Ti, kdo dávají věci do pohybu
Příští rok uplyne rovných 20 let od doby, kdy společnost AMPO vstoupila na český a slovenský trh a z původně malé lokální firmy se sídlem ve Žďáru nad Sázavou se stala jedním z významných dodavatelů pohonové techniky. A to je i důvod, abychom se zeptali, jak vidí uplynulá dvě desetiletí její zakladatel a jednatel Oldřich Poul.
Dvě dekády jsou pro průmyslového dodavatele zvláště v současných nelehkých časech poměrně úctyhodný čas, který dokazuje schopnost prosadit se mezi silnou konkurencí. Změnilo se něco v zaměření či strategii firmy za tuto dobu? V čem je současné AMPO jiné, než AMPO z roku 1994?
Na strategii firmy se v podstatě nezměnilo nic. Stále pokračujeme v trendu dodávat na český a slovenský trh komponenty pohonů a posuvů. S tím jsme začínali a na této hlavní komoditě je postavena i naše primární dnešní hlavní nabídka.
Co se však změnilo během 19 let existence, je šířka záběru v dodávkách pohonů, které pokrývají jak nejmenší aplikace v lehkém strojírenství, tak všeobecném průmyslu, ale i v těžkém průmyslu, stavebnictví a energetice. U posledně dvou jmenovaných odvětví dodáváme největší typy převodovek pro elektrárny i pro stavební stroje, které jsou exportovány do celého světa.
Většina pohonů je aplikována na dopravnících, pro které jsme schopni dodávat stavebnicové prvky např. pro nápojový a potravinářský průmysl, ale i pro ostatní průmyslová odvětví. Paleta nabízených komponent umožňuje vývojářům a konstruktérům využít pro stavbu strojů většinu potřebných prvků od jednoho dodavatele. AMPO je jiné také proto, že za dobu své existence získal mnoho stálých a spolehlivých odběratelů na českém a slovenském trhu a rovněž expandoval i na polský trh, kde máme partnerskou zastupující společnost.
Na které hlavní oblasti se aktivita firmy AMPO zaměřuje v současné době? Máte vybrány nějaké prioritní segmenty?
Hlavní oblastí zůstávají nadále pohony a komponenty dopravníků, ale nyní se soustřeďujeme zejména na oblast lineární techniky, která je logickým vyústěním naší aktivity v pohonech. Před třemi lety jsme uzavřeli smlouvu s tchajwanským výrobcem lineárních vedení a kuličkových šroubů, firmou Precision Motion Industries, Inc. Spolupráce s touto firmou doznává bouřlivého rozvoje. Meziroční nárůst prodeje této komodity je v desítkách procent. Nezůstali jsme pouze u dodávek na český trh, ale dodáváme i do Polska a Itálie. V této oblasti nás čeká ještě hodně práce, jelikož zatím jsme ve fázi dodávek lineárních vedení a kuličkových šroubů, kde má každá ze skupin své detailní podskupiny. V nejbližší budoucnosti nás čeká koncentrace na dodávky celých jednotek lineárních vedení konstruovaných na konkrétní potřebu odběratele.
Současné portfolio firmy obsahuje velice rozsáhlý seznam položek pro stavbu strojů a zařízení, případně dodávky náhradních dílů od standardních komponent až po speciální provedení, či výroba na míru - okolo 80 000 obchodovatelných položek. Je takováto šířka záběru v současné době výhodou nebo spíše náročnou záležitostí na udržování „up to date“? Počítali jste už při startu firmy s takto širokým sortimentem?
Rozhodně jsme si v začátcích nepředstavovali, na jak široký sortiment se aktivita firmy rozšíří. Vyžádal si to ovšem trh a potřeby našich zákazníků. Tam, kde jsme dodávali elektropohony, následovaly komponenty dopravníků, ložisková tělesa, dopravní destičkové pásy, pneumatické prvky, plastová vedení a další. Pro stavbu jednoduchých strojů jsme museli do našeho portfolia zařadit i základní komponenty pohonů, jako jsou ozubená kola, hřebeny, řetězy, řemeny, spojky, atd.
Jde o náročnou obchodní činnost, ale v konečném zhodnocení je široký nabízený sortiment pro nás jako dodavatele tak i pro zákazníka/odběratele výhodou.
Důležitou roli pro firmu jako AMPO hraje výběr spolehlivých dodavatelů. Kolik jich firma má v současné době a stalo se, že jste se s někým museli během svého působení rozejít? Podle jakých kritérií si firma vybírá své obchodní partnery?
Naši základní dodavatelé, se kterými spolupracujeme od samotného začátku, jsou dodnes našimi spolehlivými partnery a postupně jsme vždy po pečlivém výběru zvážili, kdo bude našim dalším dodavatelem. Prvořadým kritériem byla pro nás ale vždy kvalita dodávaného produktu a spolehlivost v obchodních vztazích.
Příkladem je dlouholetá spolupráce v oblasti dodávek planetových převodovek pro českou firmu Stavostroj v Novém Městě nad Metují, která byla později začleněna do švýcarského koncernu Ammann Group.
V současné době máme 5 hlavních dodavatelů pro hlavní komodity a dalších 10 pro doplňkový sortiment. Je pravdou, že jsme se také občas potýkali s problémy v dodávkách a zažívali – a někdy i nadále zažíváme - nepříjemné okamžiky, pokud se nepodaří zboží zajistit včas, ale nikdy to neznamenalo ukončení spolupráce s dodavatelem, jak se můžeme někdy setkat v dnešním extrémně konkurenčním prostředí diktovaném hlavně globálními nadnárodními giganty, pro které může být sebemenší zakolísání subdodavatele důvodem k rozchodu. Je potřeba vždy vyhodnotit důvody, které k danému problému vedly, proč vůbec vznikl, a pak je snazší pochopit protistranu.
V seznamu partnerských firem, které na českém trhu společnost AMPO zastupuje, tvoří podstatnou část italští dodavatelé. Je to náhoda, nebo proč jste si vybrali právě Itálii?
Byla to opravdu náhoda, která nás svedla dohromady s italským partnerem, kdy jsme se při jednom neplánovaném setkání informovali o svých obchodních plánech a s překvapením zjistili, že jsou prakticky totožné a bylo by dobré je uskutečnit společně. Samozřejmě, že výběr prvních dodavatelů byl proto z Itálie a ti s námi zůstali dodnes. V průběhu doby k nim pak postupně přibyli ještě další dodavatelé z Finska, USA a Tchajwanu.
Ale k Itálii, s níž jsou spojeny naše počátky, mám přátelský vztah dodnes, rád tam jezdím, stejně jako mám rád dobrá italská vína, takže se vlastně podařilo spojit příjemné s užitečným, byznys s věcmi, které dělají člověku radost.