hnv murr

Nabíječky na trochu jiný způsob

Zatímco dosud jsme zvyklí - a naše mobily odkázány - na dobíječky zapojené do elektrické sítě, jednou možná elektrické zásuvky vůbec nebudeme potřebovat.

 

O nabíječce fungující na vodu jste se mohli dočíst v minulém vydání TechMagazínu. Ale díky vyspělým technologiím neustále vznikají i další pozoruhodné projekty. Jejich cílem je získat energii pro napájení dnes již všudypřítomné elektroniky, na které jsme se stali totálně závislí novými netradičními způsoby bez závislosti na elektrické síti.
 
Energie v kapse...
Společnost Vodafone navrhla a představila pod označením Power Shorts nabíjecí kraťasy, vyrobené z tzv. chytrých textilií, které obsahují digitální komponenty a elektroniku. Jde o prototyp, který využívá spojení a využití kinetické a termo energie k dobíjení mobilního telefonu. Podle zástupců společnosti stačí strávit den chůzí, aby kraťasy vygenerovaly pro mobil dostatek energie na další čtyři hodiny navíc. Kromě šortek testuje Vodafone také dobíjecí spacáky, které by za 8 h spánku uživatele měli telefon nabít na dalších 11 h provozu. Návrhář Richard Nicoll představil zas ve spolupráci s Vodafonem také kabelku, vybavenou dobíjecí funkcí.

...na cestách...
Pro příznivce trampingu a kempování se nabízí pozoruhodná outdoorová nabíječka BioLite CampStove. Jde v podstatě o přenosný venkovní grill (resp. hořák) s USB konektorem, který dokáže kromě přípravy pokrmu zároveň vyrábět energii pro dobíjení mobilních zřízení. Jakási cestovní přenosná tepelná minielektrárna. Plamen ohřívá větráček, který napájí generátor. Převedením tepla z hořáku do použitelné elektrické energie umožňuje zařízení dobít telefon či další pomůcky, zatímco se bude vařit večeře. Stav, který oznamuje, že zařízení je připraveno a dobíjí, signalizuje zelená LED dioda. Že se musí “přiložit pod kotel” zas oranžová. V transportní podobě se zařízení o hmotnosti necelého kilogramu vejde do rozměrů 13 × 13 × 21 cm. Pro ty, kdo nebudou chtít investovat zhruba 6500 Kč do této vymoženosti je dobrou zprávou, že zařízení si lze u firmy PowerGuy, která jej nabízí na českém trhu za mnohem mírnější sumu i půjčit - třeba na výlet, pokud je v plánu cesta někam, kde bude s elektrickou přípojkou problém. Jak poukazuje výrobce, nejde však jen o pouhou pomůcku pro kempování, ale může prokázat cenné služby např. při výpadku proudu po přírodních katastrofách, kdy umožňuje vařit a zároveň udržovat nabitá elektronická zařízení, i když je elektrická síť nefunkční.

...a (zatím) vyplýtvávaná na WC
Asi nejkurióznější (možná však i výhledově nejzajímavější) způsob jak poskytnout mobilu energii na další provoz přišli britští vědci: objevili způsob, jak získat energii z moči. Výzkumníci z Bristolské univerzity a Bristolské laboratoře robotiky vytvořili palivovou buňku, která využívá bakterie k rozkládání moči a výrobě energie použitelné k napájení drobné elektroniky. Tým vypěstoval bakterie na anodách z karbonových vláken a umístil je do keramických válců. Bakterie rozkládají chemikálie v moči procházející válci, čímž vzniká malé množství elektrického náboje ukládaného v kondenzátoru. "Ještě nikdo nevyužil k ničemu podobnému energii z moči. Půvab tohoto palivového zdroje spočívá v tom, že se nespoléhá na chaotickou povahu větru nebo slunce, ale vlastně recyklujeme odpad, abychom vytvořili energii. Jde o produkt, u kterého si můžeme být jistí nekonečným přísunem vlastní moči," konstatuje inženýr Ioannis Ieropoulos v odborném časopise Royal Society of Chemistry, kde vědci konce roku 2011 informovali o svém projektu.
"Zatím zásoby energie z mikrobiologického paliva (MFC), které jsme vyvinuli, stačí na posílání textových zpráv, připojení k internetu a krátký telefonát. Koncept byl vyzkoušen a funguje - a teď je potřeba rozvinout a vylepšit proces tak, aby MFC dokázal plně nabíjet baterie," dodal. Jednotlivé experimentální buňky dokáží z 25 ml moči produkovat proud 0,25 mA po dobu tří dnů, takže stovky či tisíce buněk by např. mohly fungovat na množství moči dostupné z domovů, farem, nebo veřejných toalet. Vědci doufají, že buňku, která má zatím velikost autobaterie, dokáží vyladit pro mnoho aplikací např. do podoby zařízení, které bude možné bez problémů nosit sebou, a že tuto technologii jednou bude možné využívat např. pro zásobování domácích zařízení levnou, skutečně domácí energií.
 

 
Publikováno: 23. 9. 2013 | Počet zobrazení: 2867 článek mě zaujal 666
Zaujal Vás tento článek?
Ano