hnv murr

Bezpečnostní kamery s rozšířenou působností

S rostoucím počtem vloupání roste i nabídka bezpečnostní techniky na trhu. Ne vždy se však jedná o spolehlivé zařízení. O situaci v sortimentu bezpečnostních kamer jsme si povídali s paní Milenou Buschtovou, Business Development Manager ze společnosti Jablotron, předního výrobce systémů elektronického zabezpečení.

 

Podle čeho se dají rozdělit bezpečnostní kamery?
Bezpečnostní kamery dělíme podle technologie, na kterých kamera pracuje. Můžete tak mít IP kamery, wifi kamery nebo kamery GSM. A podle toho se odvíjí ten zbytek. IP kamery jsou dnes poměrně rozšířené a tím, že využívají internetové připojení, tak už jejich provoz nenese nějaké další náklady, nic méně nainstalovat je tak, aby správně fungovaly, není příliš jednoduché. Podobné je to u wifi kamer, ale obecně, bez ohledu na zvolenou technologii, si musí zájemce umět odpovědět na otázku, co konkrétně od bezpečnostní kamery očekává. Pokud chcete pouze monitorovat určený prostor a sledovat co se děje okolo, tak to stačí.

Na českém trhu je již několik let vaše GSM kamera, Jablotron EYE-02, která zároveň funguje jako ústředna. Čím je unikátní?
Kamera EYE-02 v sobě zahrnuje sedm vestavěných detektorů. Zajímavá je např. funkce pretrigger, kdy kamera permanentně nahrává a ve chvíli, kdy se spustí poplach, tak kamera odešle majiteli relevantních 5 obrázků. To ostatní kamery nedělají, protože slepě nahrávají a je na vás, abyste si v záznamu našel to, co potřebujete. A to pro zaměstnaného a vytíženého člověka může být problém. Pokud si kameru nainstaluji, aby mi hlídala dům nebo chalupu, tak asi nebudu mít čas 24 hodin sedět u monitoru. Ta kamera to sice umí, ale je to z časového hlediska nepohodlné. Obvykle vás budou zajímat záznamy bezprostředně před a během poplachu, a ty vám kamera vyselektuje. Samozřejmě, pokud budu chtít, je možné podívat se přes mobil či počítač, co se ve sledovaném místě děje - kamera umí fotit i streemovat.

Podíváme-li se na současnou nabídku bezpečnostních kamer na trhu, jaká je zde situace?
Na trhu najdeme mnoho kamer různých úrovní. Ty nejjednodušší nemají žádné zabezpečovací funkce a jen nahrávají hlídaný prostor. Pak jsou kamery, které mají alespoň jeden PIR detektor pohybu, ale zde se často stává, že zloděj projde a vy na záznamu vidíte pouze rameno nebo záda. A právě tady se ukazuje výhoda funkce pretrigger. Kamery se dále liší rozlišením, spotřebou nebo schopností vidět ve tmě.

Co musí kvalitní kamera umět?
Základním kritériem, podle kterého poznáte kvalitní kameru je rozlišení a schopnost vidět ve tmě. Levná kamera koupená za pár stovek v tržnici někdy ve výsledku nerozezná člověka od stromu, a ve tmě je to ještě horší. Proto je dobré před koupí kamery vidět nějaký záznam, abyste si mohli porovnat, jak zařízení vlastně pracuje.

Jakou dobu vydrží kamera pouze na baterii?
Spotřeba je další důležité kriterium. Kamera může být sice napojena přes adaptér do zásuvky, ale často je třeba hlídat rekreační objekt nebo rozestavěný dům, kde elektřina není. Tady se pak dostáváme k záložní baterii, a zde se láme chleba. Kamery Jablotron mají svou výhodu díky funkci SafeMode, kdy je vypnut příjem GSM, takže kamera pracuje co nejúsporněji, a to až do chvíle, kdy je detekován poplach. Teprve pak se opět nahodí GSM a kamera plnohodnotně pracuje. Díky tomu je schopna naše kamera vydržet 30 dní provozu bez nabíjení, což je skvělé pro hlídání zahrádek, chat, rekreačních objektů nebo staveniště.

