asseco Aimtec murr

Vize a trendy podle Intelu: elektronika s lidskými smysly

Svět vstupuje do doby integrované výpočetní techniky definované nikoli konkrétním zařízením, ale integrací technologie do životního stylu člověka. Příkladem je rozmach v oblasti nositelné elektroniky. 

 

Společnost Intel oznámila spolupráci s módními návrháři, jejímž cílem je posílit propojení mezi módním a technologickým průmyslem. K tomu má přispět i nová celosvětová soutěž Intelu, nazvaná „Ať se to dá nosit“ (Make it Wearable). Při té příležitosti generální ředitel Intelu Brian Krzanich poukázal na projekt Edison - nový počítač postavený na technologii Quark, velký (či spíše malý) jako SD karta, který má zabudovaný vysílač a podporuje několik různých operačních systémů. Jak zdůraznil, podoba výpočetní techniky se mění a s ní i role zabezpečení. Dnes je klíčové, aby zabezpečení bylo integrováno ve všech zařízeních. S rostoucí oblibou programů typu BYOD (Přineste si vlastní počítač) sáhlo mnoho firem k tomu, že zaměstnancům zakázalo používat zařízení s OS Android, pokud nebyla kompatibilní s bezpečnostními požadavky jejich IT. Tento problém letos vyřeší technologie Intel Device Protection, která umožní zařízením s Androidem splňovat většinu bezpečnostních standardů.
Poslední studie společnosti Ericsson mapující nové trendy ukazuje, že heslem se stává samotné lidské tělo - více než polovina (52 %) uživatelů smartphonů chce využívat místo hesla biometrické otisky, 48 % z nich má zájem o snímání duhovky. Dalším výrazným trendem je i kvantifikace nás samotných - krevní tlak, puls, kroky, to jsou jen některé příklady, jak se stále více měříme pomocí mobilních zařízení.
Ve spolupráci s dalšími společnostmi obdaří Intel tablety, počítače, notebooky, a další mobilní zařízení lidskými smysly. Místo vyťukávání a odklikávání povelů nastoupí gesta, hlasové a dotykové funkce. Nová rodina hardwarových a softwarových produktů ponese označení Intel RealSense. Jedním z nich je 3D kamera RealSense, vůbec první integrovaný kamerový modul, který zařízením umožňuje vidět prostorově, podobně jako lidské oči. Je schopen detekovat pohyb prstu, dokáže rozpoznat gesta i rysy lidské tváře a na základě těchto dat rozumí pohybu i emocím. Rozezná popředí od pozadí, umožňuje rozšířit realitu o virtuální interaktivní prvky, umí trojrozměrné skenování položek a další věci.
Počítače se naučí také lépe „slyšet“. K tomu má pomoci nový konverzační asistent Dragon Assistant, který dokáže spolupracovat s aplikacemi pomocí hlasových povelů, v offline režimu ho lze využít k diktování poznámek, ovládání přístrojů a dalším věcem i bez internetového připojení.
 

 
Publikováno: 13. 2. 2014 | Počet zobrazení: 2786 článek mě zaujal 636
Zaujal Vás tento článek?
Ano