asseco Aimtec murr

Ford Credit : 15 let ve službách Fordu v ČR

Na podzim roku 1997 byla založena společnost Ford Credit zajišťující v ČR finanční služby pro dealery značky Ford. O rok později pak následovalo představení značkového finančního leasingu pro soukromé osoby i podnikatele. V témže roce byla uzavřena první leasingová smlouva a prvním vozem financovaným v rámci značkového leasingu byl tehdy Ford Escort, říká generální ředitel FCE Credit, s.r.o. Vladan Rojíček.

 

Jak hodnotíte patnáctileté působení finančních služeb Ford Credit na českém trhu?
Bylo to velmi zajímavých a úspěšných 15 let. Mohli jsme sledovat, jak se mění preference soukromých i firemních zákazníků, pokud jde o způsob financování jejich vozů. Zatímco v počátcích jasně převažoval finanční leasing, v poslední době už se zájem zákazníků přesouvá k úvěrovému financování. Ale ať už jde o leasing nebo úvěr, Ford Credit se zákazníkům snaží nabídnout vždy něco navíc. Třeba výhodnou nabídku pojištění, balíček příslušenství či rozšířenou záruku Ford Protect.
Když jsme vstoupili na zdejší trh, byl velmi rozdělený, působilo tu mnoho neznačkových leasingových společností. Nastoupili jsme sice relativně pozdě, ale velmi vehementně a v nejlepších letech jsme se dokázali dostat až na 25 % nových Fordů financovaných přes Ford Credit. Dnes financujeme asi 22 % všech nových Fordů.

Šlo vše od začátku tak, jak jste si plánovali? Jak si vybíráte partnery?
Našimi partnery mohou být pouze autorizovaní partneři (dealeři) Ford v České republice. Značková leasingová a finanční společnost jim přináší mnoho výhod, například pokud jde o podporu velkoobchodního financování skladů vozidel, předváděcích vozů a náhradních dílů. Myslím, že celá dosavadní spolupráce je tak oboustranně velmi výhodná jak pro mateřskou společnost Ford, tak pro její české dealery. Ford Credit se totiž  soustředí pouze na vozy a služby Ford a její dealery. V tom je naše síla – známe naše partnery, známe produkty Fordu a můžeme tak celý proces přizpůsobit, aby byl pro zákazníka co nejvýhodnější a zařídit nejen financování, ale i návaznost na další služby, jako je servis, pojištění, rozšířené záruky Ford Protect apod.

A co se chystá pro příští období?
Ve druhé polovině letošního roku připravujeme pod značkou Ford Lease představení značkového produktu, který by měl posílit segment operativního leasingu. Bude nabízen ve spolupráci s renomovanou společností působící na českém trhu a prodáván výhradně prostřednictví sítě partnerů Ford, ale o tom podrobněji, jakmile bude produkt aktuální.

Které dosavadní produkty považujete za nejúspěšnější?
Ze současné nabídky jsou to především služby ALL IN úvěr s balíčkem výhod a Super Zero - úvěr s nulovým navýšením od 20 % akontace. Ten je také z naší nabídky dlouhodobě nejžádanější, představuje skoro 30 % naší produkce. Velkou část přitom tvoří klienti, kteří se rozhodli pro nový Ford Transit Custom s tímto produktem. Ostatně právě Ford Transit je už po celých 15 let našeho působení na českém trhu také dlouhodobě nejžádanějším vozem, pokud jde o financování. V některých letech byly favority také třeba Fusion či Focus, ale lídrem popularity je bezkonkurenčně Transit. A jsme na to velice hrdí: V ČR ho nabízíme od roku 1991, a od té doby - už je to 23. rok - je permanentně nejprodávanějším užitkovým vozem v Česku.