Jak je to s nastavením kamery. Zvládne ji zákazník sám?
Snadnost nastavení kamery je rovněž důležitá. Žádoucí je koupit si kameru, kterou uvedu do provozu během 15 minut a nic dalšího k tomu nebudu potřebovat – žádný modem či další komponenty. Totéž platí i pro zálohu dat, abyste si ke kameře nemusel kupovat za další tisíce úložiště dat. Protože pokud mi někdo zcizí kameru i s daty, tak mi to není k ničemu. Je to jeden z parametrů, na který se musí myslet při výběru kamery.

A co další funkce, které kamera Jablotron nabízí?
Pokročilá kamera má schopnost detekovat změnu polohy i v režimu odjištěno. Toho lze využít např. v situaci, kdy někdo přijde na návštěvu, a ví, že je bezpečnostní systém kamery vypnut, a proto při odchodu kameru natočí např. do stropu, aby nic neviděla. U levné kamery by se nic nestalo, ale pokročilá kamera vydá upozornění, že s ní je manipulováno. Další výhoda pokročilých kamer je, že než se jí zloděj stačí zmocnit nebo ji zničit, tak jsou jeho snímky dávno odeslány na server. Takže i kdyby kameru rozbil nebo z ní vytáhl SD kartu, nebo kameru rovnou odnesl, tak jeho portrét je již předtím odeslán mimo střežený prostor. Důležitá je ale také autonomie kamery, tedy nezávislost na internetu. Aby kamera mohla pracovat, stačí pouze pokrytí GSM signálem. Kamera od Jablotronu má v sobě zabudovaná čidla a detektory a další detektory k ní můžete připojit. Z pouhé kamery se tak stává srdce bezpečnostního systému, který nahradí ústřednu. Ke kameře lze připojit např. kouřový detektor nebo detektor pohybu, nebo přes kameru mohu ovládat i topení nebo zavlažování zahrady či skleníku. Snadno si lze představit situaci, kdy jsem na dovolené mimo Evropu a na mobilu či na tabletu díky kameře uvidím, že mi doma na zahradě vadnou růže v záhonu, tak odešlu pokyn a spustím zavlažovací zařízení. Nebo když jedu v zimě na chalupu, tak dvě hodiny před předpokládaným příjezdem spustím topení, abych přijel do tepla. A to všechno díky rozšířeným funkcím kamery. Takže kamera mně střeží, můžu se díky ní podívat na střežený prostor, ale zároveň mi umožňuje ovládat některé systémy v domě (topení, klimatizace atd.). Celé se to děje díky aplikaci pro mobilní telefon či počítač, kterou máte k dispozici po zakoupení kamery.

A co rušení signálu?
Kamera posílá na server pravidelné hlášení o připojení a funkčnosti. Například pokud by někdo přišel s rušičkou signálu, tak to kamera pozná. Ale to se nestává – naši zloději nejsou žádní Jamesové Bondové. 

Jaký je dosah kamery?
Abychom viděli detail člověka, tak se jedná o pět až deset metrů. Další možností je tzv. noise detektor, který snímá hlukovou hladinu. To je sice v exteriéru problematičtější, protože venku je mnoho různých hluků, ale dá se to nastavením upravit. Například, pokud víte, že kolem dvora, který kamera hlídá, jezdí tramvaj nebo vlak, tak se tato hluková frekvence dá odrušit.

Co v prosklených prostorách, kde se mění teploty a slunce může vytvářet odrazy?
Tím, že jsou v kameře detektory pohybu, tak si zde opět můžu mnoho věcí upravit. Jedna věc je IR snímání tepla v prostoru, které se kombinuje s porovnáváním pohybu na jednotlivých záběrech kamery. Dá se totiž nastavit závislost jednoho pohybového detektoru na druhém. Jeden detektor ověří situaci a může probudit detektor druhý, který daný stav zkontroluje a ověří. Pokud se před oknem bude kývat větev, může spustit detektor pohybu porovnávající jednotlivé snímky, ale infrapasivní detektor snímající teplo ten poplach nepotvrdí. Vše závisí na vyladění spolupráce jednotlivých detektorů mezi sebou, v závislosti na konkrétním místě střežení.

