky, různých fitness a medicínských doplňků, výkonných tabletů a také v oblasti 3D tisku.

Senzory všude kolem nás
V přednášce o stavu a trendech spotřebitelského technického průmyslu (State of the Consumer Tech Industry and 2014 CES Trends to Watch), která byla jednou ze zahajovacích akcí CESu 2014, poukázal  Shawn DuBravac, vrchní ekonom agentury CEA, která CES pořádá, neustálou evoluci internetu - podle jejich statistik byly na počátku roku 2014 instalovány po světě 2 mld. počítačů, 1,3 mld. telefonů a více než miliarda tabletů, což samozřejmě klade na internet zcela nové požadavky. Upozornil také na přesun od masové produkce k masové kustomizaci (neboli úpravě na míru), která představuje novou fází vývoje a něco jako další průmyslovou revoluci. Produkty jsou vyráběny ve velkých množstvích, což přináší nízkou cenu, ale požadavky zákazníků zároveň nutí výrobce upravovat produkty na míru. Zásadní změnu pak v této oblasti přináší právě 3D tisk.
DuBravac mj. uvedl, že v poslední době se stále více prosazuje proces označovaný jako hybridní inovace: Problémy jsou nejprve řešeny jednotlivě, poté se skládají dohromady a vzniká komplexní technologie, takže k nové kategorii zařízení, jako jsou např. tablety, se tedy vývoj nedostává skokově jako dříve, ale postupnou evoluci a eliminací slepých uliček. Jako příklad jsou uváděny automobily, kde díky dostupnosti technologií zkombinovaných do celistvých řešení mají vozidla k dispozici nové inteligentní systémy jako adaptivní tempomaty, parkovací asistenty, kontrolu jízdy v pruhu i chytré navigace, přičemž vývoj senzorových technologií dospěl tak daleko, že je dnes najdeme už i v domácnostech a kapesních zařízeních. Díky jejich neustále klesající ceně a naopak neustálému nárůstu výpočetní síly a kapacity potřebné ke zpracování jimi sesbíraných dat i v malých mobilních zařízeních jako jsou telefony budou senzory brzy prakticky všude, což otevírá zcela nové možnosti. Technologie se mění tak, aby komunikovaly více jako lidé, systémy jsou mnohem dynamičtější a dokáží reagovat na okamžité informace a podle toho měnit své chování.

Od 3D ke 4K a prohnutým obrazovkám – evoluce pokračuje
I když jsou Smart TV prezentačně nejvděčnější, prakticky vše podstatné, co se v posledních letech v jejich vývoji odehrálo od 3D až po Ultra HD rozlišení 4K a nejčerstvější módní novinku - zakřivené obrazovky, už víceméně představeno bylo. Takže výrobci se snaží o efektní zobrazování a ohromit rozměry, avšak žádná průlomová technologická revoluce se na CESu tak jako v minulých ročnících neodehrála. Nyní jde spíše o vybrušování technologií a marketingové úsilí prosadit nástup novinek na trh, což je ovšem hlavně otázka ceny a její přijatelnosti uživateli. Technologie 4K se tak např. díky novým kodekům H.265 a VP9, které umožní pokročilejšími kompresními technikami dokázat podstatně zmenšit velikost videa při zachování kvality, dostane i k příznivcům YouTube. Sony a Panasonic zase představily 4K kameru určenou pro domácí uživatele.
Smartphony, které se stávají stále výkonnější a začínají tak konkurovat i běžným kancelářským počítačům, se logicky zaměřují na multimedia a možnosti využití vysokorychlostních mobilních sítí jako je nastupující LTE. Nicméně stranou nezůstávají ani jednoduché přístroje, které se začínají těšit rovněž rostoucí oblibě u uživatelů, kteří nejsou zaměření na nejmodernější technologické novinky a chtějí převážně komfortně telefonovat či posílat SMS, případně sem tam pořídit nějakou fotografii, a to ideálně pomocí jediného nekomplikovaného zařízení. Skalní fajnšmekři se nicméně budou stále pídit po nejmodernější hi-tech jako je např. poslední hit LG: unikátní smartphone s označením