Právě tento stěžejní produkt Fordu ze segmentu užitkových vozidel se loni dočkal zásadní generační obměny. Jaké máte zkušenosti s novým modelem?
Je o něj velký zájem, ale samozřejmě probíhá i souběžný prodej starších typů s novými modely Tranzit Custom a Tourneo Custom. Zatím je ten poměr asi 60:40 ve prospěch starších typů, ale to se postupně samozřejmě změní.
Nová řada je velmi inovativní, ať už designem nebo technickými parametry a užitnou hodnotou. Speciálně u vozu Tourneo Custom, což je spíše velké MPV, luxusnější varianta pro přepravu až 9 pasažérů, se setkáváme s velmi dobrou odezvou zákazníků. Takový vůz český Ford dosud v nabídce vlastně ani neměl. Vytváří se tak v podstatě nový segment, kde vidím velký potenciál a perspektivy této nové řady. A v nejbližší době čeká celou řadu užitkových vozů Ford rozšíření.

Na co se tedy zákazníci mohou těšit?
Před koncem letošního roku přivítáme v ČR další dva členy naší užitkové rodiny, Transit Connect a Tourneo Connect. První z nich bude kompaktním dodávkovým vozem, druhý pak velkoprostorovým osobním autem pro pohodlnou přepravu osob. Tím ale novinky s modrým oválem ve znaku nekončí. Někdy ve třetím čtvrtletí příštího roku představíme ještě o něco menší dodávku Transit Courier, ideální třeba pro městskou rozvážkovou službu – a na konci roku pak přijde zcela nový Ford Transit. Ten se zase zařadí na úplně opačný konec škály; půjde o větší a velmi robustní užitkový vůz, pokračovatele nezničitelných Transitů minulých generací. Koncem příštího roku tak bude naše užitková řada kompletní a vybere si v ní každý zákazník, od kurýrních služeb přes živnostníky až po velké přepravní společnosti. 

Zájemci si mohou svůj vůz i přímo sestavit pomocí konfigurátoru na webu...
Zákazník, pokud si udělá předběžnou selekci, si může samozřejmě vůz nakonfigurovat, porovnat s dalšími možnostmi a získat tak obraz o možnostech a přibližném finančním rozsahu požadované objednávky i podmínkách financování, které mu můžeme nabídnout. Ale konkrétní nabídku finalizuje až u dealera. Ten má detailní informace o možnostech výbav a pobídek, jež mu je schopen nabídnout.

Do jaké míry zákazníci využívají služby konfigurátoru?
Hodně a stále více. Zákazníci jsou dnes velmi erudovaní a dělají si různá porovnání, nicméně nabídka obsažená v konfigurátoru je koncipována spíše jako základní „předvýběr”. Dealer díky tomu pak může nabídnout konkrétní možnosti různých produktů. Některé obsahují pojištění, nulové navýšení, jiné zase servisní prohlídky, které už jsou v ceně měsíčních splátek, u některých produktů máme pojištění čelního skla zdarma po celou dobu financování... Ve spolupráci s Ford Servisem nabízíme ve zvýhodněných podmínkách také značkové příslušenství.
Prakticky každá nabídka je individuální, ale tu nejlepší nabídku získá zákazník až u dealera, který ji vyladí na míru jeho požadavkům. Pro uzavírání leasingových či úvěrových smluv je důležité, že jsme dokázali podstatně zrychlit celý proces, včetně potřebného ověření bonity, takže dealeři jsou schopni připravit konkrétní optimální nabídku v řádu několika minut. Jsou totiž připojeni na online systém, do kterého zadávají nabídky, mají potřebnou zpětnou vazbu a během pár minut tak mohou zákazníkovi dát předběžné stanovisko. Systém a proces je velmi rychlý a konkurenceschopný – a to dnešní náročný zákazník umí ocenit.
A já za celou společnost můžu prohlásit, že Ford Credit zůstane i nadále spolehlivým a flexibilním finančním partnerem zákazníků i dealerů českého Fordu.
 

 
Publikováno: 23. 9. 2013 | Počet zobrazení: 3327 článek mě zaujal 651
Zaujal Vás tento článek?
Ano