asseco Aimtec murr

Nejmenší robot na světě má velikost mouchy

Tým amerických vědců z Harvardovy univerzity pod vedením Roberta Wooda sestrojil unikátního robota, který je velký jako moucha, a dokonce i létá podobným způsobem. 

 

Podle informací uveřejněných v časopise Science je nejmenší robot na světě za letu i stejně hbitý jako jeho přírodní muší vzor a mohl by prokázat cenné služby např. v záchranných operacích při průzkumu ve zřícených budovách.
Je vyroben hlavně z karbonových vláken a váží zlomek gramu. Jeho vytvoření umožnilo použití součástek i z piezoelektrického materiálu, který na změny elektrického napětí reaguje rychlým smršťováním a rozpínáním. Velmi sofistikovaný a přesný pohyb křídel (podobně jako u much či kolibříků se robotická křídla pohybují rychlostí zhruba 120 mávnutí za sekundu) umožňuje robotovi vznášet se na místě nebo provádět náhlé úhybné manévry.
I muší robot má však ještě svoje "mouchy" - hlavním problémem takto miniaturních zařízení je, že prozatím nedokážou nést vlastní zdroj energie (mikrorobot je, podobně jako další takovéto systémy, napájen tenoučkými vodiči), a řešení může podle vědců trvat ještě několik let.

 

 
Publikováno: 26. 8. 2013 | Počet zobrazení: 3303 článek mě zaujal 745
Zaujal Vás tento článek?
Ano