G-Flex s ohebným displejem.
Zatímco výrobci mobilů rozšířili své portfolio o tablety (do jejichž výroby se pustil mj. i někdejší fotografický fenomén Polaroid), do oblasti mobilů se zase pouštějí další výrobci počítačů. Tak se ve sféře, kde kdysi dominovaly značky jako Nokia, či Ericsson po fenomenálním úspěchu Applu můžeme stále častěji setkávat i se jmény typickými dosud hlavně pro počítačovou branži. Po Samsungu je to např. Asus, aj. Podrobnější seznámení s aktuálními novinkami z této branže přineseme v následujících číslech, kdy se představí i další, na obdobné tradiční prestižní přehlídce, jakou je únorový GSM World v Barceloně.

Nové čipy a prolínání světů
Z inovací, které hýbou světem IT je to např. oficiální představení nového čipu AMD nejmodernější generace s označením Kaveri s novou architekturou výpočetních jader Steamroller. Poté co AMD zůstala poněkud ve stínu svého odvěkého rivala Intelu by nyní mohla zkusit návrat na výsluní také s APU procesory (kódově označovanými Beema a Mullins) určenými pro konvertibilní ultrabooky (Beema) a výkonné tablety (Mulins), které jsou dalším s výraznějších trendů. Čipy budou mít 2-4 výpočetní jádra Puma a grafická jádra GCN (Graphics Core Next) a jejich součástí bude i ARM koprocesor.
Samsung představil nový 8jádrový (a 64 bitový) procesor Exynos, který by se měl stát posilou mobilních zařízení. Obdobnou novinku si na CES připravil i čínský konkurent Huawei, svůj nový nejvýkonnější procesor nasadí do nové řady vlajkových smartphonů.
Další zajímavou novinku představila čínská firma Rockchip v podobě zcela nového SoC (Silicon on Chip) čipsetu RK3288 - podle výrobce jde o vůbec první čtyřjádrový procesor na světě, založený na architektuře ARM Cortex-A12. Procesor taktovaný na 1,8 GHz bude vyráběn 28nm technologií. Nabízí nižší spotřebu energie a zároveň vyšší efektivnost integrovaného CPU a GPU. Díky grafickému čipu Mali T624 zvládne dekódovat H.265 videa, poradí si i s podporou 4G LTE sítí.
A podobně jako výkonné smartphony začínají postupně zasahovat do světa počítačů, z druhé strany se jimi nejvíce využívaný operační systém Android, určený původně pro malá kapesní mobilní zařízení, už v poslední době začíná stěhovat díky tabletům i do větších „klasických“ počítačů - např. Lenovo představilo all-in-one počítač N308 vybavený tímto operačním systémem. Acer dokonce 27palcové (!) All-in-one PC TA272 HUL s rozlišením 2560 x 1440 a se čtyřjádrovým čipem Tegra, fungující na Androidu.
Výrobci také experimentují stále častěji i s hybridními zařízeními, které kombinují různé technologie a operační systémy. Představiteli této kategorie jsou různé notebooky s odnímatelnými displeji fungujícími jako tablet s Androidem a Windows (např. ASUS Transformer Book Duet fungující až ve čtyřech různých módech).
Ve znamení nositelné elektroniky: hodinky a náramky dohlížejí na zdraví
Poté, co se nedávno představily světu chytré hodinky Pebble a Samsung Galaxy Gear komunikující s počítači a smatrphony, a jejich obdoby v provedení dalších firem, nenechal jejich úspěch a zájem trhu samozřejmě v klidu řadu dalších výrobců elektroniky. To dokumentují další „klony“ či alternativy chytrých hodinek jako Qualcomm Toq, CooKoo, Archos či MetaWatch Frame. A je logické, že ačkoli byly zatím tyto chytré věcičky hlavně doménou startupových firem (často doslova firem jednoho produktu) nezůstanou ani stranou pozornosti gigantů typu Apple a Google.
Obdobnou skupinu představují produktové novinky zaměřené na oblast pomůcek a doplňků pro fitness a zdraví. Jde hlavně o různé náramky umožňující kontrolovat nejen pohyb a překonanou vzdálenost, ale také (a především) zdravotní parametry v podobě měření různých životních funkcí - tepovou frekvenci, ale i hladinu glykemie a další parametry. Slouží tedy nejen jako tréninkové pomůcky, ale i k monitorování zdravotního stavu. Cenu CEA (pořadatele CESu) za inovaci získala např. podvodní senzorická jednotka Instabeat, která je součástí plaveckých brýlí a kombinuje v sobě i počítač a monitoring nejrůznějších parametrů, jako jsou uplavaná vzdálenost, rychlost, srdeční tep apod. a dokáže je předávat do cloudu, sociálních sítí a tabletů či smartphonů.
Dalším zajímavým příkladem využití mobilních technologií k medicínským účelům je chytrý teploměr firmy Kinsa, který naměřené údaje posílá přímo z teploměru do mobilního telefonu, kde speciální aplikace udržuje přehled o vývoji symptomů a nabízí i další informace. Funguje s přístroji iPhone nebo iPad, výrobce ale už pracuje i na propojení s Androidem.
Různé senzorické doplňky chytrých telefonů se již postupně mezi rekreačními sportovci docela zabydlely, další elektronické náramky představily LG a Samsung aj. A protože senzory na snímání tělesných funkcí se obvykle připevňují na zápěstí v podobě chytrých náramků či hodinek, získal tento trend označení "wrist revolution", což do češtiny volně překládáme jako "náramková revoluce".
Na tato chytrá zařízení se zaměřila např. i francouzská firma Archos, zmíněná v souvislosti s chytrými hodinkami, která připravila kromě náramku Activity Tracker, jež slouží např. jako krokoměr nebo ukazatel spálených kalorií, dokonce i obojek Smart Tracker, umožňující sledovat polohu zvířecích domácích miláčků na displeji smartphonu. Všechny novinky ze sérii s označením Connected Objects bude možné přes Bluetooth Low Energy spárovat se smartphony a tablety vybavenými operačním systém Android nebo iOS – např. chytrou váhu Connected Scale, nebo měřič krevního tlaku. A dokonce celý systém řešení Archos Connected Home, které pomohou z těchto různých zařízení vytvořit chytrou domácnost ovládanou pomocí tabletu.