To může být pro zákazníka docela složité?
V tomhle jsme urazili velký kus cesty a změnili jsme přístup. Dříve jsme zákazníkovi ponechávali velkou volnost v nastavování, teď se spíš snažíme vše vyladit tak, aby kamera fungovala, a s tím zákazníka tolik nezatěžujeme. Takže vám zbývá pořád dostatek prostoru pro nastavování, ale defaultně se snažíme nastavení kamery vyladit podle našich mnoholetých zkušeností s různými typickými situacemi.

Umístíme-li kameru do nějakého prostoru s netypickým charakterem, tak se dá nastavení přizpůsobit?
Jsou dva typy lidí, takzvaní hračičkové, které to baví a kteří si s nastavením rádi pohrají a lidé, za které to rádi vymyslí a udělají technici, kteří kameru instalují.

Kdy stačí kamera a kdy je potřeba nastavit ústřednu?
Rozdíl je v tom, že ústřednu se snažíme schovat, kdežto kamera je na ráně a je napadnutelná. Někdy chcete vyloženě vykřičet, sem nelezte, zde je kamera. Ale jestli chcete mít velké množství čidel, je lepší ústředna. Kamera má omezení v počtu uživatelů a počtu detektorů. Kamera je ideální na chaty, garáže, chalupy. Ne každý chce mít také kameru v obytných místnostech. Síla kamery je ale v přenositelnosti, například při hlídání staveb či zahrad, kde nemám častokrát elektřinu či internet. Síla zabezpečení s ústřednou je zase v možnosti různých okruhů střežení. Můžu hlídat jen přízemí, když jsem v patře v ložnici. Kamera s integrovanými i přidanými detektory totiž funguje pouze jako jeden okruh. Obecně se tedy jedná o dva různé systémy a každý má své opodstatnění, kamera i ústředna. Tyto systémy navíc mohou fungovat vedle sebe a mohou být propojeny.

Pokud mám chalupu a kamera mi hlídá předsíň, odkud se dá dostat do všech místností, ale hrozí, že mi zloději polezou zezadu přes zeď na dvůr, a já dám na dvůr např. detektor pohybu, porozumí si s ním kamera?
Ano, je to možné a je to ideální řešení. Kamera sice dvůr nesejme obrázkově, ale odešle vám zprávu, že detektor s např. názvem Dvůr zaznamenal pohyb. Ještě lepší by ale bylo řešení, kdy dvůr pohlídá kamera a do předsíně dám pohybový detektor, detektor akustický a na dveře detektor otevření dveří. Kamera mě upozorní, že někdo vlezl na dvůr a já vidím, kdo to je. A o zbytek se postarají další detektory. Je zajímavé a zároveň smutné, že zloději často bývají sousedé, tedy lidi, které znáte.

A co tzv. fotopast?
Odhlédneme-li od tržnicových fotopastí za pár stovek, tak ty dražší modely mají např. díky tužkovým baterkám jistý díl autonomie, ale dá se říci, že to jsou jen fotoaparáty se samospouští. Nejedná se o tak sofistikované zařízení, jako je kamera. Může se pak stát, že na snímku je pouze zlodějovo rameno. Další nevýhodou je neexistence zálohy dat a pouze lokální ovládání klávesnicí. Fotopastě odesílají pouze MMS, což je nepoměrně drahé. Fotopastě jsou dobré do lesa, ale na dvoře či na chalupě je nepoměrně lepší kamera. A to nemluvím o celé řadě důležitých rozšířených funkcí, které fotopast nemá, přitom pořizovací cena je podobná jako u kamery. /fil/
 

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 4638 článek mě zaujal 764
Zaujal Vás tento článek?
Ano