Auta budou stále chytřejší a propojená
Kromě tradičních novinek z oblasti spotřební elektroniky, smartphonů i méně chytrých telefonů a počítačů a jejich komponent a doplňků bylo nepřehlédnutelným fenoménem letošního ročníku CES také trend nástupu digitálních technologií a inteligentních systémů do další sféry našeho běžného života: do vozidel. V Las Vegas si dalo rendez-vouz také 9 z 10 největších výrobců automobilů. Výrobce mobilních procesorů Qualcomm ještě před zahájením veletrhu představil novou třídu závodních vozů - elektrickou formuli Formula E. Continental hodlá spolupracovat s IBM na zavedení přirozeného jazyka do procesu řízení vozidel a představil technologii Smart Speech a projekt Connected Electronic Horizon, který bude využívat rozšířená cloudová data.
Robotická auta už úspěšně otestoval Google, vlastní robotické auto představily automobilky Audi, Volkswagen a Volvo chce auta, schopná se sama řídit až do rychlosti 50 km.h-1 (rychlostní limit technologie je nastaven vzhledem k tomu, že by měla být využívána hlavně při provozu i v silničních zácpách), uvést na trh dokonce už letos. Obdobný systém “autopilota” vyvíjejí i německé automobilky Audi, BMW, Daimler i další. Právě Google a Audi představily na CESu nový palubní systém se zabudovaným operačním systémem Android a službami od Googlu.
 

 
Publikováno: 13. 2. 2014 | Počet zobrazení: 3228 článek mě zaujal 668
Zaujal Vás tento článek?
Ano